Taková další kapitolka ve tvém životě. Těšíš se nebo máš spíš obavy? Žádný strach. Když to člověk nepodcení, dodržuje termíny, a aspoň občas se průběžně připraví – na konci všeho toho úsilí čeká titul, který ti může dopomoci např. k vysněné práci. Asi si kladeš, jako já, když jsem nastupovala do „prváku“, spoustu otázek jako: Jak si zapíšu předměty? Jak se vyznám ve škole? Co si vzít na zápis? Budu to zvládat? Co když si s něčím nebudu vědět rady, na koho se obrátit? A v neposlední řadě při vzpomínce na jídelnu – Jak to vlastně chodí v menze? A co koleje?
1. Co vše před začátkem semestru
Jak to všechno vlastně začíná, podáš si přihlášku, přijde ti dopis o přijetí bez přijímacích zkoušek či pozvání na přijímačky. Po vykonání přijde pozvání na zápis. Vše, co potřebuješ na zápis, je uvedeno v dopise. Kdy a kam se máš dostavit, co si s sebou máš vzít. Zápis probíhá na začátku července. Na zápisu se dozvíš takové základní informace – jako kdy začíná semestr, základní pokyny ohledně intranetu a intraportálu (vysvětlím níže), něco málo o zápisu předmětů a tak podobně, taky kam na intraportál poslat foto na průkaz studenta (nefotí se ve škole, ani se nenosí fyzicky do školy), prostě organizační věci. Člověk nakonec vyjde z posluchárny a přijde mu, že se toho vlastně nic moc nedozvěděl – ale neboj, všechno se v průběhu prvních dnů/týdnů dozvíš.
Tak jako všechny fakulty, má ta naše PVO – pedagogicko-vědecké oddělení. Každý ročník a obor má svoji referentku. Kdykoliv budeš potřebovat s čímkoliv poradit, budeš se chtít na něco zeptat, zajdi za svoji příslušnou referentkou a ona by ti měla poradit. Na PVO se taky chodí pro potvrzení o studiu, potvrzení oranžové kartičky na vlak/autobus, půjdeš si tam i pro studentskou kartičku. Je dobré si to vyřídit co nejdřív – myslím tím to potvrzení o studiu a cestovní doklady. Jak začne semestr, chodí tam hodně studentů a bývají fronty. Na naší fakultě jsou na PVO pondělí, středa, pátek, ale pro potvrzení se dá i v úterý a čtvrtek. Všechno je napsané na stránkách školy http://www.fce.vutbr.cz/.
Před začátkem semestru – někdy v polovině září – se koná Instruktáž pro zapsané studenty a pak navazuje Imatrikulace. Instruktáž probíhá tak, že se sejdete v určené učebně, kde se dozvíte info jako, kolik vás nastoupilo, různé rady, jak se dostat až do cíle apod., na Imatrikulaci se sejdete v aule, kde dostanete potvrzení o přijetí do prvního ročníku VŠ. Imatrikulace je start a Promoce cíl studia… Bude ti taky sděleno, kdy si máš přijít pro průkaz studenta – většinou je to po imatrikulaci, protože průkaz studenta potřebuješ do menzy, nabíjíš si na kartičku peníze a platíš jimi jak v menze, tak v cukrárně, která je ve škole.
2. Intraportál & Intranet & E-mail
Teď už bys měl mít veškeré potřebné věci ke studiu, už zbývá jen přihlášení do systémů a přihlášení předmětů. Pozor, neplést INTRAPORTÁL a INTRANET. Jsou to dva různé portály a každý slouží k něčemu jinému. Já jsem ze začátku hledala některé věci v intraportálu a „hysterčila“, že je nemůžu najít – no aby ne, když jsem to měla hledat v intranetu…
V dopise s rozhodnutím o přijetí ke studiu dostaneš internetovou adresu a počáteční heslo, kterým se poprvé přihlásíš do celoškolského informačního systému VUT, tedy do INTRAPORTÁLU. Tento systém je pro celé VUT – nikoli pro naši fakultu. Ale používat ho budeš mnohem méně, než Intranet. Dle dopisu zadáš http://login.vutbr.cz a jako přihlašovací jméno zadáš rodné číslo a heslo z dopisu.
Po přihlášení se objeví následující obrazovka, kde vpravo je Intraportál, který nás teď zajímá.
Po rozkliknutí se ti otevře webovka s různými kartami.
Když to vezmu postupně, co se týče karty Portál, najdeš zde VUT Pin, který potřebuješ k přihlášení k Wifi, chodí ti sem e-maily, které si můžeš přesměrovat i na svoji soukromou e-mailovou adresu, abys nemusel otvírat pokaždé Intraportál. VUT disk, tam si můžeš ukládat soubory – já osobně to nikdy nevyužila. V Moje vizitka je tvoje fotka a nějaké informace, můžeš zde nastavit, jestli chceš, aby byla tvoje fotka veřejná při vyhledávání studenta.
Ubytování a stravování – tam najdeš stav svého konta, info ohledně ubytování atd., Mikropoplatky – ty jsem využila až před státnicemi pro zaplacení poplatku za promoce – platí se z průkazu studenta. Je jen na tobě, zda budeš chtít bydlet na kolejích nebo s někým ve studentském bytě. O koleje ale nesmíš zapomenout včas požádat.
V další kartě Student tě bude nejvíce asi zajímat Stipendia a poplatky – určitě je dobré si podat žádost o ubytovací stipendium. Činí to cca 2.200,- 3x ročně. Žádost se podává na PVO. Přehled zapsaných sportů – na naší fakultě máme možnost zapsat si na začátku semestru sporty z určitého výběru. Určitě je to dobré, člověk by se měl aspoň trochu hýbat – zvlášť „u nás“, kdy sedíme dost často nad projektem x hodin. Kdy se zapsat a jak, najdeš na www.cesa.vutbr.cz. Jen upozorňuji, že kapacita je omezená a zájem enormní, v praxi to je tak, že zápis začíná např. v 18:00 a 18:03 už jsou ty nejžádanější sporty pryč. Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré být přihlášený pár minut před a fakt být nachystaný a mít vybráno co a kdy chci. Další je Rozřazovací test a ten slouží k tomu, abys zjistil, do jak pokročilého kurzu výuky jazyku se máš přihlásit. Za bakalářské studium je třeba mít vykonanou jednu zkoušku z angličtiny a je dobré se připravit nabízenými kurzy.
Ostatní záložky, jako Rozvrhy atd. jsou dle mého názoru přehlednější v Intranetu. Já ani nikdy nic jiného než, co jsem zmínila, nepoužila. Karta Učitel tě nezajímá, eLearning je moodle.cz, který někteří učitelé využívají ke zveřejňování např. materiálů k výuce, ale to se od každého učitele dozvíš, pokud by to využíval.
Pro tebe je důležitější určitě INTRANET – zde si zapisuješ rozvrh a to je pro tebe na začátku semestru nejdůležitější. Najdeš ho vpravo nahoře na http://www.fce.vutbr.cz/. Po rozkliknutí Intranet-S se ti otevře už přihlášení. Poprvé si vyplníš registrační formulář a pak se už přihlašuješ přes název účtu a heslo.
Až se přihlásíš, automaticky se ti otevře karta Účet, kde zjistíš svoji studijní skupinu. V záložce Zápis se tvoří zápisový list – tedy zapsání všech předmětů z celého ročníku. Až budeš mít zapsané předměty, které budeš vykonávat, teprve potom si tvoříš rozvrh v záložce Rozvrh. Najdeš tam rozpis, kdy si budeš moct rozvrh tvořit – každý ročník to má v jinou hodinu. Na tvorbu rozvrhu je několik dní.
V Intranetu se taky budeš přihlašovat ke zkouškám a bude ti tam vkládáno hodnocení. Uvidíš, co a kdy máš splněné, popř. kdy jsou další termíny. To vše v kartě Termíny. Průběh a plnění studia najdeš v kartě Studium. V kartě Aktuality je nástěnka zaměstnanců a nástěnka studentů. Objevují se informace o zrušení výuky apod. Z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem to moc nesledovala… Většina vyučujících, když něco chce, rozešle to prostě hromadně na e-maily, aby nikdo neřekl „já jsem to ale nečetl“. Je to jistější. Další karty jako Erasmus, Projekty, Doktorandi využívat jako bakalář moc nebudeš. Možná vůbec, pokud nebudeš chtít vycestovat díky Erasmu. Karta SZZ (státní závěrečné zkoušky) slouží ve 3. a 4. ročníku k přihlášení k vedoucímu + tématu bakalářské práce, najdeš tam vše ohledně bakalářky, povinné listy/přílohy apod.
Poslední, co ještě budeš využívat, je školní e-mail. Najdeš ho na školních stránkách fakulty dole jako E-mail-S. Přihlašuješ se stejně jako do Intranetu. Pokud budeš potřebovat něco po nějakém kantorovi nebo napsat na studijní oddělení, používej VÝHRADNĚ tento školní e-mail. Většina učitelů na e-maily z osobního účtu neodpovídá. Školní e-mail je prostě na školní věci. Taky ti tam budou docházet různé oznámení a informace od vedení školy, takže je dobré ho často kontrolovat. Někdy se stane, že něco odpadne nebo se přesune do jiné učebny a informováni o tom budete většinou v mailu. Takové malé doporučení – nezapomeň kantory oslovovat jejich NEJVYŠŠÍM titulem. Dobrý den nebo dokonce Zdravím není vhodné a řada kantorů jsou na to alergičtí. Vždycky je dobré, aby ten e-mail měl trošku nějakou formu, přece jenom jsme už na vysoké škole, takže poděkovat a popřát hezký den by měla být trochu samozřejmost.
Vytvoření rozvrhu
Když jsem viděla poprvé zapisování předmětů, byla jsem z toho fakt „jelen“. Od určitého data je zveřejněný rozvrh pro vaši studijní skupinu na stránkách školy. Ale pozor – neznamená to, že je hotovo. Ty předměty jsou sice dané, ale ty si je musíš ještě zapsat – v podstatě potvrdit.
Zapisování předmětů do rozvrhu je od určitého data a hodiny pro každý ročník. Pak následuje datum, odkdy je registrace bez ohledu na studijní skupinu. Jelikož jsou první dva roky všeobecné, tzn. všichni se učíte stejné předměty, musí být zajištěno dostatek kantorů. Znamená to, že můžeš chodit na nějaké předměty třeba s jinou skupinou, k jinému kantorovi.
Prvně je potřeba zapsat si všechny předměty dané pro tu tvoji studijní skupinu. Uděláš to tak, že si najedeš v intranetu na kartu Rozvrh, kde je časový harmonogram registrace a vlevo v záložce Práce s rozvrhem se ti zobrazí výpis rozvrhových jednotek. Nejjednodušší, jak si zapsat ty své předměty, které jsou dané je, vyhledat všechny předměty dle svojí skupiny. Zaškrtneš všechny, co jdou – někdy se stane, že je třída například půlená, takže máš možnost vybírat ze dvou kantorů. Taková rada… zná ji téměř každý vysokoškolák… existují webové stránky www.unium.cz. Registruj se a pak můžeš stahovat různé materiály. Taky není špatné podívat se na reference učitelů. Studenti si tady předávají zkušenosti ze cvičení a přednášek, ze zkoušek, atd. Setkala jsem se ale i s tím, že ač měl kantor špatná hodnocení, byla to jen pomsta za neudělení zápočtu například.
Stavební chemie a Geologie je zajišťovaná kvůli kapacitě v obou semestrech. Znamená to, že je jedno, jestli budeš mít prvně Geologii nebo Stavební chemii, musíš projít oběma předměty. Tak se nelekej při tvoření rozvrhu.
Jakmile máš zapsané všechny svoje předměty a přijde čas volné registrace, můžeš si s rozvrhem trošku pohrát. Většinou si studenti chtějí „nacpat“ výuku do co nejméně dnů, nebo vyměnit špatně hodnocené kantory za dobře hodnocené. Pokud nějaký předmět chceš jindy, vyhledáš si předmět dle kódu (např.BC01) a vyjedou ti veškeré přednášky/cvičení. Pak stačí si svůj původní předmět odhlásit a přihlásit si ten, který se ti hodí víc. Takhle si můžeš rozvrh v podstatě seskládat, jak potřebuješ, pokud není kapacita předmětu naplněná. Pokud chceš ale být trošku v kolektivu, určitě je dobré mít co nejvíce předmětů spolu – se svoji skupinou. Budete spolu trávit čas jak na přednáškách, tak na cvičeních, budete spolu chodit na zkoušky, budete si moct pomáhat ☺. Jelikož se ale každý semestr dělá nový rozvrh s jinými předměty, je také možné, že vás budou trochu míchat mezi skupinami.
