Slipknot – seminární práce

hudebka

 

Otázka: Slipknot

Předmět: Dějiny hudby

Přidal(a): Tomn566

 

 Obsah

 1. Historie Slipknot
 2. Členové Slipknot
 3. Použitá literatura a zdroje

 

1.  Historie slipknot

1993 – 1998

Vše to začalo v roce 1993 v USA, Iowa, kdy se kamarádi Shawn Crahan a Anders Colsefini rozhodli založit skupinu. Ta se ovšem po nějaké době rozpadla a dala se zpět dohromady až v roce 1995. Shawn kontaktoval svého kamaráda Paula Graye, který do skupiny vstoupil spolu se svým přítelem Nathanem Jonasem Jordisonem. Postupem času se ke skupině přidávali další členové jako např. Donnie Steele a Josh Brainard, kteří už předtím hráli v místních kapelách.

Po roce zkoušení a hraní po klubech v Des Moines, nejvíce tedy v klubu Hairy Mary´s, který vlastnil právě onen zakladatel kapely Shawn Crahan se konečně Slipknoti dopracovali k tomu, aby vydali jejich první album s názvem Feed. Kill. Repeat., které bylo produkováno Seanem McMahonem. Album stálo kolem 15$ a vydalo se kolem 2000 kopií. Název skupiny ,,Slipknot“ byl pojmenován podle jedné skladby z jejich prvního alba, která se jmenovala také ,,Slipknot“. Název neměl žádný význam.

Skupinu opustil člen Donnie Steele a nahradil ho člen nový Craig Jones. Ten hrál prvně na kytaru, ale poté se začal věnovat samplům a hře na klávesy. Místo kytaristy obsadil nový člen, Mick Thomson.

Kapela se začala stále víc a víc prosazovat, navíc Shawnovi se povedlo něco neskutečného, přivedl totiž do kapely nového frontmana a budoucí hvězdu Slipknot Coreyho Taylora. To se ovšem nelíbilo předešlému zpěvákovi Andersovi a tak skupinu opouští a zakládá si vlastní s názvem Vice Grip Throttle. Po příchodu Coreyho se toho dost začalo měnit. Každý člen kapely dostal přidělené číslo 0-8 a začaly nosit masky a kombinézy, na kterých je založena jejich image. V jednom rozhovoru se Paul, Shawn a Joey zmínili o pravidlech podle kterých se skupina řídí:

 • Nikomu na nic neodpovídáme
 • Nezajímáme se o žádné trendy
 • Hrajeme si co chceme
 • Nenecháme cizím lidem žádný prostor k rozhodování o skupině

V roce 1997 zasílají svoje nově připravené demo do společnosti Roadrunner Records, kterého si všimne producent Roose Robinson a kapelu ihned kontaktuje. Skupina měla nabídky od spousty společností, ale rozhodli se pro tu založenou Roosem. Novou desku začali nahrávat na Indigo Ranchi v Kalifornii.

 

1999 – 2000

Roku 1999 vypustila skupina Slipknot do světa obrovskou raketu, a to sice jejich druhé album s názvem „Slipknot“. Stejně pojmenované album, jako skupina sama, sklidilo obrovský úspěch po celém světě a pro jeho propagaci se kapela vydala hrát na Ozzfest, kde poprvé hráli před opravdu velkým počtem lidí a získali si zde velkou fanouškovskou základnu. Poté se vydali na celosvětové turné k nové desce, kde mimo jiné zavítali i poprvé do Evropy. Skupina se kromě jejich brutálního zpěvu proslavila i jejich live shows, kde se mezi sebou třeba perou, hází hudebními nástroji nebo skáčou do davu. Deska sklidila obrovský úspěch, protože se stala zlatou a po dvou měsících dokonce i platinovou. Byla to první platinová deska nejen pro Slipknot, ale i pro label Roadrunner Records. V roce 2006 toto album dostalo i druhou platinu.

 

2001 – 2003

V roce 2001, po dlouhé spoustě koncertů, až to trochu utichlo, tak začala skupina s podporou Roadrunner Records pracovat na novém CD s názvem Iowa. Ke konci léta už bylo venku. Před vydáním o něm Slipknot řekli: „Předchozí dvě desky jsme pojali v barvách, tohle je jen černo – bílé. A bude víc bolet. Je to, jako bychom otáčeli nůž ve vaší ráně.“ Album přineslo spoustu koncertních hitů a sklidilo obrovský komerční úspěch a hoši se vydali na další velké turné. Právě na tomto turné vzniklo legendární DVD Disasterpieces, které je nejúspěšnější co kdy kapela vydala. Koncert byl natáčen 26 kamerami a to jedna byla přidělaná na kytaře Micka Thomsona a natáčela pohled z první osoby zezadu na skupinu. Bylo točeno v Londýně a byly na něm písničky z alb Slipknot a Iowa.

Po vydání DVD se v médiích stále víc objevovalo, že se skupina pohádala a chystají se rozpustit. V polovině roku 2002 nastala pauza, a i když Slipknot prohlašovali, že se končit nehodlají, tak je média trochu pohřbila.

Naštěstí se tyto dohady a nepokoje nepotvrdily a parta úspěšných metalistů se ke konci roku 2003 sešla, aby stvořila nové album, které mělo všem ukázat všem pochybovačům to, kam patří. Pro některé byla nečekaná novinka, že skupina ukončila na nové album spolupráci s Roosem Robinsonem, ale chtěla se posunout někam dál. Nahrávání nového alba neprobíhalo úplně v pořádku. Skupina byla ve velkém tlaku, právě kvůli médiím a díky tomu se nahrávání protáhlo až o 6 měsíců. Corey se jednou dokonce během nahrávání pokoušel ve stavu opilosti zabít, a proto poté několik let abstinoval.

 

2003 – 2007

Další studiové album neslo název Vol. 3: (The Subliminal Verses), které se od ostatních docela liší v tom, že je muzika mnohem náročnější a vyzrálejší. Corey o albu řekl: „Někteří to album budou milovat a jiní nenávidět.“ Když tohle Corey řekl, ani on sám si neuvědomil, jak pravdivá slova pronesl. Tato deska se ihned po vydání vyšvihla na druhou příčku prestižního žebříčku Billboard 200. Také s příchodem posledního alba změnili trochu image. Corey shodil masku s dredy, místo toho má bledou masku se sešitým čelem a pusou a klaun má obvázaný obličej obvazy. Po vydání desky se kapela vydala na velké turné, kde strávila téměř celý rok 2004 a část roku 2005. Celosvětové turné Sublimal Verses World Tour přineslo skupině spoustu skvělých zážitků, ale i pár nepříjemných událostí.

Rok nevypadal vůbec dobře. Turné se jim tak nedařilo a všichni členové skupiny měli postupně nějaké problémy (Jim, Shawn, Craig, Paul, Chris, Corey). I přes zmíněné problémy i tak kapela objela celý svět a jednalo se o divácky velmi úspěšné turné. V listopadu roku 2005 vyšlo live CD s názvem „9.0: Live“, na kterém šel slyšet veškerý hluk diváků, všechna ta bolest, nenávist, intenzita, divokost a vztek. Album se skvěle prodávalo a získalo si velkou oblibu u fanoušků, i když se některým nelíbil opotřebovaný Coreyho hlas po dvou – letém turné. Toto CD bylo nahráváno na koncertech ze Subliminal Verses World Tour a to ve městech Las Vegas, Phoenix a Dallas.

Začátkem roku 2006 se skupina Slipknot až na šestý pokus konečně dočkala a dostala ocenění Grammy za „Best Metal Performance“ za jejich singl k písni „Before I Forget“ z posledního alba Vol. 3: (The Subliminal Verses). Jinak se nic moc nedělo, protože Corey a Jim odešli nahrávat nové album Stone Sour (to je jiná skupina založena Corey Taylorem). Přesto se tu objevila jedna zajímavá událost. A to sice, že Slipknot vydává 5. prosince nové DVD nesoucí název „Voliminal: Inside The Nine. Zachycuje kapelu dosud v nevídaném světle a sumarizuje celý cyklus turné na podporu alba Vol. 3: (The Subliminal Verses). DVD dostalo solidní podporu od fanoušků a fanynek po celém světě a brzo se stalo platinovým. Tímto zatím dění kolem skupiny Slipknot, která zatím získala 9 platinových desek, končí. Hoši ale ještě zdaleka neřekli své poslední slovo, protože na rok 2008 mají naplánovanou další řadovou desku.

 

2008 – 2010

Slipknot totiž 20. srpna 2008 vydávají jejich čtvrtou řadovou desku s velmi povzbudivým názvem „All Hope Is Gone“. Přípravy začali sice už roku 2007, ale smečka se do studia dostala až začátkem následujícího roku. Kapela o této desce ještě před vydáním tvrdila, že půjde doposud o nejtvrdší placku, kterou zatím nahráli, ale přitom chtěli posunout jejich hudbu na novou úroveň, čehož docílili častějším používáním akustických kytar, melodických vokálů a nástrojů, které ještě nikdy dřív nepoužívaly. Celé album bylo více komplexní, emocionální, zastrašující a zlomyslné zároveň. Pokud označíme předešlé desky za úspěšné, co se týče prodeje, tak tahle byla ohromně úspěšná. Protože ve svém prvním týdnů se stala jedničkou na trhu rovnou v USA i v Evropě, což se jim povedlo poprvé.

Krom toho Slipknot trochu změnili i jejich celkovou image. Corey má celou masku bledou a nahoře je useknutá, jako by z ní měl vylízat mozek. Klaun má masku sešitou z černé kůže se zlatým balónkem na nose. Po dlouhé pauze se skupina vydala poprvé na putovní Mayhem Festival. Kromě toho, že se jednalo o první velkou koncertní šňůru po třech letech, se skupině přihodilo i pár nešťastných událostí. Sid Wilson, známý jeho neohroženým skákáním do davu, si zlomil obě patní kosti, Joey Jordison kotník a tak bych mohl pokračovat. Právě kvůli zlomenému kotníku se muselo zrušit pár koncertů v Evropě, což se pár fanouškům nelíbilo. Kapela si však všechny nespokojence brzy udobřila koncem roku 2008 v průběhu jejich mohutného All Hope Is Gone Tour, kdy odehrála rovnou několik desítek koncertů v Evropě.

Rok 2009 pokračuje putováním po celém světě po koncertní šňůře na podporu alba All Hope Is Gone. Slipknot si vůbec poprvé vyzkoušeli roli headlinera většiny předních rockových festivalů v Evropě a 10. června vystoupí po dlouhých pěti letech v České republice. Skupina pokračovala s hraním až do 31. října, kdy odehrála svůj poslední koncert z All Hope Is Gone tour. Po dlouhé koncertní šňůře nastala dlouhá pauza. Během té pauzy se členové skupiny zaměřili spíše na nějaké svoje vedlejší projekty. Corey založil novou rokovou skupinu Jump Beer Kidnap Band a s kytaristou Jimem Rootem se vrátil do kapely Stone Sour, Shawn Crahan pokračoval se svou prací s kapelou Dirty Little Rabbits, bubeník Joey Jordison se vrátil se svou kapelou Murderdolls a stal se novým stálým bubeníkem Roba Zombieho. Perkusionista Chris Fehn je basista na plný úvazek se skupinou Will Haven a Sid Wilson založil skupinu Sid.

V roce 2010 Paul Gray plánoval turné se svou superskupinou Hail!, ale 24 května 2010 byl nalezen mrtvý na hotelovém pokoji v Urbandale v Iowě. Okolnosti jeho smrti v té době nebyly okamžitě známy. Pitva měla podezření, že jeho smrt nebyla úmyslná, ale neodhalila příčinu. Den po jeho smrti uspořádalo zbývajících som členů kapely živou, nemaskovanou konferenci vedle Grayovy vdovy a bratra. 21. června byla jeho příčina smrti potvrzena jako neúmyslné předávkování morfinu a syntetického morfinu jako náhrada fentanylu.

Kapela se bála nadále mluvit o budoucnosti Slipknost. Členové dělali protichůdná prohlášení při rozhovorech. Bubeník Joey Jordison řekl v rádiu The Pulse Of Radio „Nějaká další nahrávka by tu už možná byla ve vývoji“. Zpěvák Corey Taylor řekl rádiu a magazínu FMQB, že si „není jistý, jestli chce mít se Slipknot ještě něco společného.“

28. září 2010 kapela vydala jejich čtvrté video album „(sic)nesses“, které se umístilo na prvním místě v žebříčku Billboard Top Music Video Charts. Na DVD je uvedeno celé živé vystoupení Slipknot na festivalu Download 2009 a 45 – ti minutový film dokumentující jejich jejich All Hope Is Gone turné, a sloužil jako pocta Paulu Grayovi.

 

2011 – 2012

Pokud jde o pokračování Slipknot, Corey řekl v magazínu New Musical Express, že by Paul chtěl, aby pokračovali a i sám on cítil, že by měli, ale nebyl si ohledně návratu do kapely jistý. Slipknot se vrátili na turné v roce 2011 a předváděli malé množství koncertů v Evropě. Spolu s Iron Maiden a Metallicou uvedli festival Sonisphere Festival And Rock v Riu a vystoupili na Belgium´s Graspop Metal Meeting. Jako poctu Paulovi se rozhodli přivést zpět do kapely dřívějšího člena kapely a Paulova dobrého kamaráda a basistu Donnieho Steelea. Krom toho někoho potřebovali.

Slipknot také řekli, že vydají jejich páté studiové album. Jordison řekl, že přípravy na album už začaly, a že napsal už 17 písní. Slipknot vystoupily na turné Mayhem Festival v roce 2012. Dne 29. května 2012 zveřejnila společnost Roadrunner Records na svých webových stránkách upoutávkové video s názvem Antennas To Hell.

První každoroční hudební festival Slipknot, zvaný Knotfest, se konal 17. srpna 2012 v Mid – America Motorplex poblíž Pacific Junction v Iowě a 18. srpna 2012 v Somersetu ve Wisconsinu. Na Knotfestu vystupovali také Deftones, Lanb Of God a Serj Tankian. Slipknot měli podruhé roli headlinera na Download Festival. Kapela sem přivedla přes 90 000 lidí a byli nuceni zastavit show uprostřed písničky, aby se dala opravit přední barikáda, která se rozbila pod tlakem lidí.

       

2013 – 2016

Koncem roku 2013 začali pořádně pracovat na novém studiovém albu. Corey popsal album jako „velmi temné“ a že je to něco mezi alby Iowa a Vol. 3 (The Subliminal Verses). Kytarista Jim Root se nezúčastnil lednového turné s kapelou Stone Sour, aby mohl psát texty pro Slipknot. 12 prosince 2013 skupina prostřednictvím oficiálních webových stránek oznámila, že Joey Jordison opustil skupinu po 18 letech působení, kvůli osobním důvodům. Jordison později řekl na Facebooku, že byl „šokován“ zprávami. Jordison i Slipknot později slíbili, že v budoucnu zveřejní další informace o odchodu ze skupiny. Jordison nebude součástí nového alba, protože se s ostatními členy nepodílel na psaní žádných písniček. Po letech mlčení a skrývání důvodů Jordison odhalil, že trpěl transverzální myelitidou, neurologickým onemocnění, které ho stálo schopnost hrát na bubny.

V červenci 2014 začali Slipknot vydávat upoutávky na nové album na jejich webové stránky a sociální sítě. 1. srpna vyšla jejich první píseň po šesti letech a nesla název „The Negative One.“ Píseň měla i svoje video na YouTube, ve kterém nevystupoval žádný člen skupiny a bylo zrežírováno Shwanem Crahanem. Dále vyšel singl s názvem „The Devil In I“, který se stal jednou z jejich nejúspěšnějších písniček vůbec. Byl ohlášen název nadcházejícího alba a to sice .5: The Gray Chapter. Album vyšlo 17. října a po prvním týdnu prodávání bylo nejprodávanější deskou v USA, Austrálii a Japonsku.

25. října Slipknot začali na podporu alba, v rámci druhého Knotfestu, cestovat po celé Severní Americe. Spolu s kapelou Korn započali celosvětové turné Prepare For Hell. Kapela také vystoupila v roce 2015 na Soundwave festivalu v Austrálii. Do kapely byl přiveden nový bubeník a basista, který nahradil Graye a Jordisona. Oficiální video pro píseň „The Devil In I“, představující hudebníky, kteří nosí své upravené verze starých masek, až na výjimku Taylora, Wilsona a Crahana, kteří mají své nové masky, vyšlo 12. září 2014. Fanoušci spekulovali o tom, kdo se skrývá pod maskou basisty a bubeníka, ale kapela je oficiálně nepojmenovala.

Taylor říkal, že ho mrzí to, že unikla identita basisty a to byl údajně jistý Alessandro Venturella. Jeho identita byla odhalena díky jeho unikátnímu tetování na ruce. Root řekl zpravodajství Guitar World, že identita basisty ani bubeníka nebude odhalena a že nejsou trvalými členy Slipknot. 3. prosince bývalý člen organizačního týmu zveřejnil právě tyto neznámá jména. A to sice basista Alessandro Venturella a bubeník Jay Weinberg. Noví členové se pár dřívějším členům zrovna moc nezalíbili. Shawn Crahan řekl magazínu Kerrang!, že „tohle je Slipknot, tihle kluci nebudou nikdy v kapele“ Corey prohlásil, že si mohli sami vyrobit masky, ale podělali to, a tak nosili masky přidělené skupinou

„The Negative One“ bylo nominováno na cenu Grammy v kategorii Best Metal Performance. 11 března 2015, mezitím když skupina neměla turné, byl kytarista Mick Thomson hospitalizován opilý po bitce s nožem s jeho bratrem v jeho domě v Iowě. Oba byli vážně zraněni, ale nebyli v ohrožení života. 2. srpna 2015 během koncertu v Hatfordu byla skupina nucena přestat hrát, poté co Venturellu náhle odvezli do nemocnice. Po dvaceti minutách Corey řekl, že kapela bude pokračovat v koncertu bez Venturelly. Později bylo zjištěno, že se Venturella zhroutil kvůli extrémní dehydrataci. Během následujících tří koncertů kapely hrál Venturella ze zákulisí a 8. srpna se vrací na pódium.

25. září vystupovala na svém každoročním festivalu Knotfest, který byl tento rok spojen dohromady s Ozzfestem, takže se na pódiu vystřídaly kromě Slipknot tváře jako Marilyn Manson, Disturbed nebo Black Sabbath. Po celou dobu hráli Iowa album. Shawn Crahan během jednoho rozhovoru s Rolling Stone odhalil, že se 17. února spojí s Jimem Rootem a společně začnou pracovat na novém materiálu k novému albu.

 

2017 – 2019

Zpěvák Corey Taylor se seskupil se svou kapelou Stone Sour a 30. června vydávají jejich nové album Hydrograd. V rozhovoru v rádiu WRIF Crahan odhalil, že začínají psát nějakou hudbu pro Slipknot pro novou nahrávku a že to co mají už sepsané a vymyšlené tak je úžasné. V prosinci 2017 se Crahan objevil na podcastu The Jasta Show, že další album by mohlo být jeho poslední s kapelou.

Corey odhalil v říjnu 2018, že kapela půjde nahrávat do studia začátkem roku 2019, s tím, že ještě v ten rok nahrají a vydají nové album a potom by následovalo světové turné. 31. října vydali nový singl „All Out Life“, stejně jako doprovodné hudební video. 4. března kapela oznámila, že datum vydání nového alba bude 9. srpna 2019. Na jejich dalším Knotfestu se také objeví kapely jako Gojira, Volbeat a Behemot. 7. března bylo odhaleno, že Slipknot bude dělat předkapelu pro světové turné Metallici na šesti koncertech v Austrálii a na Novám Zélandu.

14. března Chris Fehn podal žalobu proti skupině. Nejvíce obvinil zpěváka Coreyho Taylora a pak perkusistu Shawna Crahana z toho, že mu zamlčeli příjem z vedlejších obchodních aktivit pod značkou Slipknot. Kromě toho hudebník nebyl spokojený s rozdělováním výdělků z turné a prodeje jejich merchandise. 18. března skupina prostřednictvím svých webových stránek oznámila, že Chris Fehn již nadále není členem skupiny a uvádí: „Chris ví, proč už není součástí Slipknotu. Jsme zklamáni, že se rozhodl namířit prsty a vymýšlet si tvrzení, spíše než dělat, co bylo nezbytné, aby byl i nadále součástí Slipknot. Byli bychom radši, kdyby se nedal stezkou, jakou se dal, ale evoluce ve všech věcech je součástí tohoto života. Ať žije Knot.“ Chris byl nahrazen perkusionistou, jehož identita je skrytá, ale fanoušci ho pojmenovali „Tortilla Man“.

13. května 2019 kapela škádlila, že něco přijde 16. května, před jejich vystoupením na Jimmy Kimmel Live!. V ten den byl odhalen název alba a to sice „We Are Not Your Kind“, spolu s jeho seznamem skladeb a hudebním videem pro „Unsainted“, kde byly poprvé uvedeny nové masky a oblečení pro devět členů kapely spolu s i novým neznámým členem. 22. července vydali druhý singl z alba s názvem „Solway Firth“. Toto bylo doprovázeno hudebním videem se záběry z jejich živých vystoupení. 5. srpna vydali jejich třetí singl z alba „Birth Of The Cruel“. Píseň byla doprovázena videem a čtyři dny potom vydávají jejich šesté studiové album „We Are Not Your Kind“. Fanoušky přezdívaný „Tortilla Man“ byl odhalen na letišti při příchodu kapely. Jeho jméno je Michael Plaff.

 

2. Členové Slipknot

2.1 Minulí členové

 • Joey Jordison #1
 • Paul Gray #2
 • Chris Fehn #3
 • Anders Colsefini
 • Greg Welts
 • Josh Brainard
 • Kun Nong
 • Brandon Damer
 • Patrick M. Neuwirth
 • Donnie Steele

 

2.2 Aktuální členové

 • Sid Wilson #0
 • Jim Root #4
 • Craig Jones #5
 • Shawn Crahan #6
 • Mick Thomson #7
 • Corey Taylor #8
 • Alessandro Venterulla
 • Jay Weinberg
 • Michael Plaff

 

 3. Závěr

Tohle téma jsem si vybral, protože skupinu Slipknot rád poslouchám a myslím si, že není tak známá mezi lidmi, kteří neposlouchají tento hudební žánr, a byla by škoda o ní nevědět, že existuje.

 

4. Použitá literatura a zdroje

 • https://slipknot666metal.estranky.cz/clanky/clenove-slipknot.html
 • http://www.slipknot1.websnadno.cz/Historie.html
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mate._Feed._Kill._Repeat.
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Slipknot_(band)
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Slipknot
 • https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Slipknot_concert_tours
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/.5:_The_Gray_Chapter
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/We_Are_Not_Your_Kind
 • https://musicserver.cz/clanek/60709/slipknot-opustil-dlouholety-perkusista-chris-fehn-jablkem-svaru-se-opet-staly-penize/
 • https://tonedeaf.thebrag.com/slipknot-tortilla-man-reveals-his-identity/
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Iowa_(album)
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Slipknot_(album)
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/All_Hope_Is_Gone
💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!