Tereza Raquinová – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Tereza Raquinová

Autor: Émile Zola

Přidal(a): ZD

 

 

Hlavní postavy:

  • Tereza– Její otec ji jako malé dítě přivezl k jeho sestře paní Raquinové a poprosil ji, aby ji vychovávala, protože její matka zemřela. Tereza je v duchu energetická, ale výchova její tety z ní dělá uzavřenou. Přeje si žít jiný život, ale své sny uzavírá do sebe, působí klidně, poslušně a své tetě, která se jí ujala je vděčná a udělá cokoliv, co si přeje.
  • Kamil– Syn paní Raquinové, kterému je poskytována přehnaná péče díky, které působí zranitelně a slabě. Paní Raquinová ho zásobuje velkým množstvím medicín a nespustí ho z očí.
  • Laurent– Přítel Kamila, který je jeho přesný opak. Je silný, samostatný, vyrovnaný a zábavný. Právě tyto vlastnosti Tereza u svého muže postrádá a sní o nich. Laurent je vypočítavý, odhalí Terezinu touhu a svede ji.
  • Michaud, Grivet, Olivier, Zuzana- Přátelé paní Raquinové a Kamila. Tereza si je moc neoblíbila.

 

  • Kompozice: chronologická
  • Forma řeči: er-forma spolu s přímou řečí
  • Slohový postup: vyprávěcí a popisný
  • Autor popisuje myšlenky hlavních hrdinů a jejich duševní pochody
  • Hlavní myšlenka: Dílo řeší problém viny a trestu. Pojednává o lidské touze, která měla za následek vraždu, což vyvolalo výčitky.
  • Děj knihy se nejdříve odehrává ve francouzském Vernonu a později v Paříži.

 

Kniha začíná ve francouzském městě Vernonu, kde paní Raquinová vychovává svého syna. Jednoho dne ji navštíví její bratr a přiveze sebou svou malou dceru Terezu, které zemřela matka. Prosí svou sestru o to, aby se ujala jeho dcery. Paní Raquinová souhlasí a vychovává Terezu jako by byla její vlastní. Tereza a Kamil spolu vyrůstají jako sourozenci a ani když vyrostou, k sobě necítí nic jiného než sourozenecké pouto. Kamil je velmi slabý a bývá často nemocný. Paní Raquinová mu dává různé medicíny, které musí brát preventivně i Tereza, které zakazuje dělat jakýkoliv šum, když je Kamil nemocný. Tereza touží běhat venku, ale místo toho sedí tiše u krbu a uzavírá se do sebe. I když Tereza touží po jiném životě, je své tetě vděčná a když paní Raquinová přijde s nápadem, že se Kamil a Tereza stanou manželé, Tereza tiše souhlasí. Paní Raquinová tím chce zajistit péči pro svého syna, kterou mu může Tereza poskytnout.

Když jsou Kamil a Tereza dospělí, chystá paní Raquinová jejich svatbu. Tereza a Kamil se stávají manželé, ale jejich život se změní jen v tom, že usínají ve stejném pokoji. Kamil rozhodne o tom, že se přestěhují do Paříže, kde začne pracovat. Tereze se nový dům v Paříži nelíbí, protože je tmavý, vlhký a přirovnává ho k hrobce. Paní Raquinová zřídí v domě obchod s šitím a Tereza musí být celý den sedět v domě. Každý den je pro ni stejný a jedinou změnou jsou pro ni čtvrteční večery, protože přicházejí na návštěvu přátelé paní Raquinové a Kamila. Tyto večery ji nebaví a je ráda když může jít do obchodu obsloužit zákaznici. Jednoho dne potká Kamil svého přítele Laurenta a pozve ho k nim domů. Laurent se před Kamilem zmíní o tom, že touží být malířem a Kamil mu navrhne, aby nakreslil jeho portrét. Laurent tak přichází každý den do domu Raquinů a paní Raquinová si ho oblíbí. Tereza se v jeho blízkosti necítí ve své kůži, protože ji Laurent přitahuje. Ten je vypočítavý, všimne si Terezy a vezme si do hlavy, že ji svede. Tento plán se mu vydaří snadno, protože Tereza neklade žádný odpor.

Laurent a Tereza se stanou milenci a Laurent utíká každý den z práce k nim domů. Tereza se do něj zamiluje a je jí jedno jestli to paní Raquinová odhalí. Každý den tvrdí paní Raquinové, že jí není dobře a chodí si lehnout nahoru. Laurent přichází zadním vchodem a snaží se být opatrnější než Tereza. Po nějaké době se i Laurent zamiluje do Terezy a oba bez sebe nemohou být. Laurent má problém v práci, protože si jeho vedoucí všimne, že odchází pryč. Laurent a Tereza se mohou vidět jen při čtvrtečních večerech, kde se snaží chovat odtažitě, aby u jejich přátel nevzbudili podezření. Tereza je šťastná a konečně může ukázat její uzavřené vlastnosti. Jednou se Tereza vypraví za Laurentem pod záminkou, že jde za zákaznicí, která jim dluží peníze. Tereza a Laurent si uvědomí, že nikdy nebudou moct být spolu, když bude Kamil naživu a tak začínají pomýšlet na vraždu.