Zápis do 1.ročníku probíhá osobně – musíš se dostavit v určitý datum do školy, ale další zápisy probíhají pouze přes Intranet v kartě Zápis, Tvorba zápisového listu. Ten potom musíš poslat na schválení, a když je vše v pořádku, jsi zapsaný, pokud ne, referentka ti zápisový list vrátí. Ty opravíš a znovu odešleš.
3. Kreditový systém
Kreditový systém naší školy se mi líbí. Když si zapíšeš vše, co máš ve svém rozvrhu, nemusíš se bát o nedostatek kreditů. Prostě nemusíš řešit, jaké předměty si musíš ještě vybírat, aby ti nechyběly kredity jako na jiných školách. Každý semestr je součet kreditů 30. Ročně to tedy dělá 60 kreditů. Kredity dostaneš za vykonanou zkoušku či klasifikovaný zápočet, nikoliv za zápočet bez vykonané zkoušky. Abys mohl postoupit do dalšího ročníku, potřebuješ minimálně 40 kreditů, tj. 20k/semestr.
Každý předmět si můžeš zapsat 2x – znamená to, že když v prváku neuděláš např. Matematiku I, zapíšeš si ji znovu ve druháku. Všechny předměty se dělají zase v ten samý semestr. Takže nemůžeš dělat Matematiku ze zimního semestru další rok v letním – to je snad jasné. Samozřejmě se to může stát, že nějaký předmět neuděláš a budeš si ho muset zapsat i další rok – nic se neděje, stalo se to stovky studentům a ještě se to stane, není to nic neobvyklého. Hlavní je, hlídat si potřebný počet kreditů, aby nebyl žádný problém s postupem do dalšího ročníku. V případě, že si budeš zapisovat předmět z minulého roku, pokud zápočet máš – uznává se ti (nemusíš chodit na cvičení) a opakovat musíš akorát zkoušku. Pokud nemáš započteno, normálně opakuješ vše a na cvičení chodit musíš.
Děkanská výjimka
Pokud se stane, že předmět ani podruhé úspěšně nedokončíš nebo ti budou scházet kredity k postupu do dalšího ročníku, je možnost podat si žádost o děkanskou výjimku. Vím to moc dobře, protože jsem ji sama potřebovala. A neboj, je nás takových opravdu hodně, co výjimky využili ☺. Nezvládla jsem předmět a pokračovat ve studiu jsem mohla díky výjimce. Děkanská výjimka se uděluje většinou každý rok všem studentům, co o ni požádají z výše zmíněných důvodů. Vše se opět vyřizuje na studijním oddělení. Referentka ti řekne, kdy se máš dostavit na vyřízení.
Vyřízení není složité, jen je to takové trošku papírování a stání ve frontě. Dostavíš se na konci srpna na PVO, kde dostaneš rozhodnutí o ukončení studia – ale neboj se, pokračovat normálně budeš. Vyplníš čestné prohlášení, které je na PVO. Referentka ti vše potřebné řekne, vše s tebou vyřídí a ty budeš vesele pokračovat do dalšího ročníku se 3.zapsáním předmětu nebo prominutím nedostatečného počtu kreditů.
Nová přihláška
Pokud se ti stane znovu, že nesplníš nějaký předmět, který už máš 2x zapsaný nebo dokonce díky výjimce 3x zapsaný, je tu ještě jedna možnost, jak se vyhnout nechtěnému ukončení studia, a to podat si znovu přihlášku na bakalářské studium. Ovšem patři k tomu všechny náležitosti jako zaplacení poplatku za přihlášku, doručení ověřených kopií vysvědčení apod. Pokud jsi byl přijat bez přijímacích zkoušek, fakulta tě opět přijme bez přijímacích zkoušek a ty pokračuješ s tím, že ti všechny vykonané zkoušky uzná. Pokud jsi dělal přijímačky, budeš je muset bohužel znovu dělat.
Každopádně ti nová přihláška umožní další 2 zápisy nevykonaných předmětů. Takže předmět z prváku lze úspěšně dokončit třeba až v 5.ročníku – když prodlužuješ studium.
