Kazuistika z domova pro seniory (2)

 

   Otázka: Kazuistika

   Předmět: Společenské vědy

   Přidal(a): Shelly

 

 

Anamnéza

Paní F, věk cca 85 let. V domově pro seniory pobývá jen jeden měsíc. Paní již není schopná postarat se sama o sebe. Má velké problémy s chůzí. Proto používá francouzské hole a občas invalidní vozík. Paní F má 2 děti, 5 vnoučat a 3 pravnoučata. Rodina se klientku snaží podporovat a dodává jí sílu při adaptaci na nové prostředí. Klientka dříve žila v malé vesničce poblíž Děčína. Měla zahrádku, kde trávila hodně svého volného času. Měla dva psy a několik koček, o které se nyní stará její rodina. Paní F je celkem tichá, trvá delší dobu než začne někomu důvěřovat. Ale jinak se paní snaží komunikovat a je velmi milá. Paní F chodí každý den do společenské místnosti, kde navazuje nové kontakty a celkově poznává, jak to v domově pro seniory chodí.

 

Poskytované služby a individuální plán klienta

Paní F je částečně soběstačná. Nepotřebuje žádnou dopomoc s hygienou, tu zvládá bez problémů sama. Klientka však potřebuje pomoc při chůzi – takže na volnočasové aktivity jezdí na vozíku a samozřejmě používá i výtah – vždy potřebuje doprovod. Klientka se může zapojovat do aktivit jako je reminiscence, ruční práce (rozvoj jemné motoriky), povídání, sledování televize, hraní různých her. Individuálně pak na pokoji si může podívat se svou oblíbenou pečovatelkou, číst knihy, luštit křížovky či se starat o květiny, které na pokoji má.

 

Hodnocení práce s klientem

Paní F je poskytována veškerá potřebná péče. Její stav je přiměřený jejímu věku. Po psychické stránce je na tom klientka lépe než-li po fyzické. Myslím si, že se paní F v domově líbí, jen ji mrzí, že je tam malá možnost dostat se na čerstvý vzduch. Na druhou stranu by paní mohla poprosit některou z pečovatelek, aby ji pravidelně vodily na procházky. Paní F je také ráda, že se stále pravidelně stýká se svou rodinou a není na to všechno okolo ní sama.

 

Odhad vývoje situace do budoucna

Je tady velká pravděpodobnost, že paní již nebude moci chodit vůbec a skončí na invalidním vozíku, což by byla obrovská škoda vzhledem k její inteligenci a aktivitě, kterou stále vkládá do života. Na škodu by určitě nebylo zajistit pro paní F různé rehabilitace či cvičení či cvičení s fyzioterapeutkou. Dále bych doporučila více aktivit, které by klientku zabavily a ona by při nich nemusela hledět na svůj handicap (např. Petanque, bowling). Plus by určitě klientka měla trávit hodně času s ostatními klienty, aby se necítila izolovaná.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy