Usáma bin Ládin – referát

dějiny

 

   Otázka: Usáma bin Ládin

   Předmět: Dějepis

   Přidal(a): Lenka Budilová

 

 

Usáma bin Ládin

Kdo je člověkem, který ovládá několik tisíc životů? Z historie nám hned vyskočí jména jako Hitler, Stalin a další. Co ale období posledních dvaceti let? Usáma bin Ládin ovlivnil více životů, než si Evropané uvědomují. Nejen, že při jeho teroristických útocích přišlo o život tisíce lidí, ale za dobu deseti let si dokázal vytvořit radikální stoupence, kteří ohrožují chod dnešního světa dodnes.

 

Usáma bin Ládin se narodil v roce 1955 do velmi bohaté rodiny. Již ve studentských letech se aktivně podílel na boji proti sovětské okupaci a finančně podporoval mudžihády se stejným názorem. Po přesunu do Afgánistánu vybuduje tzv. Lví hrad – výcvikový tábor pro bojovníka z mnoha arabských zemí. V roce 1988 ale zakládá teroristickou centrálu zvanou al – Kaida (základna), sloužící k plánování teroristických útoků po celém světě. Odmítnutí pomoci al-Kaidy Saudské Arábii královskou rodinou a následné přijetí pomoci od USA si Usáma vytvořil obrovskou nenávist k této zemi. Teroristické útoky na USA si před 11. zářím 2001 vyžádali přes 500 mrtvých a 1000 zraněných. Nejznámější útok z tohoto období byl spáchán na americké velvyslanectví. Od tohoto útoku se bin Ládin stal nejhledanější osobou celého světa. Nejhrůznějšího útoku se ale Amerika dočkala 11. září 2001, kdy do budov Světového obchodního centra ve Washingtonu narazila civilní letadla. Tato akce měla za následek totální zničení budovy Pentagonu i ostatních přilehlých budov a přes 3000 zmařených životů. Bin Ládin se k tomuto činu nikdy nepřihlásil, je ale dokázáno, že na něm měl velký podíl.

 

Jako nejhledanější osoba nového tisíciletí se Usáma stal nenáviděným, ale i velmi obdivovaným ze strany příznivců a radikálů. Díky velkým finančním prostředkům vynaložených na svou vlastní obranu a úkryt dokázal po dalších deset let řídit teroristický svět a vytvářet vlastní příznivce a armádu. Za naplánování a usmrcení bin Ládina vynaložila americká vláda desítky miliard korun, ale 1. května přišla zpráva, že je usmrcen. Je ale otázkou, jestli je opravdu smrt Usámi bin Ládina v době milionů jeho příznivců tím, co ochrání svět před terorismem.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!