Chcete se osobnostně i profesně posunout? Zahraničí je nejlepší volbou

Končíte školu, máte průměrné zaměstnání a přemýšlíte nad tím, jak se v životě posunout dále? Vhodno volbou může být studium či práce v zahraničí. V dnešním článku vám přinášíme důvody, proč zahraničí dává opravdu smysl.

 

Konečně se pořádně naučíte cizí jazyk

Výuka cizích jazyků má v Česku stále vyšší úroveň. Musíte ale jazyku věnovat opravdu velké úsilí, abyste se jej dobře naučili i ve chvíli, kdy kolem sebe máte pouze češtinu.

Když skočíte do vody, musíte plavat a stejně tomu je i s jazyky. V zahraničí se zkrátka bez znalosti místního jazyka – nebo alespoň angličtiny – neobejdete. Přitom právě se znalostí jazyka můžete skvěle proniknout do místní kultury a získat nový pohled na svět. Ne nadarmo se říká, že kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem.

 

Poznejte nová místa a kultury

A právě poznávání nových kultur a pohledů na svět je dalším z velkých benefitů studia a práce v zahraničí. Typickým příkladem jsou kuchaři, kteří k nám do Česka v 90. letech po práci v zahraničí opět dovezli moderní světovou kuchyni. Bez práce v zahraničí by toho ve zkostnatělé české gastronomii nebyli schopni.

Zkušenosti ze zahraničí – v tomto případě zejména ze západu – jsou ale nedocenitelné napříč všemi obory. Jděte na ty nejlepší školy, nalezněte progresivní mladé firmy a čerpejte inspiraci od rána do večera. Seznamujte se s lidmi a diskutujte s nimi o jejich pohledu na svět. Inspiraci zkrátka v zahraničí musíte nasávat plnými doušky.

 

Sáhněte si na dno a odrazte se k výšinám

Byli byste ochotni v Česku pracovat na pozicích, které jsou „pod vaši úroveň“, ať už si za tuto definici dosadíte cokoliv? V zahraničí takové malichernosti nebudete řešit a ze začátku budete pracovat na jakékoliv pozici, která bude zrovna k dispozici. Mytí nádobí, úklid toalet, rozvoz jídla, zedničina a další pomocné práce pro vás budou denním chlebem. Stáhnete si na dno psychických i fyzických sil.

Právě nutnost poradit si za každé situace bez známých a rodiny ale dělá z osob, které si tímto v zahraničí prošly, tolik ceněné uchazeče na pracovním trhu. Máte totiž zkušenost, která „zhýčkaným“ vrstevníkům často chybí. Odrazíte se zkrátka od samého dna výše, než kde jsou ostatní.

Přesto je dobré myslet i na nejhorší, a pokud se chystáte pouze na dovolenou v zahraničí, určitě nezapomeňte na pojištění – konkrétně pojištění cestovní. Díky němu se vyhnete například při návštěvě lékaře v zahraničí vysokým výdajům za zákroky. Pojišťovna vám je do výše stanoveného limitu proplatí.

 

Zahraničí se v životopisu vždy skvěle vyjímá

Zahraniční zkušenost vám již nikdo neodpáře. Pokud si budete moci ve svém životopise uvést zahraniční studijní a pracovní zkušenosti, budete vždy vyčnívat nad průměrem. Zaměstnavatelé ví, že v zahraničí to bývá těžké a vaší zkušenosti si budou vážit.

error: Content is protected !!