Chaloupka strýčka Toma – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Chaloupka strýčka Toma

Autor: Harriet Beecher Stoweová

Přidal(a): Harriet Beecher Stoweová

 

Harriet Beecher Stoweová (14. června 1811, Lichfield, Connecticut – 1. červenec 1896, Hartford, Connecticut) – americká spisovatelka.

  • Zařazení knihy do kontextu světové literatury

–          Melodramatická novela, která patří do období americké literatury od roku 1776 do roku 1865

–          V tomto období se v literatuře zároveň začínají objevovat protiotrokářské názory

–          Myšlenky, které zde sdělovali, se staly v americké literatuře opravdu silnými, např. Chaloupka strýčka Toma od Harriet Beecher Stoweové. Toto dílo prakticky zahájilo další etapu americké literatury.

 

  • Obsah knihy

–       Známý román, jehož děj se odehrává kolem r. 1850 na Jihu Spojených států amerických, vypráví o krutosti otrokářství, ale také o odvaze těch, kteří se snažili tento nelidský systém změnit.

–       Pan Shelby je vážený a poměrně zámožný muž, ale vlastní vinou se dostane do dluhů. Jeho směnka se dostane do rukou otrokáři, který chce situaci vyřešit koupí některých Shelbyho otroků. Vybere si nejcennějšího otroka Toma a malého Harryho, syna manželčiny komorné Elizy. Tom situaci přijímá trpně, protože chápe, že když to nebude on, bude to někdo jiný. Eliza se ale svého dítěte odmítá vzdát a v noci uprchne. Tak se román rozvětvuje na dvě dějové linie. Cestu Elizy a dalších otroků za svobodou a cestu Toma, který s dalšími otroky čeká, kdo se stane jeho novým pánem.

 

  • Sympatická postava

–          Tom – pobožný, poctivý, tichý a rozumný muž, který vždy oddaně a ochotně sloužil, protože chtěl zůstat věrný svému pánovi. Byl mi sympatický proto, že se ničemu nebránil a vše nechal na osudu.

 

  • Nesympatická postava

–          Simon Legree  – zlý a surový plantážník z Jihu, který se po smrti St. Clare stává novým pánem Toma. Nelíbí se mu ale Tomovo pobožné chování, proto ho ubičuje k smrti.

 

  • Scéna, která mě zaujala

–          Zaujala mě scéna, kdy Eliza utíká, protože tajně vyslechne rozhovor pana Shelbyho a pana Haleyho, který chce na splátku dluhu jeho nejvěrnější otroky – Toma a Harryho. Eliza se proto v noci rozhodne se synem Harrym utéct, protože by jinak byla od syna oddělena. Po mnoha útrapách se ocitá se synem ve vesnici, kde se setkává i s manželem, který měl také namířeno do Kanady, protože utekl od svého pána. Proto se společně vydávají do Kanady, kde je otroctví zrušeno, ale cestu jim kříží panem Haleym najatí běloši, kteří je pronásledují. Ale i přes to se uprchlíci dostávají do Kanady, kde je otrokářství zrušeno.

 

  • Dojem z knihy

–          Tato kniha na mě zapůsobila docela dobrým dojmem. Osudy postav jsou nejen neuvěřitelné, ale i zajímavé. Postavy mají díky otrokářství různé povahy a názory a proto jsem se při čtení této knížky nenudila, i když osudy některých lidí nedopadly zrovna nejlíp…

 

  • Filmové a divadelní zpracování

–       Divadlo: V bojích za nezávislost 1775-83 vznikaly i vlastenecké kusy. Zájezdy anglických herců podnítily rozvoj divadla, zvláště melodramatických lidových her a tzv. show všeho druhu a velkých podívaných s dobrodružným dějem a dojímavými situacemi, mezi nimiž byla nejúspěšnější dramatizace románu H. Stoweové Chaloupka strýčka Toma (1853). Předním hercem 19. st. byl E. Forrest.

–       Film: Uncle Tom’s Cabin (USA, 1987, 110 min, Drama)  – Režie: Stan Lathan

 

  • Zdroje

–       Wikipedie.cz, studuj.cz

 

Kniha byla vydána v roce 1969 v Praze.

 

Dodatky:

Román zobrazuje život černochů na otrokářském Jihu Ameriky v období před válkou Severu proti Jihu.

 

Nejznámějším dílem autorky je melodramatická novela Chaloupka strýčka Toma. Všechny osudy postav v ní, jakkoli jsou neuvěřitelné, se zakládají na pravdě. Černošští hrdinové – Strýček Tom, teta Chloe, George Harris a jeho žena Eliza reprezentují černošský lid – utlačovaný svými bílými otrokáři, ale přece bystrý, inteligentní, charakterní a často i zbožný. Také jsou zde vykresleny i protichůdné povahy a názory otrokářů. Někteří z nich byli tak krutí, že od nich jinak klidní a přizpůsobiví “negři” utíkali i za cenu ztráty vlastního života do daleké Kanady, kde otrokářství už neexistovalo. A právě proti nim byl namířen nový zákon o jejich navrácení k jejich bývalým vlastníkům, který inspiroval Harriet Stoweovou k napsání této knihy. Navzdory velké snaze otrokářů (hlavně z jihu) zneškodnit toto dílo se jim to nepodařilo a kniha velkou měrou přispěla ke zrušení otrokářství.

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář