Válka světů – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Válka světů

Autor: Herbert George Wells

Přidal(a): Tety

 

 

 

 

Druh: Vědecko-fantastický žánr nebo též sci-fi. (je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů v díle. Děj sci-fi je často zasazen do vesmíru či budoucnosti

 

Postavy: Raye Ferriera a jeho rodina

 

Děj (popis filmu, který se trochu liší):

Před dávnými a dávnými lety se vyspělé civilizace z jiných planet připravovaly na to, že až bude čas, tak vyplení pozemskou civilizaci. Teď ten čas přišel a obří stroje (tripody), ukryté po tisíciletí pod povrchem Země, začínají likvidovat města po celém světě.

 

Dělníka Raye Ferriera trápí problémy v rodině, jejíž členové si přestávají rozumět. Na planetu Zemi se ovšem řítí nebezpečí nepředstavitelného rozsahu. Má podobu mimozemských predátorů, kteří se rozhodli naši civilizaci zlikvidovat, a jsou na to technologicky skvěle vybaveni. Osobní potíže ustupují do pozadí. Lidé, včetně Rayovy rodiny., se musí semknout, pokud mají mít alespoň minimální šanci na svou záchranu.

 

Historický rámec:

V této době je imperialismus, což je něco jako rozvoj kapitalismu. Je to také rozdělení světa, hlavně Británie a Francie mají ve světě kolonie. Nezůstalo tu nic, co by někomu nepatřilo. Vznikají první imperialistické války.Ale až do první světové války se v Evropě podstatě neválčilo, pruskofrancouzská válka je poslední. Mimo Evropu to tak nebylo. Na severu Afriky došlo k válce mezi Francií a Anglií, bojovali o pevnost Fašódu. Francie musela odstoupit. V roce 1883 umírá Karel Marks.

Vznikají první výbušné motory a elektřina. Patří sem jména jako Paster, Einschtein, Nendělejev, Rentgen. Vznikají také první automobily jako Praga, prezident.

Evropské státy se dělí do dvou základních politických bloků. V roce 1789 mezi sebou uzavřeli smlouvu Německo a Rakousko-uhersko a o tři roky později se k nim přidala Itálie a celé se to nazývalo Trojspolek. V době války Itálie na straně Trojspolku nestála a v roce 15 vstoupila do války proti Rakousku.Proti trojspolku byla Dohoda, v roce 1893 uzavřeli smlouvu Francouzi a Rusové a v roce 1907 se přidala i Anglie.

 

Ukázka:

“Leč pokud by snad byly ony světy oživeny, kdo tedy pak jsou ti, kdož na nich přebývají? … Kdo je skutečným pánem tvorstva – my, anebo Oni? … A čím to, že přitom je všechno jakoby přímo stvořeno pro člověka?”

 

Autor: Herbert George Wells (21.09. 1866 – 13.08.1946 )

Byl anglický prozaik, jeden ze zakladatelů žánru science faction. Narodil se ve velmi chudé rodině a již od chlapeckých let musel vydělávat. Pracoval jako poslíček, učil se prodavačem, dokonce byl pomocným učitelem. Od poloviny devadesátých let 19. století se H. G. Wells věnoval literární tvorbě.

Wells se narodil v britské středostavovské rodině v městě Bromley v hrabství Kent. Jeho otec byl drobný obchodník, který rodinný příjem vylepšoval profesionální hrou kriketu. Matka ale vedla syna k četbě.

Z finančních důvodů se Wells stal nejprve učněm v obchodu s textilem. Brzy však obdržel stipendium a mohl tak studovat biologii u Thomase Henryho Huxleyho, velkého propagátora darwinismu. Diplom získal roku 1890, nějakou dobu působil jako učitel a od roku 1893 se stal spisovatelem na volné noze.

 

Díla:

– Stroj času

– První lidé na Měsíci

– Moderní utopie

– Lidé jako bozi

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář