Lolita – rozbor díla k maturitě (5)

 

Kniha: Lolita

Autor: Vladimir Nabokov

Přidal(a): Icko02

 

 

 

 

 

 

 

1)Zařazení díla do doby a žánru

 

Psychologický román

Světová americká literatura 2. poloviny 20. století.

(směry – literatura válečná, existencionalismus, neorealismus, rozhněvaní mladí muži, beatnická generace, postmodernismus, humanitní lit.)

 

2)Autor

Vladimír Nabokov (1899-1977)

Narodil se v Petrohradě ale celá jeho rodina se později usadila v Berlíně. První jeho dílo pod pseudonymem V.Sirin novela Mášenka. Pak prchá se svou ženou Židovkou před Hitlerem do Paříže – publikuje své romány v ruštině  a pak do USA – píše v angličtině a publikuje svým jménem. Později se usadil ve Švýcarsku kde zemřel.

Dílo : Bledý oheň, Ada aneb Žár, Pnin, Ve znamení levobočka

 

3)Děj, hlavní postavy, charakteristické rysy daného směru v díle

Hl. postavy Humbert Humbert trpící úchylkou, který podlehne kouzlu malé Dolores (Lolity) Hazeové. Je majetnický a žárlivý člověk toužící po tom, aby mu Lolita bezvýhradně patřila, aby ji mohl vlastnit jako věc.

Dolores Hazeová – Lolita. V době, kdy se s ní seznamujeme je ještě dítětem, kterému vztah s Hubertem přináší pouze rozptýlení a zábavu. Jak ale Lolita stárne, stává se cyničtější, znuděnější a nespokojenější. Humbert už ji nezajímá, a tak za něj začne hledat náhradu.

 

Retrospektivní vyprávění Francouze, žijícího v USA Humberta. V cele podává výpověď o své lásce k nymfičkám, okouzlujícím děvčátkům ve věku 9-14 let. Ve své rodné zemi se oženil, aby nevzbuzoval pozornost. Jeho manželka se ním rozvedla a od odjíždí do spojených států. V jednom domě si pronajme pokojík ve městě Ramsdale a potkává tam svou životní lásku 12tiletou Dolores Hazeovou. Aby jí byl nablízku tak se ožení s její matkou, která je vdova a Humberta miluje. Žena na Humbertovu lásku k její dceři přijde a chce s Lolitou uprchnout, ale umírá při dopravní nehodě. Hned na to vyráží s Dolly na cestu Amerikou, aby je nikdo nemohl odloučit. Hned v prvním hotelu ho Lolita svede a stávají se z nich milenci. Humbert je na ní čím dál více závislí a žárlí. Ale Lolita stupňuje požadavky a vyhrožuje je Humberta udá. Najedou Lolita zmizí, Humbert ji marně hledá až po několika letech ji objeví v malém městečku vdanou a těhotnou. Sdělí ji co k ní cítí, ale Lolita jeho city nikdy neopětovala a tak Humbert zaplatí za to, aby mu řekla kdo mu ji unesl. Její movitý strýc Quilty. V záchvatu nenávisti Humbert Quiltyho vyhledá a zastřelí. Za vraždu se ocitá ve vězení.

 

4.Kompozice díla

Retrospektivní vyprávění, Humbert ve vězení vzpomíná na svou lásku. V textu se prolínají vzpomínky s pocity a fantaziemi.

 

5.Jazyk a styl díla

Spisovný jazyk, místy knižní, jinde naopak prokládaný i vulgarismy, velmi časté jsou francouzská slova či věty, hovorový jazyk, přitažlivé téma.

Kniha je psána jako deník a fiktivní rozhovor, kde se soudí s porotou a se čtenáři.

Nápaditý styl románu je charakteristický zejména dvojsmysly, vícejazyčnými slovními hříčkami, přesmyčkami a neologismy.

 

6.Zvláštnosti díla

Kniha autorovi vydělala velké peníze, ale kvůli ní ho vyškrtli na kandidáta na Nobelovu cenu. Byl natočen film (1997)

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář