Vlivy biologické – Kosmetika

 

   Otázka: Vlivy biologické

   Předmět: Kosmetika

   Přidal(a): Veronika

 

Jediná skupina kožních chorob, které jsou přenosné – nakažlivé.

 

Parazité:

Svrab:

  • onemocnění vyvolané roztoči – zákožkou svrabovou. Ta žije na povrchu kůže a živí se keratinem. Samička vrtá chodbičky až 2 cm a do nich klade vajíčka. Vrtání způsobuje úporné svědění. Šíří se hlavně v kolektivech a mezi partnery.

Přenos:

  • z člověka na člověka, sedačky v autobuse, infikované prádlo, …

 

Inkubační doba:

  • je několik týdnů, záleží na osobní hygieně

 

Příznaky:

  • vnitřní plochy stehen, pupík. U dospělého člověka svrab nenajdeme v oblasti na hlavě, dlaních a chodidlech, tam je tvrdá kůže a zákožka se nezavrtá, ale u dědí do 3 let ano. Je to dvojice pupínků vedle sebe. Často jako ekzém, musí se přeléčit celá rodina. Výrazně svědí hlavně v noci.

 

Léčba:

  • maže se mast se sírou, dává se 3 dny a bez koupání. Po koupeli se mají všechny věci vyměnit. Prádlo vyžehlit a vyvařit, 14 dní bychom neměli nosit to co jsme nosili před tím, protože zákožka nebude mít co jíst a zemře. Pokud svrab hnisá – ATB.

 

Vši:

Veš dětská: Veš má bodavé a sací ústrojí, živí se lidskou krví. Vlasová je nejčastější, lepí vajíčka na kořínky vlasů. Na rozdíl od lupů nejde stáhnout. Posouvá se růstem vlasů, hlava úporně svědí, existují šampony, gel na recept.

Veš šatní: Žije v záhybech šatů a prádla. Opouští šaty jen když se chce najíst.

Veš muňka: je na chlupech na přirození, ale i v podpaží, vousech a obočí. Přenáší se pohlavním stykem. Na kůži kolem chlupů bývají černé tečky, které svědí.

 

Klíšťata: roztoč, který se zavrtává do kůže a saje krev.

  • Klíšťová encefalitida: existuje proti ní očkování, inkubační doba jsou 2-3 týdny. Projevují se bolestí hlavy, zvracením, horečkou.
  • Limská borelióza: 2-3 dny po přisátí klíštěte vznikne červená skvrna. Je to okolo místa přisátí klíštěte. Léčí se ATB, jinak hrozí onemocnění nervů.

Blechy a štěnice: Po poštípání vzniká plochý červený kopřivkový pupen s centrálním vpichem. Na člověka mohou přeskočit blechy z kočky, psa. Používá se tekutý pudr, léky proti svědění.

Roupy: jsou to červy, které se drží ve střevě. Samička vylézá z konečníku a klade vajíčka. Způsobuje to svědění a ekzém. Dále bolesti hlavy a nevolnost.

 

Bakterie:

  • Koky: Streptokoky, stafylokoky. Jsou to bakterie kulovitého tvaru, které způsobují hnisání.
  • Pyodermie: Jsou to hnisavá kožní onemocnění bakteriální způsobené koky. Aby došlo k onemocnění, musí být splněny podmínky: musí jít o velmi infekční vzduch, musí jít o velmi citlivého jedince.

Rozlišujeme:

  1. Povrchové
  2. Vázané na vlasový míšek
  3. Hluboké

 

  • Povrchové: Postihují pokožku a povrchovou část škáry

Impetigo: Je nejčastější, někdy působí streptokoky, stafylokoky, někdy smíšená infekce. Projevuje se na kůži jako neštovička. Když prasknou, vytéká žlutý nebo zelený hnis. Potom je srup a pod ním červen plocha. Nesvědí ale spíš pne, pálí a bolí. Je to velmi nakažlivé onemocnění. Přenáší se přímým stykem s nemocným. Izolování nemocného, masti, ATB, hygiena.

Bolavé koutky: Může působí streptokok, stafylokok a nebo kvasinky. Projevuje se hlubokou prasklinou. Někdy žlutý sekret a potom stroupek. Léčba stejná jako impetigo. Většinou postihuje oslabenou osobu: snížená imunita, cukrovka, chudokrevnost.

Zánět nehtového valu: Projeví se zduřením nebo zarudnutím nehtového valu, někdy vytéká hnis.

 

  • Zánět na vlasovém míšku:

Folikulitida: Stafylokok proniká do lasového míšku. Způsobuje hnisavý zánět. Projeví se to jako neštovička na zarudlém podkladě. Průběh může být akutní nebo chronický. Může dojít ke ztrátě vlasů. Propíchne se puchýř a vydezinfikuje se to. U rozsáhlých postiženích podáváme ATB.

Furunkl: je to větší postižení vlasového míšku, je to hnisavý, zánětlivý, v hloubce uložený a bolestivý. Na povrchu se projevuje jako hrbol. Po zhojení může vzniknout jizva. ATB místně i celkově. Mastičky.

Karbunkl: Vzniká splynutím několika furunklů vedle sebe. Bolí a vytéká hnis. Bývá teplota, třes, nevolnost, slabost.

 

  • Hluboké pyodermie :

Růže: Způsobeno výhradně streptokoky. Postihuje pokožku, škáru a podkožní vazivo. Je to plošné jasně červené zarudnutí. Je jazykově se plazící, otok, kůže je teplá. Růže má i celkové příznaky: vysoká teplota, nevolnost, zimnice, zvracení. Celková ATB. Často se vyskytuje na bércích, ale i v obličeji. Bývá hlavně u starších lidí. Jak se získá? Obličej: když je odřený nos při hnisavé rýmě, streptokok se dostane do kůže a způsobí růži. Bérce : starší lidé mají mezi prsty na noze popraskanou kůži a prasklinami se streptokok dostane dovnitř.

Flegmona: Je to akutní hluboký zánět v podkoží a může proniknout až ke kosti. Prvně se projevuje jako velký otok, potom slabě zarudlý, horečka. Potom jsou abscesy: jsou to dutiny vyplněné hnisem. Nachází se tam kde došlo k poranění kůže. Štípnutí infikovaným hnisem, šlápnutí na hřebík.

 

Bacily:

Antropozoonóza: Onemocnění kůže, které jsou přenosná ze zvířete na člověka.

Červenka: Získá se při práci s masem nakažených zvířat. Je vzácné. Většinou na rukou, zarudnuté plochy a hrboly v místě, kde vzniká infekce.

Antrax: Postihuje střevní trakt, z hovězího dobytka, ovcí, koz. Má 3 formy : první forma je kožní – není nebezpečná. Projevuje se krvavým puchýřem a často zduří mízní uzliny. Druhá forma je plicní a třetí forma je střevní. Velké dávky ATB.

Tularemie: Vstupuje do člověka kůží nebo sliznicí. Způsobuje vředy na kůži a na oční pojivce. Teplota, malátnost, zduření uzlin.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!