Prodloužení studia
Jo, i to se může stát. Ať už z jakýchkoliv důvodů. Já to měla právě proto, že jsem musela dodělat předmět z prváku. A věř mi, že jsem z toho radost neměla, když ostatní spolužáci mají za 5 let Ing./Mgr. a já teprve Bc… Ale co se dá dělat, rozhodně nevěš hlavu. To se prostě hold stane. A studovat se má, dokud jsme mladí. A co… spousta lidí ti řekne, že studentská léta byla ta nejlepší ☺.
Jak na to… prostě si uděláš v „páťáku“ zase zápisový list na čtvrťák a zapíšeš si nevykonané předměty. Budeš jakoby podruhé ve 4.ročníku. V mém případě jsem si v zimním semestru dodělala nevykonané povinnosti a v letním semestru už jsem měla pouze Bakalářský seminář, takže jsem psala bakalářku. Každý volno využije jinak. Někdo se snaží učit, někdo vycestuje, já si našla práci a začala studovat ještě doplňující pedagogické minimum, které zajišťuje naše fakulta. Nikdy nevíš, co se ti v životě bude hodit… ☺
Pokud se ti přeci jen nepovede splnit nějaké studijní povinnosti a nastoupíš znovu do 1.ročníku, škola ti uzná vykonané zkoušky a nebudeš je muset opakovat.
4. Připojení k Wifi
Ve většině budov naší fakulty se k Wifi bez problémů připojíš. Bezdrátová síť provozovaná v areálech školy je součástí sítě Eduroam, resp. celoškolské sítě VUT. Wifi je přístupná všem studentům a zaměstnancům FAST, kteří mají platný intranetový účet zaměstnance nebo studenta FAST.
Připojit se můžeš pomoci osobního čísla, které máš na kartičce (číslo@vutbr.cz) a VUTpinu, který najdeš v Intraportálu. Odkaz na přesný návod pro konfiguraci připojení, krok po kroku, najdeš v Intranetu v záložce Účet.
Přístupové body
Připojit se můžeš skoro ze všech míst budov. V budově A se připojíš v knihovně, v II. a III. podlaží v určitých učebnách, v budově B ve všech podlažích, v budově C pouze ve IV.podlaží, v budově D pouze v átriu, v budově E pouze III.podlaží. Budova R je pokryta celá a budova Z jen z některých míst.
Přednáška & cvičení & projekt &seminář
Zapisuješ si předměty a někdy je to přednáška, někdy cvičení, pak dokonce projekt nebo seminář a ty nevíš, co je co… I kdybych to nenapsala, stejně se to od každého kantora dozvíš. Ono je sice pěkné, že přednášky jsou nepovinné, takže tam nemusíš chodit, ale existují učitelé, kteří si dělají docházku a pak na to přihlížejí u zkoušky, takže ve výsledku je lepší na ty přednášky chodit.
Přednáška je většinou pro více studijních skupin, takže třeba na Matematice nebo Stavební chemii budete 200 lidí. Jak už jsem řekla – přednášky jsou nepovinné, tudíž navštěvovat je NEMUSÍŠ, ale když už přijdeš, je vhodné chodit včas – někteří kantoři nemají pozdní příchody rádi. Některým kantorům je upřímně jedno, zda budeš jejich přednášky navštěvovat nebo ne. Oni si to odvykládají a „čau“. Ti jsou asi nejhorší. Vepředu si něco mumlají, ty z výkladu nic nemáš a skoro tam spíš. Potom jsou kantoři, kteří si dělají docházku, a i když výklad za moc nestojí, prostě si to odtrpíš, aby ses podepsal na „prezenčce“, protože když podpisy nemáš, můžou se někteří u zkoušky více vyptávat. Pak jsou kantoři, kam je radost chodit na přednášky. Vyučující ti přesně řekne, co na zkoušce chce, všechno pěkně vysvětlí a někteří jsou i vtipní. Přednáška končí ve většině případů zkouškou, někdy klasifikovaným zápočtem. Na zkoušku máš 2 pokusy – 1 řádný a 1 opravný a 2 druhé opravné pokusy v každém semestru (tzn. že u dvou předmětů můžeš jít 3x). Jak probíhá klasifikovaný zápočet je pak už na každém vyučujícím. Většinou jsou dva termíny, a buď máš splnit nějakou práci, nebo je zakončení písemkou. Výsledkem zkoušky i klasifikovaného zápočtu je známka.