Jednoho dne se Tereza, Kamil a Laurent vypraví na výlet na venkov k řece Seině, kde Laurent utopí Kamila. Laurent navrhne Tereze a Kamilovi vyjížďku na loďce, a když jsou z dohledu lidí, chytne Kamila a snaží se ho zchodit z loďky. Kamil kousne Laurenta do krku a volá Terezu. Ta mezitím omdlí a probudí se až na pevnině, kam jí dotáhl Laurent, který si vymyslel příhodu, které všichni uvěřili. Tereza se po probuzení nervově zhroutí a Laurent jede za paní Raquinovou, aby jí oznámil smrt jejího syna. Paní Raquinová je nešťastná, ale za smrt jejího syna nedává nikomu vinu. Tereza je několik dní zavřená ve svém pokoji a uvědomuje si, co se přihodilo. Když se Tereza poprvé od té události setká s paní Raquinovou, obejme ji a obě pláčou za Kamila. Laurent je spokojený se svým činem a ničeho nelituje. Chodí navštěvovat paní Raquinovou a snaží se jí se vším pomáhat. Tereza jeho jednání nechápe a přijde jí sobecké. Tereza a Laurent se nestýkají, protože nechtějí riskovat, že by je někdo nachytal a tím by zkazil jejich plán. Laurent se snaží zalíbit paní Raquinové a nahradit jí Kamila. Nechce požádat o Terezinu ruku sám, ale jeho plán je takový, že jim to paní Raquinová sama navrhne.

Po nějaké době se ale všechno změní. Laurent začíná mít pocit, že ho někdo sleduje a je stalé s ním. Večer slyší hlasy, které mu připomínají Kamila a myslí si, že je Kamil pod jeho postelí. Tyto představy se stále zesilují a Laurent začíná mít strach. Grivet, přítel paní Raquinové přijde s nápadem, že by se Laurent měl stát součástí rodiny a vzít si Terezu. Paní Raquinová souhlasí a Laurent si myslí, že Terezina přítomnost ho zbaví přízraku. Po svatbě jsou Tereza a Laurent po dlouhé době spolu sami v jedné místnosti, ale všechno je jiné. Jakoby Kamilova smrt zničila všechnu jejich vášeň, kterou k sobě měli. Laurent se snaží Terezu políbit a připomíná jí milostné chvilky, které zažili, ale ona už ho nemiluje a naopak k němu cítí opovržení. Laurent se zarazí, když zjistí, že Kamilův přízrak nepronásleduje jen jeho ale také Terezu. Na stěně visí Kamilův portrét, který Laurent namaloval, ale ani jeden se neodváží ho sundat. Terezu i Laurenta trápí výčitky a obviňují se navzájem z vraždy. Když jsou spolu sami, je to pro ně horší než při čtvrtečních večerech, kde se oba přetvařují. Žádná jejich noc se neobejde bez hádek a strachu. Pomoc příchází jen ze strany paní Raquinové, která ticho a samotu vyplňuje řečmi. Zanedlouho paní Raquinová onemocní a Laurent s Terezou se o ni starají, ale jen pro jejich dobro. Její stav se zhoršuje a postupně ztrácí schopnost mluvit a hýbat se. Manželé se přestávají ovládat a před paní Raquinovou vyzradí svůj čin. Paní Raquinová není schopná nikomu říct, co slyšela a musí snášet Terezinu péči, která si myslí, že jí tím její teta odpustí. Paní chce nejdříve zemřít, ale potom se rozhodne vydržet naživu, co nejdéle, aby se dočkala jejich odplaty.

Kniha končí tím, že se manželé začnou podezřívat. Oba si myslí, že je ten druhý chce obvinit z vraždy na stanici. Jeden večer Laurent připravuje Tereze pití, a když jsou k sobě otočeni zády, Tereza vezme do zástěry nůž a Laurent nasype do pití jed. Jako by něco tušili, oba se otočí a přistihnou se při činu. Tohle všechno pozoruje paní Raquinová, která ví, že se dočká pomsty. Tereza a Laurent jsou zoufalí, padnou si do náruče a pláčou. Ani jeden nedokáže žít s činem, který provedli a tak Tereza vypije půlku sklenice s jedem a ostatní dopije Laurent.

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář