EEPROM

EEPROM (Electrically Erasable Red Only Programmable Memory) – typ digitální paměti ve formě integrovaného obvodu ukládající obsah i po odpojení napájení. Využívá speciálně navržený MOS tranzistor se dvěma hradly: kontrolní hradlo, normálně elektricky spojené se zbytkem obvodu a paměťové hradlo, izolované od zbytku obvodu.

 

K čemu slouží EEPROM?

V případě EEPROM se nejedná o paměť jako ROM, kde se ukládají data a nelze je již měnit. EEPROM, stejně jako flash, připouští, že je v případě potřeby vyměněna. To znamená, že některá data mohou být uložena a vymazána za účelem uložení jiných. Ve skutečnosti, jak naznačují její zkratky, jde o elektricky vymazatelnou paměť (elektricky vymazatelnou) pro přeprogramování.

Jakmile je EEPROM https://www.tme.eu/cz/katalog/pameti-eeprom-integrovane-obvody_112870/ zapsána, lze ji vymazat pouze vystavením silnému ultrafialovému světlu, které ionizuje izolátor a umožní odvod nahromaděného náboje nebo elektronicky. Programovatelné paměti EEPROM lze identifikovat podle průhledného okénka z křemenného sklana čipu, přes který je vidět křemíková kost a který umožňuje přístup ultrafialového světla v případě, že je potřeba jej vymazat. Existují verze One Time Programming (OTP), které nemají vymazávací okno a křemíkový čip je namontován v plastovém pouzdře. Důležitou vlastností tohoto řešení je výrazně nižší cena systému vyplývající z nižších nákladů na samotné bydlení. EEPROM uchovává data asi deset až dvacet let. Umožňuje asi tisíc cyklů zápisu a libovolný počet cyklů čtení. Aby byla paměť chráněna před náhodným vymazáním, musí být okno vždy zakryto.

 

EEPROM na tme.eu

Polská společnost TME prodává nejen EEPROM, ale i další elektrotechnické součástky, zajímá se o robotiku a další oblasti. V eshopu tme.eu najdete více než 30000 položek skladem. Malá rodinná společnost zaměstnává 1200 pracovníků a působí ve více než 150 zemích. Firma má více než 30-letou historii a vybudovala si výbornou pověst spolehlivého obchodního partnera i zaměstnavatele.

error: Content is protected !!