Věděli jste, že Santa Claus je náš Mikuláš?

Už na první pohled můžete vidět jisto podobu mezi Santa Clausem a naším Mikulášem, který u nás rozdává dětem sladkosti 5. prosince. Rozhodně nejde o náhodu.

Spojitost mezi Mikulášem a Santou je zde vskutku značná, jedná se totiž v podstatě o tu stejnou osobu. Ptáte se jak je to možné a jak se z Mikuláše stal Santa? Tak to tu pro vás máme skvělý článek.

 

Kdo to byl Svatý Mikuláš?

Sv. Mikuláš z Myry se narodil mezi lety 280-286 v dnešním Turecku. Byl proslulý a oblíbený díky své štědrosti k potřebným a jedná se o jednoho z nejuctívanějších svatých osobností v celém křesťanství. O jeho životě se příliš přesných informací nedochovalo, nicméně byl nejdůležitějším křesťanským knězem v Myře (pravděpodobně se stal biskupem). Jeho svátek připadá na 6. prosince, oslava tohoto svátku je spojována s rozdáváním dárků dětem obvykle v podvečer 5. prosince.

 

Kde se vzali dárky?

Ve středověku se pořádali takzvané Biskupské chlapecké hry (ludus episcopi puerorum). Tradice se později v 10. století ujala v Porýní na klášterních školách. Jeden žák zde přebíral na jeden den funkci představeného kláštera se znamením berly. Původně se tento zvyk konal na svátek betlémských neviňátek, nicméně ve 13. století se přesunul na svátek svatého Mikuláše. Z toho pak vznikla hra s nadělováním, při které doprovázel postavu Mikuláše čeledín Ruprecht, který rozdával dětem dárky, a také káral za špatné chování. Později jeho funkci nahradili anděl s čertem, kteří si úkoly rozdělili.

 

Jak se z Mikuláše stal Santa Klaus?

Nejprve vznikla jeho severská verze pojmenovaná Sinterklaas, jedná se o zkratku Sint Nicolaas (svatý Mikuláš). Od Mikuláše se zachoval například seznam dětí či rozdávání dárků. Od boha Odina pak navíc převzal další schopnosti jako je jízda po nebi, pomocníky nebo tradici ponožek zavěšených na krbu (původně se žrádlem pro létajícího koně za které dostávaly děti dárky).

V 18. století si holandští přistěhovalci do USA s sebou samozřejmě přivezli i své pohádky, pověsti a legendy. Špatným přepisem podle výslovnosti Sinterklaas však vzniklo nové pojmenování Santa Claus.

 

Jak se vytvořila dnešní podoba Santy?

Do utvoření podoby Santy Clause, jak ho známe dnes, však stále chybělo několik detailů. Pořád totiž šlo o hubeného chlapíka, který rozdával sladkosti na začátku prosince a měl létajícího koně. Nejprve se tedy díky reklamě a ztotožňováním s Otcem či Duchem Vánoc začalo přesouvat jeho vnímání na Vánoce. Další významný zlom nastal v roce 1863, kdy karikaturista Thomas Nast nakreslil pro Harper’s Weekly spíše skřítka se soby, který sedí na saních a vojákům rozdává dárky. Jednalo se tak o první moderní americké ztvárnění. V roce 1881 pak jeho podobu ještě vylepšil a našemu hrdinovi přibylo pořádné bříško s velkým páskem se sponou. Tato podoba lépe odpovídala tehdejší době americké prosperity.

První zmínka ve spojitosti se soby však přišla ještě o něco dříve, už v roce 1823 v básni Account of a Visit from St. Nicholas, v pozdějším zpracování známá jako jako The Night Before Christmas. Zde najdeme 8 sobů, Rudolf se objevil až v roce 1939 v rýmovaném příběhu Rudolph the Red-Nosed Reindeer, který vznikl pro síť obchodních řetězců Montgomery Ward. Dětem bylo celkem rozdáno 2,4 milionu výtisků.

 

Červenou barvu nemá od Coca Coly®, ani ho poprvé nezobrazila v reklamě.

Poměrně známé jsou příběhy, jak Santa Clause získal červenou barvu, když ho oblékla do svých barev Coca Cola.  To však určitě není pravda, toto společnost ho ani poprvé neobsadila do reklamy, jak si můžete často přečíst. Červený je od Mikuláše z Evropy a ve svých reklamách ho skoro o 20 let dříve měla konkurenční minerální voda White Rock®. Původně v roce 1915 byl sice černobílý, nicméně 12. prosince 1923 se objevil i barevně a samozřejmě v červené [ukázky]. V reklamě na Coca Colu se objevil až v roce 1931.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!