Jak jsem potkal ryby – rozbor díla (2)

 

Kniha: Jak jsem potkal ryby

Autor: Ota Pavel

Přidal(a): Kanec77

 

 

 

 


Žánr: autobiografický román

 

Hl. postavy:

Ota Pavel – Žid, milovník přírody obzvláště jeho rodného údolí u řeky Berounky, vášnivý rybář

 Hugo, Jiří – starší bratři Oty, také vášniví rybáři
 Záruba – porybný, hodný člověk, ale hraje si na zlého, aby měl pokoj od Němců, k Otovi velice laskavý, pomáhá mu
 Dlouhý Honza – kamarád Oty, hezký, má úspěch u žen, je velmi výřečný a je dobrým přítelem

 

Děj:

Příběh je z velké části autobiografický a vypráví se vněm o autorově životě. Otův tatínek je vášnivý rybář, čemuž se naučí i jeho synové. Ota je ale ostatními bratry odstrkován. Také strýc Prošek ho nejspíš nebere vážně a říká mu Prdelka. Ota si proto myslí, že ho strýc nemá rád. On mu ale zhotoví první prut, na kterém Ota chytne svoji první rybu. Starší bratři ho kvůli tomu nakonec vezmou mezi sebe a všichni chodí rybařit. Ota nejraději chodí do Starého rybníka v Buštěhradě.
Když vypukne válka, otec a dva starší synové jsou odvedeni do koncentračních táborů. Ota je malý, a proto ho neodvedou. Zůstává sám s maminkou, a aby se uživili, chodí pytlačit k rybníkům. Jednou je ale přistižen a hrozí mu velké nebezpečí, takže se pokusí utéct. Chytne ho porybný Záruba a Ota si myslí, že ho chce zbít nebo zabít. Porybný mu ale řekne, aby hodně křičel, tak moc, že si Němci budou myslet, že je bit. Ve skutečnosti mu ale nic neudělá a vlídně s ním zachází.
Když Hugo odcházel do koncentráku, poradil Otovi, že v Koníčkovic mlýně je jeden starý kapr. Hugo totiž dřív sloužil v tomto mlýně a kapra schoval do míst, kde není vidět. Ota se tedy rozhodne tohoto kapra ulovit, ale když přijde do mlýna, mlynář mu řekne, že v jeho rybníce nic neuloví, protože tam žádné ryby už dávno nejsou. Nakonec ale slíbí, že pokud Ota nějakou uloví, je jeho. Ota najde starého kapra, spolu s mlynářem ho vyloví, ale mlynář nedodrží slib, sebere mu ho a Ota musí jít domů s prázdnou.
Po válce se Jirka, Hugo i tatínek vrací z koncentráků. Ota je už mladý muž, ale pořád miluje přírodu, rybníky a řeku Berounku, jako když byl malý chlapec. S kamarádem Dlouhým Honzou projíždí Vltavu na kanoi a přitom se Dlouhý Honza od Oty naučí rybařit. Zažijí spolu mnoho dobrodružství, dostanou se do mnoha nepříjemných situací, ale ze všech šťastně vyváznou, hlavně díky Honzově výřečnosti a láhvi Becherovky, kterou uplatí hlídače vod.
Ota v dospělosti hodně cestuje a rybaří po celém světě. Například se vydá na ryby v ponorce. Tam taky pozná pana Romanowského, který ho doprovází. Pan Romanowski se mu zdá jako “kancelářská myš, ze které udělali postupem času a díky protekci admirála”, později ale zjistí, že to byl velmi statečný bojovník za války a lituje, že se tak unáhlil, když si o něm myslel takové špatné věci.

Ota se nakonec ožení s Věrou a později se oba dva vydávají se do Bulharska k Černému moři. Tam Ota loví dravé ryby palamidy.
Když už jsou všichni bratři ženatí a ve středním věku, jezdí spolu na ryby a užívají si vzájemné společnosti a pohody.

Mezi sebou si báječně rozumí, i když si někdy malinko vzájemně závidí, když někdo uloví větší rybu. Jirkovi se podaří chytit jeho životní úlovek, obrovského kapra, se kterým se chlubil všem známým. Je na sebe velmi pyšný.
Ota chce udělat svému tatínkovi radost k narozeninám. Ví, že tatínkovým snem je ulovit zlatého úhoře. To jsou malí úhoři, kteří se vyskytují ve velikém počtu. Otovi se podaří nějaké zlaté úhoře ulovit, nechá je vyudit a dá je tatínkovi jako předkrm svátečního narozeninového jídla. Tatínek se rozpláče radostí, ale když do úhoře kousne, zjistí, že je přesolený. Ota si ale nikdy neuvědomí, jak mu byl tatínek vděčný a jak na něj byl pyšný. Tatínek naloví postupně jedenáct úhořů a všechny připraví na másle pro Otu. Je to odměna za jeho dárek.

Nedlouho potom Otův tatínek zemře.

 

Forma:

vypravěč: ich-forma- Ota Pavel

kompozice: retrospektivní

jazyk: hovorová čeština, nespisovné výrazy

 

Hlavní myšlenka:

Autor se odpoutává od starostí a problémů a myslí na přírodu, na dětství a na okamžiky, které dávají životu smysl. Zároveň ale zmiňuje nespravedlnost za války a útrapy své rodiny.

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář