Otázka: Afghánistán
Předmět: Dějepis
Přidal(a): Podhy
Roku 1919 si Afghánistán uhájil nezávislost a získal mezinárodní uznání. První stát, který uznal Afghánistán bylo Rusko. Afghánistán tento akt později vrátil tím, že jako první uznal Leninův Sovětský svaz. Od roku 1955, kdy Chruščov navštívil Kábul, vznikla mezi zeměmi těsnější spolupráce. Američané konkurovali a navazovali s Afghánistánem své vlastní kontakty. Sověty Afghánistán zajímal kvůli jeho strategické pozici a možnosti se přiblížit k „Teplému moři“ (Indický oceán). Sověti a Afghánci nejvíce spolupracovali mezi lety 1973–1978, když byla vyhlášena Afghánská republika.
27.4. 1978 došlo ke komunistickému převratu, který zemi destabilizoval. Nový režim vyhlašoval reformy, které ovšem zasahovaly do kultury národa a jejich náboženskému chápaní světa. Hafizulláh Amín se nezdál být Sovětům důvěryhodný. Měli obavy z jeho spojenectví s USA nebo Čínou, proto se ho rozhodli zbavit.
V roce 1979 vstoupilo do Afghánistánu 80 000 sovětských vojáků. Tato agrese byla celosvětově odsouzena, především ze strany USA a arabských států. V zemi vznikla opozice, která vyhlásila džihád, tedy svatou válku. Této opozice využily Spojené státy a začaly ji vyzbrojovat. V roce 1980 se západní svět rozhodl neúčastnit olympiády v Moskvě. Země sovětského bloku ani vlastně moc o válce v Afghánistánu nevěděly, Sověti nevyužili Varšavskou smlouvu a své lidi o válce příliš neinformovali. Východní svět to poté vrátil západu v roce 1984 neúčastí na olympiádě v Los Angeles.
V průběhu let Spojené státy čím dál více podporovaly takzvané mudžahedíny. Ze země uteklo několik milionů obyvatel a mnoho z nich se poté v Pákistánu nechalo vycvičit a vyzbrojit za peníze USA. Vzniklo 7 různých opozičních skupin. V roce 1983 Ronald Reagan otevřeně tyto skupiny podpořil.
V době, kdy se dostal do čela KSSS Gorbačov, začali Sověti zemi připravovat na svůj odchod. Gorbačov chtěl válku rychle ukončit, ale USA se válka vyplácela a chtěla Sověty co nejvíce oslabit, aby si zažili také svůj „Vietnam“. V roce 1986 získala CIA miliardu dolarů na vítězné vedení války. Po roce 1988, kdy se v Ženevě podepsaly dohody o budoucím Afghánistánu, začali Sověti zemi postupně opouštět. 15. února 1989 odešel z Afghánistánu poslední sovětský voják.