Problematika Zlínského kraje – seminární práce

Téma: Problematika Zlínského kraje

Předmět: Dějiny environmentálního myšlení

Zaslal(a): chimenita

 

Problematika Zlínského kraje

Annemarie Vlachynská

 

Úvod

Rozhodla jsem se napsat pár slov o problematice Zlínského kraje jako takové a to z důvodu, že mě jakožto obyvatele tohoto kraje trápí úbytek zeleně, ale také velká nezaměstnanost.

Sice se mě jako studenta ještě nezaměstnanost nedotýká přímo, ale vidím ve svém okolí, jak velké sociální problémy tento ekonomický problém způsobuje… A naopak úbytek zeleně pociťuji jako problém, který se mě jednoznačně dotýká, a můžu říct, že opravdu jde poznat v posledních letech její značný deficit. Bydlím v paneláku, proto je pro mě zeleň venku a v našem bezprostřední blízkosti důležitá.

Určitě existuje mnoho problémů, které se vyskytují ve Zlínském kraji, jako je například ještě problém s rekreací, cyklistikou nebo je zde málo parků pro venčení psíků, ale také pro děti a tím mám, namysli pískoviště a další zábavné atrakce na volný čas. V naší společnosti se bohužel podle mého názoru už na tyto věci neklade vůbec žádný důraz. Lidé, kteří by neustále jenom stavili další a další továrny a fabriky, samozřejmě za účelem zisku, zapomínají, že potřebujeme i něco pozitivního v životě než jenom práci. Člověk v této době je přece pod neustálým stresem, řeší, jestli bude mít dostatečnou výplatu, aby pokryl všechny jeho nejnutnější výdaje, proto je podle mě důležité mít tu trochu zeleně a samozřejmě i čisté ovzduší a životní prostředí.

Všichni se potřebujeme odreagovat, když už nám starosti přerůstají přes hlavu, otázkou je, kde to udělat, když nikde už nenajde to ono harmonické místo k odpočinku …

 

Problematika Zlínského kraje

Mezi hlavní problémy, které se ve Zlínském kraji jsou, patří jednoznačně problémy s dopravou, bydlením, ovzduším, nezaměstnaností a samozřejmě i místa pro volný čas (děti a cyklistika). Abychom nezapomněli, úbytek zeleně také trápí oblast Zlínského kraje. Přece jenom kdekoliv se podíváme je stále míň a míň stromů, trávníků. Všechny původně zelené plochy se mění v paneláky, rodinné domy, fabriky, firmy, obchodní a nákupní centra…

Velkým problémem je neustále zastavování ploch, které by se dali využít k zemědělství. Využité orné půdy k zastavění solárními panely mi přijde naprosté plývání. Jednoznačně se dá využít lépe a pro solární panely vidím mnohem lepší umístění na střeše velkého obchodního domu.

 

Mezi lety 2002-2006 jsou zřejmé značné rozdíly půdy. Můžete vidět rapidní nárůst fabrik a celkové skoro zmizení zemědělské a orné půdy. I přestože došlo k nárůstu zastavěných ploch fabrikami, obchody, přesto je málo pracovních míst, protože fabriky jsou vybaveny automatizovanými výrobními systémy a roboty a i to je důsledkem zvýšení míry nezaměstnanosti.

 

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji

Nezaměstnanost je ekonomický problém, týkající se téměř každého občana. Dokonce i toho, který aktuálně nezaměstnaností netrpí. Bohužel míra nezaměstnanosti stále stoupá jak v celé České republice, tak i ve Zlínském kraji vzrostla na konci září 2013 míra nezaměstnanosti.

Podnikatelé moc dobře ví, jak je těžké najít si spolehlivé, adekvátní a pracovité zaměstnance a že je to v podstatě klíčem k realizaci jejich byznysových plánů.  Lidé si stěžují a berou jako velký problém nezaměstnanost. Každý chce práci!

Ke konci měsíce září evidují pracoviště úřadu práce ve Zlínském kraji 31 237 uchazečů o zaměstnání a to je ve srovnání s koncem měsíce srpna zvýšil o 194 lidí. Jedná se o nárůst počtu uchazečů o 0,62%.

Každý má určitě na nezaměstnanost jiný názor, jeden se zastává teorie, že pokud chceš, práci si vždycky najdeš. Myslím si, že je v tom i něco pravdy, protože konkrétně ve Zlínském kraji jsou někteří jedinci společnosti natolik líní a je pro ně jednoduše pohodlnější být doma, zapsán na Úřadu práce a pobírat státní příspěvky. Současně být zapsán i na České správě sociální zabezpečení, zažádat si o všechny dostupné dávky a přídavky, na které má nárok a pobírat tak od státu v podstatě za nic i 15.000,- Kč měsíčně. Když se člověk nad tím opravdu důkladně zamyslí, někdo pro takové peníze musí pracovat mnohdykrát i 200hodin měsíčně a jiný je dostane jenom proto, že není ,,schopen,, najít si práci. Ke všemu v dnešní době si člověk řekne, co je pro něho tedy výhodnější? Chodit do práce, poctivě se snažit si vydělat slušné peníze na zabezpečení celé rodiny a všechny potřeb anebo být doma, v teple, pohodlí a dostat skoro stejné peníze. Kdo by potom měl zájem snažit se najít si práci. S tímto přístupem mě osobně už ani nepřekvapuje, že míra nezaměstnanosti stoupá. Samozřejmě je jasné, že to nemůže udělat každý, ale vždy existuje možnost, jak to obejít a k penězům od státu se dostat.

Samozřejmě ještě jsou i lidé, kteří poctivě chodí do práce, a v podstatě prodávají své vlastní zdraví za pár drobných. Pracují ve všech podmínkách a za každého počasí. Konkrétně platy a mzdy jsou neadekvátní. Mám tím namysli to, jak je možné, že politik, který většinu pracovní doby má vlastně i volnou zábavu bere plat ve v řádu stotisíců a například záchranář zdravotní služby bere mzdu o řády nižší. To je dle mého a dle většiny určitě neadekvátní. Záchranář jako je ať už hasič a policajt poskytují a nasazují své životy každý den a to není pořádně ohodnoceno po finanční stránce, jak by mělo.

Mzdy, platy, finanční ohodnocení, všechno co se týká financí je v České republice od základu špatně…

Zlínský kraj netrpěl vždy velkou nezaměstnaností, v minulosti zde bylo spoustu pracovních příležitostí a byla doba, kdy opravdu pracoval každý občan (doba T.Baťi). Mezi nejznámější podnikatele patřil Tomáš Baťa, který jako jeden z mála poskytoval pro zaměstnance i výhody, zabezpečil jim bydlení… [3]

 

Úbytek zeleně

Jak si jistě můžeme všimnout, úbytek zeleně trápí téměř celou republiku, výjimkou není ani Zlínský kraj. Můžu konkrétně říct Uherské Hradiště, protože to je mě osobně velmi blízké. A když mám ještě specifikovat místo jedná se o obytnou část Uherského Hradiště a to jsou Mařatice.

Najdeme zde spoustu paneláků, ale každé ráno, dříve, když jsem se podívala z okna jsem měla krásný pohled na celé Kunovice a přírodu, avšak dnes když se podívám z okna můj výhled se za pár opravdu pár let velmi změnil. Nevidím už ani polovinu z toho co jsem viděla dříve. Zemědělská plocha se proměnila v paneláky… Proto to tu aktuálně vypadá jako králíkárna.

Dokonce už i z té mála trávy co zde rostla, udělali tento měsíc parkoviště pro auta. Jediná zeleň, která se tu nachází je ve středu sídliště a ještě i ta je velmi značně znečištěna výkaly od psů.

Lidé si málokdy uvědomují, jak moc je pro nás potřebné mít kromě domů, obchodních center a dalších vymožeností dnešní doby i pár stromečků, trávy, čistého vzduchu…

S tímto problémem ale ve velké míře souvisí opravdu i málo místa pro volný čas, protože když je člověk opravdu unavený, vystresovaný ze zaměstnání, kam si vlastně může jít ve Zlínském kraji, nebo konkrétně na Uherskohradišťsku odpočinou a zrelaxovat se? Ano je pravda, že zde máme nový aquapark v Uherském Hradišti, ale touží každý o sauně, vodě atd.…? Jsem přesvědčená, že ne, dále najdeme tu i zrekonstruované kino Hvězda, kam si můžeme večer, nebo o víkendu zajít na nějaký ten film. Budeme-li ale upřímní, víme, že výběr není moc pestrý. Když se už podíváme aspoň o kousek dál, a to do Zlína, kde je Golden Apple Cinema, přece jenom výběr filmů už bych řekla je obstojný. Zase se ale dostáváme k dalšímu problému, každý člověk si u filmu neodpočine a navíc, tato možnost stejně tak jako zajít si do aquaparku není zrovna levná. A relaxovat tímto způsobem by se za měsíc pro vícečlennou rodinu opravdu zrovna nevyplatilo.

Co vím, tak v létě je výborné zajít si do ZOO Lešná, udělat si tam výlet se jednoznačně vyplatí. V Zimě si zajít například zalyžovat na Stupavu a další rekreační zařízení taky není špatný nápad. Je tu však opravdu někde jenom čistá krásná příroda? Já bych si osobně nejlépe odpočinu a vychutnala procházku jenom ,,holou,, krajinou. Není přece nic krásnějšího než vidět kolem sebe jenom čisté stromy, pole, trávníky, polní cestičky.

Mě osobně například chybí i ten vesnický klid. Nyní bydlím ve městě a opravdu, kam se jenom podívám, vidím paneláky, rodinné domy, obchody, nákupní centra, firmy, zastávky. Postupem času, čím déle tu bydlím vlastně zjišťuji, že je mi lépe na vesnici. Původně pocházím z malé vesnice Javorovec, najdeme ji za Mistřicemi směrem na Bílovice. Na jednu stranu vím, že ve městě se lidé o sebe navzájem až tolik nezajímají a to se mi líbí. Ale zase vím, že když vezmu psa na procházku nikdy to nebude procházka jako tam u nás. Na procházce na vesnici opravdu můžeme potkat i zajíce, jít trávou, vidět jenom přírodu, lesy a to se ve městě nedá. Proto je tu ta velká otázka, kam se poděla všechna ta zeleň. Z jakého důvodu je všechno zastavené, lidé nepřemýšlí nad tím, jak jsou pro nás obyčejné stromy důležité u takového množství emisí, které každé auto vypouští a tím znečišťuje vzduch, který dýcháme. Kdyby stromy dávali zadarmo internetové připojení Wi-Fi, věřím, že by se na nás na každém metru usmívalo hned několik stromů.

 

Závěr

Jaké z této problematiky vyplývá řešení? Bohužel nejspíš by se každý měl zamyslet nad tím, jak může celkově přírodě, životu a ekonomice přispět. Lze něco udělat s nezaměstnaností? Myslím si, že každý je schopný najít si nějakou prací a něco dělat pro sebe, pro svou rodinu a společnost. Pokud opravdu není možnost žádného zaměstnání je tu možnost jeho rekvalifikace a to buďto v oboru ve kterém je vyučen, nebo ve zlepšení vzdělání a tudíž otevření nějakých pracovních nabídek. Vždy je nějaká možnost, jen musí opravdu člověk chtít a tvrdě si jít za svým cílem.

Avšak jsem určitě názoru, že s problémem úbytku zeleně se něco udělat dá, každý to může ovlivnit svým chováním k přírodě. Na druhou stranu ale vím, že s tím, že kolem nás přibývají osídlené oblasti a zastavené plochy nic neuděláme. Určitě potřebujeme spoustu benzínových pump, taky hypermarketů, ale vážně na každém kroku? Je potřeba aby mělo Uherské Hradiště, která má cca 25 000 obyvatel mělo 5 supermarketů, nespočet dalších obchodů. Města plné drogerií, lékáren na každém rohu.

Lékárny jsou pro nás také velmi důležité, hlavně pro starší z nás, nebo nějak nemocné lidi. Jedná se ale o to, že je nemožné aby se uživilo tolik lékáren kolik sčítá dohromady jen jedno z menších měst. Přece jenom Uherské Hradiště není až tak velké. Když si představím kolik je jich tady, nechci vědět ani počet, kolik jich je ve Zlíně… Už jsme se dostali tak daleko, že už i dokonce ty lékárny, které dříve žádnou propagaci nepotřebovali, mají nyní reklamní letáky a akce. Myslím si, že u tohoto je potřeba se zamyslet. Jednoznačně jde o přesycení trhu. Tato problematika se mě navíc týká velmi osobně, protože matka se jednu dobu také rozhodla pro lékárnu a vidím jak to na trhu je. Pojišťovny na léky, důležité a drahé léky, přispívají minimum. Opravdu mám už ten pocit, že se stát snaží obrat lidi úplně o všechno.

Situace je jaká je, jeden člověk nebo student s tím nic neudělá, musí to chtít všichni nebo aspoň většina… Sama jsem zvědavá, jak se příroda časem změní, pokud nějaká zůstane..

 

Zdroje:

[1]                 Seznam obrázky [online]. 2013 [cit. 2013-11-02]. Dostupné z:

http://www.mapy.cz/#!q=jarosov%2520uherske&t=s&x=17.507822&y=49.087141&z=14

[2]                  Google mapy [online]. 2013 [cit. 2013-11-02]. Dostupné z:

https://maps.google.com/

[3]                  Informační systém Zlín. [online]. 2013 [cit. 2013-11-02]. Dostupné z:

http://zlin.cz/510762n-nezamestnanost-ve-zlinskem-kraji-opet-mirne-stoupla-nezamestnanost

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!