Kam po střední bez maturity?

Absolvovali jste střední školu bez maturity a teď hledáte směr kam dál? připravili jsme proto pro vás přehledně uspořádané možnosti.

 

Mám střední škola bez maturity, co teď?

A co když se Vám maturita nepodaří? Nezoufejte, zaprvé i přesto, že nemáte maturitní vysvědčení, máte ukončené středoškolské vzdělání – spokojení se s touto variantou však spíše nedoporučujeme, vzhledem k tomu, že dnes je vysokoškolské vzdělání téměř samozřejmostí, středoškolské, jakbysmet.

Pokud u vás nepanuje panika a nejistota a myslíte si, že mohlo dojít k pochybení na straně hodnotitelů, máte právo do 5 dnů podat žádost na přezkoumání vašich výsledků. V případě didaktického testu, je potřeba komunikovat s Ministerstvem školství. Opravuje se pouze to, co se vám nepodařilo. Pokud se vám však zkouška skutečně nepodařila, můžete si přihlásit hned k několika náhradním termínům. V září – pokud byste měli zájem pokračovat na VŠ, tak někde vás podmínečně přijmou po doložení maturitního vysvědčení v září, můžete řádně pokračovat ve studiu. Přihlásit se ale můžete i k jarnímu termínu. Je potřeba si jen ohlídat deadline pro jednotlivé termíny. Stejně tak statut studenta, ten máte totiž pouze do srpna.

Je zde také možnost přihlásit se na jinou střední školu/učiliště, kde vám v závislosti na řediteli školy mohou uznat obecně vzdělávací předměty a vy tak můžete chodit jen na ty odborné.

 

Studium jazyků

I pro vás, bez maturity, je možnost přihlásit se na pomaturitní studium jazyků, ovšem bez studentských výhod, které mají lidé s maturitou. Pokud ji však uděláte na opravný termín, statut studenta s ostatními výhodami získáte zpět.

 

Práce v zahraničí

Práce v zahraničí bez maturity se příliš neliší od té s maturitou. Pokud máte i vyšší vzdělání, rozhodně se k Vám mohou dostat atraktivnější nabídky za skvělé peníze. Ale i bez maturity Vás zaměstnají. Velmi často se na různých portálech objevují poptávky po řidiči, řezníkovi, svářeči, uklízečce ale i kuchaři či pekaři. Stačí si jen vybrat!

 

Práce v ČR

I u nás v Čechách nyní není žádný extra problém sehnat práci bez maturity. Existuje mnoho kurzů, které vás opravňují ke spoustě povolání – např. masérský. Dále se dají například vést interaktivní kroužky pro děti (externě docházet do škol). Dají se sehnat i administrativní pozice, ale bohužel zde především platově pocítíte absenci maturity. Bez ní vám totiž dají o mnoho méně peněz. Pozic bez maturity je mnoho, od skladníky, přes lektory až po odbavování na letišti. Pokud máte učiliště a chcete pracovat v oboru, pak je to ideální kombinace kde vám maturita určitě chybět nebude. Práce s rukami je zkrátka poslední dobou nedostatkové zboží!

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!