Den trifidů – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Den trifidů

Autor: John Wyndham

Přidal(a): Sergi

 

 

 

 

 

Charakteristika hl. postav: Trifidi – průmyslové, masožravé, pohyblivé rostliny, které se nešťastnou náhodou rozšířili po celém světě. Pohybují se kolébavou chůzí, jejich hlavním znakem je pohyblivý třídílný kořen a smrtelně jedovaté žahadlo, kterým zasahují svou oběť především do očí.

William Masen – vypráví celý příběh, první člověk, který v Anglii přežil trifidí uštknutí

Josella Playtonová – spisovatelka, milá, statečná a velmi soucitná

Wilfred Coker – za začátku se snaží slepcům pomáhat ze všech sil, ale později mu dojde, že to nemá cenu, řečník, později Williamův přítel

Susan – desetiletá holčička nazývající trifidy „ kytkami“

 

Doba děje: druhá polovina 20. století v Anglii

 

Děj: „Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“ Že Bill Masen propásl konec světa – tedy konec světa, jaký znal bezmála třicet let – byla pouhá náhoda. Díky trifidímu uštknutí ležel na nemocničním lůžku, hlavu včetně očí zamotanou v obvazech. Den zelených hvězd – noc, kdy byly vidět na obloze komety zářící zelenavým světlem, osudný večer pro devadesát devět procent obyvatel na světě. Na ty meteority se dívaly miliardy lidí z celého světa a ráno se probudily do naprosté nicoty, probudili se slepí. V každém městě se našly desítky lidí, kteří neoslepli podobnou náhodou, jako Bill. Ten se po opuštění nemocniční budovy seznámil s Josellou Playtonovou. Za pár dní se sblížili a hledali další známky lidí nepoznamenaných katastrofou. Až jednou narazili na společnost Michaela Beadleyho, který dával dohromady všechny vidomé a vymýšlel plány „na přežití lidstva“. „Můžeme si dovolit živit omezený počet nevidomých žen, neboť ty budou mít děti, které vidět budou. Nemůžeme ale živit nevidomé muže. V našem novém světě se tudíž děti stávají mnohem důležitějšími než manželé.“ Kdyby nebylo náboženských fanatiků, pokoušejících se zachránit všechny nevidomé, a trifidů, mohlo se vše zdařit bez větších problémů. Trifid je samohybná rostlina uměle vyvinutá v laboratořích původně pro zisk oleje. Z velkého kalichu na silném stonku vyčnívá tři metry dlouhé žahadlo napuštěné jedem. „Za předpokladu, že jsou skutečně obdařeni jistou inteligencí, máme proti nim jen jednu jedinou výhodu – zrak. My vidíme, kdežto oni ne. Zbav nás ale zraku a naše převaha je tatam.“ Lidé se jim přizpůsobili a připoutali je na tlusté řetězy. Ale po Dni zelených hvězd se stalo, že se trifidi z řetězů odtrhli a začali vraždit svým žahadlem. Bill byl v té době jediný, kdo si uvědomoval trifidí hrozbu… Následně začaly nepříjemnosti, které ho oddělily od Joselly. Když konečně našel slibnou stopu zpět k ní, přibral k sobě jedno děvčátko – Susan. S Josellou měli potom vlastního syna – Davida Masena, ale Susan považovali za vlastní. Po šťastném shledání se usadili na statku Shirning, na kterém se už dříve usadili Dennis a Mary Brentnovi a Joyce Taylorová, odpoutaní od ostatních a bez přestání ohrožováni trifidími útoky. Až je jednou našel Ivan, pilot helikoptéry a věrný stoupenec Michaela Beadleyho. Jeho skupina si našla příhodný ostrov, Wight, a vyplenila z něho trifidy. Nakonec to bylo místo, kde znovu začal vzkvétat nový život.

 

Styl a jazyk: Autor příběh vypráví, jako by vše, co v něm popisuje, někdy zažil. Psáno v 1.os.

 

John Wyndham: Je známý především svým bestsellerem Den Trifidů. Příběh o tom, jak neznámý déšť meteorů způsobí u většiny lidstva slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny trifidi, které náhle ukáží své zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi. v novinách a vědecko-fantastických magazínech a časopisech, hlavně amerických. Své povídky vydával většinou pod různými pseudonymy, které vytvářel ze svého rozsáhlého jména – John Wyndham, John Beynon, Lucas Parkes, John Harris, John Beynon Harris, Johnson Harris, Lucas Beynon. Také se pokoušel proniknout i do detektivního žánru. Další díla: Kraken se probouzí, Volání hvězd, Kukly

 

Světová literatura 20. Století: Druhá světová válka byl globální vojenský konflikt, jehož se zúčastnila většina států světa a jenž se stal s více než 60 miliony obětí dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Příčiny války představovaly důsledky versailleské smlouvy, která prohloubila pocit ponížení v poražených státech, zvláště v Německu, a velká hospodářská krize na přelomu dvacátých a třicátých let, jež zásadním způsobem oslabila velkou část států, čímž umožnila vzestup nacismu pod vedením Adolfa Hitlera a jiných totalitárních režimů v celé Evropě.

 

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář