Jak napsat skvělý životopis (CV)

Napsat skvělý životopis není nic těžkého, musíte ale myslet na několik základních bodů a nesmíte zapomenout na grafickou stránku. Připravili jsme proto po konzultaci s kvalitní personalistkou přehledný návod.

 

To, na co se překvapivě velmi často zapomíná u životopisů je jejich vzhled. Značná část lidí si mylně řekne, že záleží totiž jen na obsahu. To není ale úplně pravda. Obsah je sice to hlavní, ale je třeba si uvědomit, že personalisté mají často v obrovském množství přijatých CV na to Vaše třeba jen minutu nebo dvě. Je tak vhodné udělat co nejlepší první dojem právě pomocí kvalitního zpracování.

 

Pro majitele MS Word je nejjednodušší cestou využít jednu z připravených šablon. Stačí v menu zvolit »NOVÝ« a zadat do hledání »životopis«. Poté už zbývá jen vybrat z desítek šablon. Hezky vypadají šablony společnosti MOO, ale povedených návrhů je v databázi celá řada. Můžete se také inspirovat u známých osobností jako Elon Musk [vyhledat] nebo Mark Zuckerberg [vyhledat].

 

Celkový dojem

Rozsahem dokumentu je ideální se vejít na jednu nebo případně dvě strany. Není dobré uvádět obrovské množství informací, ale jen ty opravdu důležité a relevantní. Zdůrazní se tak body, kterými chcete vyniknout a neotrávíte čtenáře hromadou zbytečného textu. Střídmé by mělo být i použití barev a fontů, nedoporučujeme více než 2 barvy a 2 druhy písma. Font musí být čitelný a neměl by být určitě moc divoký.

 

1) Fotografie

Vložení vlastní fotografie je obvykle čistě dobrovolné rozhodnutí a není tedy nezbytně nutné. Názory zda ji vložit se liší až tak, že to necháme čistě na Vás. Výhodou je výrazně lepší zapamatovatelnost a doplnění celkového obrazu o popisované osobnosti. Mezi nevýhody pak patří odpoutání pozornosti od obsahu nebo možnost nespravedlivého odsouzení. Není dobré tedy přikládat fotku, pokud hrozí jakákoliv diskriminace, je netradičního vzhledu nebo je na ní nevhodné či dokonce žádné oblečení. Určitě přikládejte jen ty alespoň trochu aktuální. Ideálně by měla být profesionální s bílým pozadím, tedy určitě doporučujeme se vyhnout výtahovému selfie nebo momentkám z dovolené na pláži s koktejlem v ruce. Kvalitní fotografie se může stát vcelku snadno konkurenční výhodou mezi ostatními žadateli, kteří si s portrétem dali minimální úsilí a posune Vás tak na vyšší úroveň. Směr pohledu a natočení osoby na fotce by měl být přímý nebo případně lehce směrem do obsahu životopisu, ne směrem od něj. Pokud žádnou vhodnou fotku nemáte, určitě je vhodnější ji nepřikládat. Špatná fotka nemá žádné výhody a může jen a pouze snížit šance na přijetí a stát se naopak konkurenční nevýhodou.

 

2) Vzdělání

U studentů či čerstvých absolventů se dosažené vzdělání uvádí na prvním místě. Po zhruba 5 letech od ukončení studia se posouvá za pracovní zkušenosti. Nemá totiž už moc smysl ho mít na prvním místě, když ze školy si už stejně moc člověk nepamatuje a mezi jeho největší přednosti tak patří předchozí pracovní pozice. Pokud máte vysokou školu, určitě zapomeňte na zaplácávání místa základní školou, ono vlastně v tomto případě není třeba ani moc uvádět i střední školu. Místa je málo a pokud máte co nabídnout, je lepší neodvádět pozornost na zbytečnosti, ale zaujmout svými silnými stránkami. Uveďte název školy, obor studia, získaný titul a rok dokončení nejvyššího dosaženého vzdělání, studenti pak i předpokládané dokončení jejich aktuálního studia.

 

3) Pracovní zkušenosti

V této části se uvádí dosavadní praxe, brigády a pracovní pozice. Vše se seřazuje od nejaktuálnější pozice po tu nejstarší. Pokud jich máte dostatek, můžete vynechat ty nejstarší, které jsou obvykle mnohem méně významné než ty novější. Nezapomínejte zmínit jméno zaměstnavatele, délku zaměstnání, název pozice a stručný popis její náplně. Pokud nemáte příliš pracovních zkušeností, lze uvést praxe, aktivita ve studentských organizacích nebo zajímavé studijní projekty. Na škodu není ani uvést kontakt na předchozího nadřízeného jako zdroj reference (samozřejmě pouze pokud je očekávaná její kladná povaha).

 

4) Další schopnosti a dovednosti

V této kategorii se uvádí znalosti jazyků a jejich úroveň, konkrétní programy na počítači, různé certifikáty nebo řidičský průkaz. Vyvarujte se prosím naprosto běžným schopnostem jako práce s emailem nebo internetem. V životopisech se to nemálo objevuje a vypadá to příšerně. Případně lze uvést emailový software jako je MS Outlook nebo Thunderbird.

 

5) Zájmy a koníčky

Není špatné uvést do životopisu své záliby, maximálně však na dva nebo tři řádky. Je to známka toho, že nejste pasivní osoba a pomáhá dotvářet celkový pohled na žadatele. Doporučujeme psát něco netradičního, obvyklé koníčky jako četba literatury, cestování nebo filmy opravdu nezaujmou. Ideální jsou také takové koníčky, které alespoň částečně souvisí s požadovanou pracovní pozicí.

 

6) Silné stránky 

Dobré je v bodech zmínit své silné stránky. Ukažte, že máte vlastnosti, které zaměstnavatel hledá. Může se jednat o trpělivost, kreativitu nebo třeba odolnost vůči stresu. Rozhodně však nepiště své slabé stránky.

 

7) Kontaktní a osobní informace

Důležité je samozřejmě nezapomenout na kontaktní informace, díky kterým Vás mohou personalisté oslovit. Standardní je telefonní číslo a e-mail. Telefonát před pozváním na pohovor určitě není nic neobvyklého. Má za cíl ověřit vhodnost na danou pozici a často i jazykové schopnosti. Pokud existuje možnost používání cizího jazyka v potencionálním zaměstnání, určitě si připravte pár vět o sobě a svých zálibách. E-mail pak vždy uvádějte v nějakém profesionálnějším tvaru, například jméno.přijmení@mail.cz, určitě ne beachboy44.

Fyzická adresa se obecně se uvádí jako vhodnější ta skutečného pobytu než trvalého bydliště. Také může být lepší místo blíže pracovišti než to na opačném konci republiky. Z našeho pohledu však přesná adresa bydliště nemusí být nutně zmíněna a její smysl je především v případě, že máte trvalé bydliště v kraji, kde na Vás získá zaměstnavatel dotace. Datum narození a rodinný stav určitě není třeba uvádět vůbec.

 

Co do CV nepatří

  • Osobní informace jako počet dětí nebo sexuální orientace
  • Lživé informace
  • Požadavky na plat
  • Přehnaná sebechvála nebo negativní informace o sobě
  • Kritika bývalého zaměstnavatele
  • Špatný pravopis a chyby
💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.