Cvičení je VŽDY a u KAŽDÉHO předmětu povinné. Mělo by to být tak, že je prvně přednáška z daného předmětu a následuje cvičení, kde si to vysvětlíte po praktické stránce. Ve skutečnosti to tak ale vždycky nejde, ale neboj se, ničemu to v podstatě nevadí. I když mají cvičení na přednášky navazovat, není tomu tak vždy a vše, co budete probírat ve cvičení, co budete počítat, vám většinou bude vysvětleno. Cvičení se zakončuje zápočtem. Zápočet je buď za docházku (málokdy) nebo za nějakou práci nebo za splnění písemné práce. Zápočet není známkovaný, takže buď budeš mít započteno, nebo nezapočteno. Bez zápočtu nemůžeš jít ke zkoušce! Proto je dobré si hlídat, aby byl zápočet v Intranetu zapsaný. Pokud není a ty ho už vykonaný máš, obrať se na příslušného vyučujícího.
Projekt tě čeká většinou až ve 3.ročníku, kdy už jste rozděleny do jednotlivých oborů. Výuka neprobíhá ani jako přednáška nebo cvičení v posluchárnách. Jde o samostatný projekt, kdy každý má svého vedoucího, ke kterému se přihlašuje v Intranetu. Každý dostane od svého vedoucího zadání a konzultace probíhají dle domluvy – nezáleží, jak je to napsané v rozvrhu, vše je o domluvě. Projekt je hodnocený.
Seminář je víceméně jako projekt – zase záleží na individuální domluvě s vyučujícím. Např. bakalářský seminář, chodíš konzultovat se svým vedoucím bakalářku a zakončení je zápočtem většinou.
Studium probíhá zpravidla 13 týdnů a pak následuje 5 týdnů zkouškového, kdy se vypisují termíny zkoušek. Nezapomeň, že na zkoušky (ať už jen písemné) bys měl přijít slušně oblečen – dámy šaty nebo nějakou halenku, pěkné boty, pánové košile, kalhoty. V žádném případě ne rifle, ač to spoustu studentů nedodržuje. Někteří kantoři, zvlášť ti „ze staré školy“ si na tom zakládají a už se mi stalo, že kvůli teniskám k obleku si to šel jeden student zopakovat. Zápočty většinou probíhají v hodinách a tam není nutné nějaké zvláštní oblečení.
KIC – knihovna
V hlavní budově se nachází knihovna. Můžeš si tam knihy vypůjčit buď domů, nebo skripta a vyučovací materiály ke studiu a nahlédnutí ve studovně. V knihovně se nacházejí počítače s přístupem na internet, takže můžeš pracovat tam. Půjčuješ si na svoji průkazku studenta na měsíc s možností 2x si výpůjční dobu prodloužit.
Dále jsou k dispozici opory – skripta v elektronické verzi, které se dají za určitý poplatek stáhnout.
5. Doporučení na konec
Když se zamyslím nad tím, jak jsem studiem procházela, kde jsem narazila, kde to šlo o něco lépe, asi nejdůležitější je to, že pokud tě ta škola baví a chceš ji úspěšně dokončit, musíš se aspoň trochu o to zasloužit. Hlídej si termíny, nepodceňuj zkoušky, já je kolikrát podcenila a pak jsem toho litovala, když jsem si do dalšího ročníku „tahala“ třeba 3 předměty. Je toho pak hodně, člověka to pak štve, a někdy je to zbytečné.
Tak jako na střední, je i na vysoké spousta předmětů o kantorech a nejenom o tom předmětu jako takovém. S většinou kantorů se dá vždycky domluvit, a pokud nebudeš arogantní a nebudeš chodit na hodiny úplně bez zájmu a bez přípravy, nebudeš mít s nimi problém.
Hlavně nenechávej vypracování různých elaborátů až na konec semestru. To jsou pak zápočty a člověk pak tráví noci místo spánkem přípravou do školy. Člověk chce přeci jenom taky někdy místo školy vypadnout někam se pobavit, že ☺.
Doufám, že jsem na nic nezapomněla, že jsem ti pomohla, poradila dle vlastních zkušeností a přeji hodně štěstí ve studiu.