Povídky – E. A. Poe – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Povídky

Autor:  Edgar Allan Poe

Přidal(a): Ivet

 

 

 

 

 

Edgar Allan Poe byl představitelem amerického romantismu. Pocházel z herecké rodiny, avšak poměrně brzy osiřel, což následně ovlivnilo jeho budoucí literární tvorbu. Studoval v Anglii a poté vysokou školu v Americe. Již během studií vedl Poe poněkud bouřlivý život, kdy experimentoval rovněž  s drogami i alkoholem. Pracoval jako novinář, avšak postupně se čím dál více věnoval literární činnosti.

 

V tvorbě je Poe označován za průkopníka povídek detektivního zaměření a také hororových próz. Zatímco prvky hororu lze vidět například v dílech Jáma a kyvadlo, Na slovíčko s mumií, Skokan či Černý kocour, povídky s detektivním zaměřením jsou Zlatý skarabeus, Vraždy v ulici Morque či Vrah jsi ty.

 

Kromě skladby Havran je Poe známý především díky povídce Jáma a kyvadlo. Tuto povídku Poe napsal v době, kdy po onemocnění své manželky ztratil práci redaktora, takže nebyl materiálně zajištěn. Je přitom s ohledem na charakter a styl jiných jeho povídek zřejmé, že povídka Jáma a kyvadlo je jiná než ostatní povídky, které Edgar Allan Poe napsal.

 

Povídka Jáma a kyvadlo tedy zachycuje život člověka, který byl vlivem svého okolí a pod mocným vlivem inkvizitorů nakonec odsouzen k smrti. Na svůj trest čeká vězeň v tmavém a ponurém žaláři a i v beznadějné situaci bojuje o svůj život. Protože je v kobce tma, nic nevidí, šmátrá po stěnách a přitom uklouzne na podlaze. Poté zjistí, že je před ním hluboká propast a pokud do ní spadne, znamená to jistou smrt.

 

Když se vězeň napije ze džbánu, usne a po probuzení je připoután na lůžko, nad kterým se kýve kyvadlo. To se neustále snižuje a míří mu na hrudník. Aby se vězeň zachránil, musí rychle jednat. Dostane nápad, že využije krys, které jsou všude kolem. Zbytky jídla namaže provazy, kterými je spoután, čímž naláká krysy, které všechny provazy instinktivně přehryžou. Tím se dostane ze smrtícího lůžka, kyvadlo je vysunuto nahoru, avšak kovové stěny kolem něho se rozpálí do ruda. Inkvizitoři tak nutí vězně, aby skočil do jámy. Vězeň se ovšem nevzdává a stojí na okraji jámy. Inkvizitoři proto použijí další past – stěny se začnou posouvat tak, aby zbyla jen samotná jáma. V okamžiku, kdy jsou stěny již téměř u vězně, takže vězeň nemá již možnost se zachránit, podá mu v tu chvíli ruku generál Lasall, který velel francouzské armádě při osvobozování Toleda.

 

Poe v povídce Jáma a kyvadlo využívá celé řady kompozičních prostředků – využívá  alegorie, tajemna, magiky, ale i záhadnosti, smutku a melancholie. Zároveň knihou prostupují úvahy o smrti. Všechny uvedené kompoziční prostředky patří mezi typické prvky romantismu, které navíc vyvolávají pocity hrůzy, tajemnosti a prvků hororu.

 

Ne příliš známou povídkou, kterou Poe napsal, je povídka Černý kocour, která mě pro svou gradaci, tajemno a hororové prvky velmi zaujala. Hlavní hrdina má rád zvířata, a proto si i za manželku bere ženu, která se zvířat nebojí a naopak je má ráda. Manželé si po svatbě pořídili několik zvířat, avšak nejblíže měl hlavní hrdina ke kocourovi. Ten ho poslouchal a všude za ním chodil a byl mu věrný.

 

Hlavní hrdina ovšem postupně propadá alkoholu, takže je to právě alkohol, o který se hlavní hrdina začíná zajímat stále více a více, a to i na úkor péče o kocoura. Jednou v opilosti hlavní hrdina vydloubne kocourovi oko, což nakonec po vystřízlivění přiměje hlavního hrdinu alespoň k dočasné abstinenci. Kocour přežil, nicméně z pána měl strach a začal se mu vyhýbat.

 

Později hlavní hrdina začne opět pít a když se jednou vrací opilý z hospody, potká kocoura a pověsí ho na strom. Vzápětí mu shoří celý dům a na jedné straně domu se objeví obraz kocoura, jak visí na stromě. Hlavní hrdina dostane strach a na chvíli zase přestává pít. Po čase ovšem na celou věc zapomene a opět začne chodit do hospody. Když se jednou vrací z hospody, potká kocoura a pohladí ho. Kocour jde s ním až domů a hlavní hrdina se ho začne pomalu bát. Přemýšlí, jak by se ho zbavil a rozhodne se ho zabít. Manželka se však kocoura zastane a nakonec je místo kocoura zavražděna ona. Policisté nemohou přijít na to, kde se mrtvola nachází a nakonec z domu odejdou. Hlavní hrdina se ovšem rád chlubí, a proto se policisté vrátí do domu znovu. Začnou ho prohledávat a dostanou se i do sklepa. U jedné ze stěn stále mňouká kocour, který však nejde vidět. Zboří proto stěnu, z níž se ozývají zvuky, a naleznou tam mrtvolu manželky, která má na hlavě živého kocoura.

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář