Memento – rozbor díla k maturitě (3)

 

Kniha: Memento

Autor: Radek John

Přidal(a): Werýsek

 

 

 

 

 

 

Literární druh: Epika
Žánr: Román

Forma: Proza

 

Kompozice: Kniha má 296 stran. Text je čtivý, souvislý, dynamický a má dějový spád. Kompozice děje je chronologická. Na začátku je také věnování a tj. „Věnováno mrtvým a živým“. Kniha byla sepsána na podkladě dlouhodobě sbíraných informací a poznáváním životů „jiných“ lidích. Dále poukazuje na mizivé procento úspěšnosti léčby a kritizuje neinformovanost dospělých o dlouhodobých následcích. V díle se objevují slangové výrazy (feťák, perník, šleh), obecná čeština a vulgarismy. Autor také využívá monologů hlavního hrdiny Michala (rozhovory se sebou a o sobě). Obsahem jsou i odborné výklady lékařů, věcné informace a konkrétní obrazy ze života narkomanů, například detailní záběry prostředí. Tato kniha je první knihou o drogách u nás.

 

Kontext autora a doby: Tento román pochází ze 70./80. let 20. století. Obsahem je život závislých lidí na drogách. Autorem je Radek John, který se narodil 1954. Radek John je český publicista, moderátor, spisovatel, scénárista, politik (strana VV) a byl také redaktorem v časopise Mladý svět. Svojí tvorbu zaměřuje na problémy mladých lidí v dnešním světě, zejména pak na drogy, násilí či prostituci. Nejznámnější tvorbou je již zmiňované Memento, dále Džínový svět, Jak jsem poznal Ameriku, Drogy! (zde je spoluautorem). Své scénáře propůjčil i k filmům, například Tankový prapor, Sněženky a machři nebo Prachy dělaj člověka. Další autoři této doby: Ota Pavel (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby, Zlatí úhoři), Bohumil Hrabal (Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Slavnosti sněženek).

 

 

Děj: Příběh je napsaný podle skutečnosti. Hlavní hrdinou je Michal Otava, který žije u rodičů v Praze. Je mladý, chodí na střední školu a miluje svojí spolužačku Olinu. Ona však o něj nejeví zájem. Doma na něj otec atakuje, že je nejhorší a matka se k němu chová jako k dítěti. Rozhodne se tedy se svým spolužákem, že uteče z domova. Michal je zatím v klidu, ovšem až do doby, než zkusí drogu. Honza, jeho spolužák ho bere do hospody, kde se seznámí s jeho partou, drogově závislých. Vůdce party je Richard, který se jeví jako gay. Michal se zakouká do Evy, ta je také drogově závislá. Michal se rapidně zhoršuje ve škole a nakonec je vyloučen. I problémy mezi rodičema se nemění. Po čase se nastěhuje s Evou do bytu jejích bývalého přítele. Oba už jsou závislí a bez drog je pronásledují nesnesitelné absťáky. Nemají peníze, a proto vykrádají lékárny. Mnohokrát se dostávali do konfliktů s policií, byli dokonce i ve vězení či v nápravném zařízení. Po ukončení trestu se vrátili k sobě a i ke drogám. Snažili se přestat, ale když to jeden vydrží, druhý ho jej zase stáhne. Zásoby ubývají a proto podnikají další lup. Po návratu z vězení se Michal snaží vyhýbat osudné partě, ale potká se s kamarádem Honzou, který ho stáhne ještě k většímu průšvihu. Začnou vařit podomácku pervitin nebo-li perník. Michal s Evou čekají miminko. Jenže Eva potratí dítě kvůli drogové závislosti. Michal věčně střídá vězení s léčebnami. Eva otěhotní podruhé, ale Michal je ve vězení. Po ukončení trestu se Michal vrací do bytu, ale zjišťuje, že je Eva mrtvá. Neví se zda spáchala sebevraždu nebo jestli to nebylo způsobeno cizím zaviněním. Michal začíná šílet, má halucinace a myslí si, že to byl někdo z party. Chce jí pomstít. Když se opět vrací z vězení, rozhoduje se nad pomstou. Nakonec uvaří silný perník, který má vražedné účinky. Kamarádi, kterým je určen, ale Michala přelstí a nakonec se v nemocnici ocitá v kritickém stavu on sám. Dostane se z toho, ale o měsíc později ho opět nacházejí zhrouceného na ulici. Lékaři už nejsou schopni obnovit některé mozkové buňky, které jsou bohužel tvrvalé poškozené. Z mladého studujícího muže, který vždy toužil po samostatnosti, se stala ubohá troska odkázaná na péči druhých.

 

 

Charakteristika vybrané postavy: Michal Otava je studentem střední školy. Velice slušný a studující typ. Zamilován do Oliny, ale ta jej nejeví zájem. Prodělal první zklamání lásky. Byl utlačovám otcem a rozhodl se utéct z domova. Život se mu změnil po poznání party, která byla drogově závislá a po požití drogy. Stává se narkomanem, zlodějem a falšuje lékařské předpisy. Je několikrát trestán vězením nebo nápravným odvykacím zařízením. Psychika se mění na nevyrovnaný stav, výbušnost, halucinace a pocitem pronásledování. Nakonec končí jako troska s těžkou poruchou mozku, která je odkázaná na pomoc druhých.

 

 

Ukázka+zdůvodnění výběru ukázky: A co já, sakra, nadával v duchu Michal. Popadl stříkačku ležící vedle Evy. Otřel jehlu od krve. Neměl nervy hledat si žílu. Alespoň teď ne. Snad při další dávce. Urazil hrdlo druhé ampulky, natáhl dolzin a bodl se přes kalhoty přímo do stehna. Ještě pár minut, uvědomil si. Svezl se na zem vedle Evy. Ještě pár okamžiků.

Najednou tíha, jako když člověku padne na prsa dům. Přitisklo ho to k zemi. A pak konečně pocítil, jak se jeho tělo jakoby vzepjalo, vytáhlo z boků vzhůru, narovnalo a pak pomalu klouzavě padalo dolů do lehkosti a klidu.

Osm ampulí, uvažoval Michal, když zas trochu sebral myšlenky. Vstal, pokusil se ještě jednou systematicky prohlédnout ordinaci.

Recepty na stole. Pár jich odtrhl, orazítkoval a schoval do kapsy. Zotvíral všechny skříňky při stěně ordinace. Nic. Ale teď už nad tím mávl rukou. Osm ampulí se mu v jeho stavu zdála být slušná zásoba.

*** Tuto část považuji za důležitou, protože je v příběhu vidět mladá nerozvážnost života. Příběh mohl dopadnout mnohem lépe, kdyby Michal přestal krást, falšovat lékařské předpisy či vyvařovat pervitin. I přesto, že byl několikrát vězněn nebo umístěn v léčebnách, nedal si říct a spadl do toho znova. Jeho stavy se zhoršovaly. Psychicky labilní Michal musí být krmen, myt, částečně chápe jen některé věci a celkově je odkázán na druhé. Není schopen samostatného života. Ostrašující příběh a samotný život Michala na mě působí smutně a při čtení mi několikrát zamrazilo.

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář