Drogy – seminární práce

společenské vědy

 

Otázka: Drogy

Předmět: Společenské vědy

Přidal(a): Sára

 

Základní otázky

Co jsou to vůbec drogy? Jak se projevuj? Na co jsou? Jak nás ovlivňují a co nás na tom přitahuje? Jak poznám, kterou z nich zrovna chci? Nebo už potřebuji? 

 

Rozdělení

Nejprve máme ty legální a společností tolerovány, mezi které patří například alkohol, tabák, kofein a v některých zemích marihuana. Do druhé skupiny nelegálních a společensky netolerovaných drog patří třeba heroin, kokain, LSD.

 

Jak poznám, kterou z nich zrovna chci? Nebo už potřebuji? 

Buď, tak zvané tlumivé látky, mezi které patří i “neškodný” alkohol, který se dá koupit v každé večerce i supermarketu. Jak moc je alkohol neškodný? Podle mě v některých případech i daleko více než takový heroin, protože je volně dostupný od dovršení osmnácti let. Ale co si budeme nalhávat, na akcích, kde je hudba nejsou jen plnoletí, ale i neplnoletí. Setkávají se tam s alkoholem, i s tabákovými výrobky rozhodně častěji než s heroinem. Obchodníci ani barmanky se kolikrát neptají na občanky a dopadá to otravou alkoholem v nemocnici.

Samozřejmě do této skupiny patří i již zmíněný heroin nebo morfin, ale k těmto drogám takový přístup není, i když musím přiznat, že i dostupnost u těchto návykových látek se rapidně zvyšuje.

 

Halucinogenní látky

Zejména u tak známých halucinogenních látek s věkem od čtrnácti do dvaceti až třiceti let. Jaké jsou možnosti se k nim dostat? 

Jsou tu ti “hodní” jestli-že jim tak můžu říkat, protože ti ty drogy prodávají lidem, kteří si o to řekli, kteří to samy chtějí a jdou do toho dobrovolně a počítají s následky. Dělají to pro své chvilkové potěšení. 

Pak jsou ti tu “zlí”, kteří se vás neptají, kterým je jedno, jestli na něco máte alergii, nebo nemoc, co vám tohle zakazuje. Prostě vám to hodí do pití ať chcete nebo ne. Dělají to pro jejich potěšení.

Mezi takové nejčastější halucinogenní látky patří marihuana, LSD jako další koule, emko, extáze říká se jí hodně způsoby a pak lysohlávky.

 

Marihuana, hašiš

Marihuana je bylinka s různým obsahem THC nebo technické konopí s obsahem CBD. 

Má i dobré i špatné vlastnosti. Její dobrá vlastnost je uvolnění, radost, dostupnost.

Máte pak taky ovšem tak zvaný hulihlad. To jsou chutě k jídlu a pití v různých kombinacích. 

Někdo se přiklání k názoru, že je po marihuaně všechno lepší. Jídlo, spánek, sex atd. Společnost v české republice se k tomu ale staví jinak. Já si ale myslím, že kdyby se zlegalizovala, byla by nad tím kontrola, takhle je to jak hazard. Pokud není pod kontrolou, není to nic dobrého.

 

LSD

LSD je malý papírek halucinací. Jeden nemá ani velikost nehtu na Malíčku. Proto se tomu přezdívá “mikráč”. Dokáže vás odrovnat během 30-60 minut na dobrých 6 hodin i při malé dávce. Začne se vám motat hlava a ztratit kontrolu nad realitou, začnou halucinace. Muže vám být špatně a mít závratě. Po vyprchání jste unavení.

 

Extáze

Extázi bych popsala jako tabletku štěstí/euforii. Její náběh je časově stejný jako u LSD, ale její účinnost trvá okolo 3 hodin, což činí polovinu času jak u LSD. Zvětší se zorničky, které se míhají sem a tam nesmírnou rychlostí. Klepe se vám pusa, jako kdybyste měli žvýkačku a chcete sex. To jsou fakta. Dopadá to rozkousanými tvářemi a únavou, protože se z těla vypaří endorfiny.

 

Lysohlávky

Lysohlávky říkám tomu přírodní šílenství. Protože se po tom opravdu můžete zbláznit. Halucinace jsou většinou silné. Na druhou stranu je to přírodní, není to chemicky upraveno. Rozjezd trvá cca hodinu. Jde samozřejmě o množství. Většinou je ve formě čaje. 

 

„Trip“

Trip je stav/požitek z návykových látek. Trip je buď jen trip a nebo “bad trip”. Trip je normální průběh bez komplikací, smutku, depresí. Bad trip je stav s depresemi, skutkem a nejhorším pocitem v duši, jaký jste kdy měli. 

 

Osobní zkušenosti a názor

Spousta lidí kouká na závislé na drogách jako na odpad. Nechápou, jak se do toho mohli dostat a proč to vůbec udělali. Důvodů je a může být mnoho. Třeba blbá parta lidí, blbé prostředí doma, problémy.

Sama znám několik lidí, kteří jsou, nebo byli závislí na tvrdých drogách. Znám moc dobře kluka, u kterého to začalo „chci to jen zkusit, jaké to je. Jaký je to pocit”. Zkusil jednou kouli, pak zkusil dvě koule naráz. Najednou přišel na to, že mu to nic nedělá už po 3 hodinách. 

Už dřív měl jednou lysohlávky, tak si dal další víkend lysohlávky a známí mu řekl, že LSD už je skoro to samé. Měl peníze, tak si koupil LSD a jakmile mu došlo, tak to šel zkusit. Bylo mu z toho špatně, řekl, že už to zkusil a že už nic nechce. Ale?! Čtrnáct dní na to byl koncert a s kamarády si daly kouli, protože to nic předtím nebylo, ale tentokrát za večer jich dali pět, ne jednu nebo dvě. Bylo to tu znova. “Jen na akce ať je sranda. Jen na víkend, protože se někam jde.” A pak přišlo “bez toho nikam na akci nejdu”. Mezitím jeho spánkový režim vypadal tak, že přes týden spal a přes víkend byl na drogách. Nálady se mu měnili rychleji než ponožky a já pochopila, že tohle je špatně. Měli jsme jít na akci do Liberce do Bunkru a slíbil, že to bude čistý. Já mu věřila, ale dal si svoji první lajnu a tu přece nemohl odmítnout. Nakonec už to nebyl víkend ani akce, ale ob den ob dva. 

Ale i tenhle kluk se z toho dostal! 

Důležité je chtít a když už jste zhubli na tolik, že to vidí úplně všichni, tak už chcete, Protože pohledy lidí dělají hodně.

Mezi takovou společností jako je tenhle příklad a moje zkušenost, je těžké říct “ne já nechci”. Protože si pak přijde vy jako ten blázen. A začíná to od znovu. “Dám si jen, když on/ona/oni”.

 

Závěr

Závěrem bych řekla, že vše, co je tu napsáno opravdu vím a co sem píšu je čistě můj názor a jsou mé zkušenosti, nebo zkušenosti mých blízkých.

Myslím si, že je důležité si uvědomit, proč ty drogy bereme a chceme brát. Od toho se pak odvíjí celá situace. Myslím si že, co je zakázáno, je o to víc poptáváno. Lidé, kteří jsou drogoví dealeři mají velkou moc, co se životů týká.

Velkou inspirací jsou filmy jako je:

  • Děti ze stanice ZOO“ – původ Německo, také stejno jmenný seriál na HBO
  •  „My děti ze stanice ZOO
  • Kateřina“ – původ Česko.
💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!