Akné jako úhlavní nepřítel v pubertě? Ne, když víte, jak na něj!

V pubertě se lidské tělo rychle mění a s hormonální bouří souvisí i nenáviděné akné. Pupínky, černé tečky a mastná pleť si nevybírají – můžou potrápit každého. Svádíte s nimi boj i vy? Nebojte, nejste v tom sami. S trochou péče bude vaše pleť jako vyměněná. V tomto článku najdete praktické tipy, jak na akné vyzrát a získat zpět krásnou a zdravou pokožku.

 

Co je vlastně to akné?

Akné je často se vyskytující zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje vlasové folikuly. Kombinace nadměrného množství mazu a odumřelých kožních buněk tvoří ideální prostředí pro množení bakterií vyvolávajících zánět. Kvůli nim se pak na kůži objevují pupínky, černé tečky a hnisavé bouličky.

 

Jaké rozlišujeme druhy akné? Ne každý pupínek je stejný

Existují různé typy akné, které se liší závažností a typem pupínků:

  • V případě mírného akné se na pleti objevují jen bílé a černé tečky.
  • Středně závažné akné pak kromě bílých a černých teček zahrnuje i tvorbu červených pupínků a hnisavých cyst.
  • Pokud se na pleti vyskytuje velké množství červených pupínků, hnisavých pupínků a cyst, hovoříme o těžkém akné.

 

Citlivá pleť si žádá příkladnou péči

Alfou a omegou je důkladné čištění. Mělo by probíhat dvakrát denně – pokožku jemně ošetřete čisticím prostředkem určeným pro mastnou a aknózní pleť. Vyhněte a horké vodě, která pleť dráždí.

Pamatujte, že i mastná pleť potřebuje hydrataci! Používejte lehký hydratační krém bez olejů, který neucpává póry.

Pupínky za žádnou cenu nevymačkávejte! I když je to lákavé, vymačkávání pupínků je to nejhorší, co můžete pro svou pleť udělat. Můžete si tím

zadělat na ještě intenzivnější zánět a jizvy.

Co se týče make-upu, používejte nekomedogenní produkt, který neucpává póry. Před spaním se vždy důkladně odličte.

Pro zklidnění a čištění pleti můžete využívat domácí pleťové masky – například z medu, jogurtu a dalších přírodních ingrediencí.

V období dospívání je velmi důležitý zdravý životní styl. Spočítá v kombinaci zdravé stravy, dodržování pitného režimu a dostatku spánku. Co pleti rozhodně neprospívá, jsou nešvary v podobě alkoholu a cigaret.

Pokud trpíte těžkým akné, které se nezlepšuje ani po řádné domácí péči, neváhejte navštívit dermatologa. Ten vám předepíše silnější léky nebo doporučí jinou vhodnou metodu léčby.

A nezapomeňte na ochranu před slunečními paprsky. Používejte opalovací krém s faktorem 30 nebo vyšším. Intenzivní sluníčko může projevy akné zhoršovat.

 

Boj s akné vám pomůže vyhrát Bioderma

Hodil by se vám parťák, který se postará o vaši mastnou či citlivou pleť? Mezi top produkty na trhu patří řada Sébium od Biodermy. Produkty pomáhají regulovat produkci mazu, čistit póry a předcházet vzniku akné.

Řada Sébium zahrnuje široké spektrum produktů včetně čisticích prostředků, tonik, hydratačních krémů a produktů pro lokální aplikaci na pupínky. Produkty Sébium jsou dermatologicky testovány a vhodné i pro citlivou pleť.

error: Content is protected !!