Ekologická stopa – udržitelný rozvoj

informatika

 

Téma: Ekologická stopa

Předmět: Udržitelný rozvoj

Přidal(a): x

 

Co to vlastně znamená? Podle internetu je to „měřítko lidského nároku na zemský ekosystém.“ Což je pouze zkrácená verze. Kdybych to měla říci mými slovy je to něco, co určuje kolik globálních hektarů člověk, město nebo zem potřebuje k fungování. Neboli spočítání a sečtení všeho co děláme špatně ohledně starání se o Planetu a na konci Vám vyjde výsledek. Jde také o součet šesti důležitých celků, které jako každý člověk překračuje a tím pádem poškozuje celý ekosystém Země. Všude takové číslo bude jiné, čím víc vyspělejší stát tím větší číslo to bude, například uprostřed Afriky bude menší číslo než někde v Americe.

Já jsem si také svůj výsledek ekologické stopy vypočítala a celkem mě potěšil. Dohromady mi vyšlo 2,3 globálních hektarů. A kdyby měl každý člověk žít jako já tak bychom potřebovali 1,3 planety což je o 30 % více než doposud máme. Jak už jsem řekla výsledek mě velmi mile překvapil, myslela jsem si, že mi vyjde mnohem vyšší číslo. Ohledně bydlení mi vyšlo 0,3. Upřímně, moc nevím proč. Asi proto, že žijeme v jednom bytě pět lidí a také doma třídíme, což podle mě bude mít na výsledek také dopad. V kategorii jídlo mi vyšlo 1,3 což bylo ze všech kategorií nejvíc. To už pro mě dává větší smysl, například hodně jím polotovary, ale na druhou stranu často chodím do nákupních center se najíst, takže vyrobím tím pádem méně odpadu, alespoň mi to tak přijde. Poté v další kategorii zboží a služby mi vyšlo číslo 0,6. Moc nevím, jestli je to číslo vysoké nebo nízké. Pokud jde o služby jako takové často jako rodina využíváme služby dovezení nákupu rovnou domů. Na druhou stranu moc nechodíme do restaurací a když už jo tak jen v případě oslavy a například ke kadeřnici jdu tak jednou za půl roku. Ohledně zboží jakožto oblečení chodíme nakupovat přibližně tak jednou do měsíce, pokud to není akutní potřeba nových bot. A v poslední kategorii doprava mi vyšlo číslo 0,1, které je ze všech čísel nejmenší. I když toto číslo je velice nízké moc se nedivím proč. Jelikož mám školu blízko domova chodím do školy pěšky a tím pádem nevyužívám hromadnou dopravu, až na dojíždění dvakrát týdně na tréninky. Na druhou stranu dvakrát do měsíce jezdím autobusem do Berouna na různé akce s kamarády. Kdybych ekologickou stopu měla vypočítávat pro moji rodinu vyšlo by větší číslo, protože máme rodinné auto plus ještě jedno pracovní, s kterým máma jezdí pracovně po celé České republice.

Číslo, které mi vyšlo je poloviční, než jaké je průměrné číslo českého občana. I tak bych se chtěla rozhodně omezit. Můj výsledek v kategorii jídlo se značně odlišuje od výsledků v jiných kategoriích. Myslím si, že kdybych si na příklad kupovala více potraviny z bio farmy pomohu tím naší Zemi.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy