Stephen Wiltshire – detailní panorama z paměti

Stephen Wiltshire je britský umělec, který se proslavil kresbou několikametrových detailních panoramat známých měst jako jsou New York, Londýn, Madrid a další. Důležitý je ale fakt, že všechny tyto díla dokázal nakreslit jen po pár minutách ve vrtulníku díky své dobře vyvinuté fotografické paměti.

V USA se proslavil zejména kresbou New Yorku díky obrovskému zájmu amerických médií. Jeho největší obraz měří na šířku celých 16 metrů a je zde ztvárněno Tokio. Umělec si také otevřel vlastní galerii se kterou mu pomáhá jeho starší sestra Annette. Například reprodukci Tokyo Panorama 314 x 33 cm zakoupíte za  £ 495.00.

 

Životopis

Narodil se v roce 1974 a jako dítě byl velmi tichý a nekomunikoval s ostatními lidmi. Ve 3 letech mu byl diagnostikován autismus, nemluvil a žil si ve vlastním světě.

V pěti letech začal chodit do školy v Londýně a začal se projevovat jeho zájem o kreslení, jeho díla měly už tenkrát skvěle zpracovanou perspektivu. Jeho učitelé ho chtěl podpořit v mluvení, proto ho nutili si o pomůcky ke kreslení říci. Nejprve vydával pouze zvuky, později se naučil první slovo (papír), a nakonec v devíti letech začal plně mluvit.

Jako dítě začal vyhrávat první umělecké soutěže a začal se o něj zajímat místní média. V roce 1987 ho bývalý prezident londýnské Královské akademie umění označil za „možná nejlepšího dětského umělce v Británii“. Tento rok také (s pomocí) vydal první knihu skečů – Drawings.

Brzy se vydal poprvé do zahraničí, přesněji do New Yorku, kde začal tvořit slavné mrakodrapy jako Empire State Building nebo Chrysler Building. Přibývaly další slavná města až vznikla další kniha Cities (1989), později ještě Floating Cities (1991).

V roce 1992 přijal pozvání od televizní společnosti v Tokiu, kde cestoval po Japonsku a kreslil krajiny i vládní budovy. Později odcestoval znovu do USA kreslit nejrůznější části států, následně vydal další knihu American Dream (1993) a Stephenova díla začaly být vystavovány po celém světě.

Významný byl rok 2001, kdy se objevil v dokumentu BBC. Jeho genialita byla představena tím, že jen proletěl vrtulníkem přes Londýn a následně nakreslil za 3 hodiny detailní a přesné panorama města s 12 historickými objekty a 200 dalšími budovami.

V roce 2003 Orleans House Gallery v anglickém Twickenhamu uspořádala výstavu, kterou navštívilo 40 000 návštěvníků, což byl její návštěvní rekord.

V roce 2005 přijel do Tokia, kde vytvořil své největší panorama, Do televize se pak brzy vrátil s 5 denním maratonem, při kterém ztvárnil New Yorku na 6 metrové pláno. V jeho sbírce dnes dále nechybí třeba Řím, Frankfurt, Madrid, Dubaj, Jerusalem, Sydney, Šanghaj, Brisbane, Singapore, Istanbul, Houston, Mexiko City, Doha, či Katar

Přestože je Stephen známý především svými městy, rád kreslí také třeba americká auta, portréty celebrit, přátele či karikatury.

V roce 2006 byl jmenován královnou Elizabeth II jako člen Řádu Britské říše. Také s pomocí založil stálou uměleckou galerii v londýnské Royal Opera Arcade v nejstarší londýnské nákupní pasáži.

Další velmi významné dílo přišlo v roce 2014, kdy byl pověřen Singapurem, aby vytvořil panorama k oslavení 50 let národa. Jeho výstavu navštívilo 150 000 lidí v pouhých 5 dnech, což byl návštěvnický rekord země.

Stephen dodnes kreslí každý den, poznává nová města a učí se nové metody zachycení světa s jeho dlouhotrvajícím mottem ‚Dělej to nejlepší, co umíš a nikdy nepřestávej‘.

 

Pro zajímavost odkaz na fotografickou dokumentaci tvorby London Panorama zde (oficiální stránky).

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!