Třetí arbasko-izraelská válka (1967)

dějepis

 

Téma: Třetí arbasko-izraelská válka (1967)

Předmět: Dějepis

Přidal(a): Honza

 

Šestidenní válka – 3. arbasko-izraelská válka

  • 5. – 10. červen 1967

 

Válčící strany

  • Šestidenní válka byla konflikt, který se odehrával mezi Izraelem a několika arabskými státy. Jednalo se o koalici Egypta, Sýrie a Jordánska. Svými jednotkami přispěli Saúdská Arábie, Irák, Súdán, Maroko, Tunisko a Alžírsko.

 

Příčina války

  • Jednalo se o preventivní útok Izraele na okolní arabské státy. Golanské výšiny, které tehdy patřily Sýrii, představovali pro Izrael riziko. Sýrie z nich mohla ostřelovat izraelská města.
  • Izrael byl pro okolní arabské státy trnem v oku už od svého vzniku v roce 1948. Egyptský prezident Násir vyzval ke stažení pohotovostních jednotek OSN, které byly rozmístěny na Sinajském poloostrově a dal rozkaz k přesunutí egyptských jednotek k hranici s Izraelem. Jako bezprostřední příčina války se uvádí uzavření Tiranské úžiny Egyptem, který tak zablokoval jediný izraelský přístav.

 

Válka

  • 5. června 1967 ráno podniklo izraelské letectvo útok proti egyptskému letectvu. Izrael vyslal téměř všechna svá letadla a povedlo se jim zničit 419 egyptských letadel (celých 90% egyptského letectva). Prezident Násir lhal svým spojencům a prohlásil, že se Egyptu podařilo útok odrazit. Jordánské a Syrské letectva tak zaútočily na Izrael. Utržily velké ztráty a okolo 14:30 ovládl Izrael vzdušný prostor nad celým bojištěm. Po zničení arabských vzdušných sil zahájily tři izraelské obrněné divize útok proti sedmi egyptským. Egypt byl během tří dnů války vyhnán ze Sinaje. Egyptská propaganda šířila zprávy, že Egypt vyhrává, takže Jordánsko a Sýrie zaútočili na Izrael a očekávali pomoc ze strany Egypta. Propagandě uvěřilo i SSSR a do války nezasáhlo. V následujících dnech Izrael obsadil všechna strategická místa, ze kterých ho mohl nepřítel ohrozit. 7. června obsadily izraelské speciální jednotky Jeruzalém. Po obsazení Golanských výšin měl Izrael volnou cestu na Damašek, ale pod pohrůžkou SSSR a doporučení USA tak neučinil.

 

Po válce

  • Izrael výměnou za mírové smlouvy vracel dobyté území zpět. S Egyptem uzavřel smlouvu v roce 1978 a s Jordánskem v roce 1994. Sýrie nikdy dohodu neuzavřela, takže Golanské výšiny zůstaly Izraeli. Situace v regionu se ale uzavřením mírových smluv vůbec neuklidnila.

 

Zdroje

  • „Šestidenní válka.“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie. 11. 02. 2021, 06:47 UTC. 21. 03. 2021, 20:14 <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=%C5%A0estidenn%C3%AD_v%C3%A1lka&oldid=19468330>.
  • Šestidenní válka den po dni: zdrcující porážka arabských sil Izraelem[online]. 5.6. 2017 [cit. 2021-03-21]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/sestidenni-valka.A170602_114958_vojenstvi_erp
  • https://www.televizeseznam.cz/embed/index?id=152637&i=streamEmbed&hl=&hcid=&service=&apiid=streamEmbed
💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!