Karibská krize – maturitní otázka z dějepisu

dějiny

 

   Otázka: Karibská krize

   Předmět: Dějepis

   Přidal(a): simona

 

 

 

KARIBSKÁ KRIZE

1898 získává Kubu USA, umožní Kubáncům, aby v roce 192 vyhlásili nezávislost, ale USA na ně pořád dohlíží. 1934 se na Kubě prosadilo nařízení, že vztahy budou ještě více upevněny a Američané si na Kubě pronajali území a založili zde základnu Guantánamo. Byla to vojenská základna, ale v roce 2000 sem začali posílat vězně. Mezi roky 2005-2007 zde bylo asi 700 vězňů. Pak se to ale provalilo a byly s tím trochu problémy, protože vězni zde žili v příšerných podmínkách a byli mučeni. Dnes je tam asi 200 vězňů a jsou pod dohledem, ale kdo ví jak to je.

Američané dbají na to, aby byl na Kubě diktátor, který poslouchá Ameriku. V roce 1952 se tam dostal Batista (až do 1959). V této době zde žije mnoho Američanů. Batista plnil Americké požadavky, omezoval obyvatele Kuby a Američanům se tam velice daří. S tím se ale někteří Kubánci nesmíří a vystupuje Fidel Castro, který se spolu s pár lidmi pokoušel svrhnout Batistu a vyhnat Američany. V roce 1953 se pokusil o státní převrat, ale měj jen pár stovek stoupenců a ti nic moc nezmůžou. Chtěli přepadnout kasárny ve městě Santiago de Kuba, ale to se nepovedlo, byli potlačeni ještě předtím, než se do kasáren dostali.

26.7.1953- pokus o státní převrat, Castro byl zatčen a v roce 1955 byla na Kubě rozsáhlá amnestie a dostal se na svobodu. Castro se rozhodl z Kuby odejít, protože byl pod drobnohledem Batistova režimu. Castro cestuje po USA a zakládá hnutí 26. července, kam se snaží naverbovat přívržence a podaří se mu to. V roce 1956 se rozhodne s některými z nich vrátit zpět na Kubu. Ale Batista ví, že se vrací a počká si na něj a většina z nich je po příjezdu zastřelena. Ale Castro a zbytek uteče do hor a začnou shánět přívržence na Kubě a protože Kubánci už toho mají dost, jdou za ním. Batista to ví a snaží se najít ty, kdo za ním jdou, ale nedaří se mu. V roce 1957 je na Kubě hodně přestřelek a Batista se zoufalství i vypaluje vesnice, ale tím vlastně jen pomáhá Castrovi získat víc přívrženců. Na přelomu 1958-59 je Batista svržen a na začátku ledna 59 je obrovský útěk Američanů z Kuby a nechávají zde majetek a firmy. Fidel Castro se ujímá vlády a snaží se zvednout sociální, životní úroveň Kubánců. Postupně se ale začal přiklánět k myšlenkám Lenina, protože Amerika se snažila Fidela svrhnout, přestali s Kubou obchodovat a spolu s Amerikou i její přívrženci. Castro potřeboval spojence a Chruščov toho využil. Byla to příležitost získat Kubu na svoji stranu.

CIA v USA se snažila odhalit migranty z Kuby, kteří před Fidelem utekli a chce je poslat zpět, aby USA pomohli. V roce 1961 se vyloďují na Kubě v zátoce Sviní, ale Castro o tom ví a nedopadne to dobře. Hodně z nich je zabito a Castro vyhrává. Původně měla být USA podpořena ještě letectvem, ale v roce 1960 vystřídal Eisenhowera Keney, který leteckou podporu zrušil.

Chruščov pak začal využívat spojenectví s Kubou a na Kubě jsou vybudovány rampy s jadernými hlavicemi. Když na to Američané přišli, zahájili blokádu Kuby. 1962 Američané získali letecké snímky těchto ramp. Začalo se to řešit, ale Kennedy nechtěl vyvolat žádný konflikt.

25.-26. Října se setkaly lodě USA a SSSR- nejvypjatější moment blokády, čekalo se, co se bude dít, kdyby jedna strana zaútočila, hrozil by jaderný konflikt. Chruščov nakonec nakázal blokádu nenarušovat a dohodlo se, že USA odmontuje rampy z Turecka a SSSR z Kuby a na Kubě bude Castrův režim. Chruščov byl v roce 1964 sesazen z funkce generálního tajemníka, protože prý jednal příliš mírně a dosazen byl Brežněv. Kennedy v listopadu 1963 zavražděn.

USA uvalila na Kubu hospodářské embargo, které odvolali až letos (2015). Dnes je u moci Raul Castro, bratr Fidela.

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy