Ketózy u vysokoužitkových krav – chov zvířat a veterinářství

 

   Otázka: Ketózy u vysokoužitkových krav

   Předmět: Chov zvířat a veterinářství

   Přidal(a): flose

 

Ketózy u vysokoužitkových krav

– Nejčastější porucha látkové výměny

– Ketóza zvyšuje náchylnost ke vzniku mastitid

Toto onemocnění se projevuje velmi často u vysokoužitkových krav ve 2. – 6. týdnu po porodu. Příčinou bývá nedostatek energie v krmné dávce. Dojnice pak musí nedostatek energie kompenzovat odbouráváním tuků a bílkovin z tkání těla, čímž dochází ke zvýšené tvorbě ketolátek. Krávy trpící ketózou mají často nízkou hladinu glukózy v krvi (koncentrace cukru v krvi).

 

Jak jim můžeme předcházet?

Ketózám se můžeme snažit předcházet tím, že zajistíme optimální krmnou dávku před porodem i po porodu, snažíme se, aby kráva měla před porodem dostatek pohybu a byla v dobré kondici- ne tlustá ani hubená (což je občas obtížnější). U klinicky podezřelých krav můžeme pravidelně provádět kontrolu ketolátek v moči.

– Je také důležité zajistit, aby všechny zdravotní problémy (těžké porody, dislokace slezu, mléčná horečka) byli identifikovány a léčeny co nejdříve.

 

Jak ji poznáme?

Zpočátku můžeme pozorovat pouze somnolenci a malátnost. Později u krávy klesne dojivost, trpí nechutenstvím, což znamená velkou ztrátu hmotnosti, dehydrataci a zježenou srst bez lesku, může se objevit i průjem. Ulehne a z moči, mléka, potu a dechu cítíme acetonový pach (pokud máme dobrý čich). Při pitvě bychom zjistili, že játra jsou zvětšená, žlutá a křehká.

 

Čemu vlastně vadí?

Tomu, že ohrožuje dojivost, zhoršuje kvalitu mléka (snižuje v něm obsah bílkovin) a plodnost krav. Může končit i úhynem.

 

Jaké jsou predispozice?       

Věk – krávy jakéhokoliv věku může být postižena ketózou, ale nemoc se objeví častěji v pozdějších laktacích a vrcholí asi u čtvrté laktace.

 

Jaká se volí terapie?

V lehčích případech stačí obnovení příjmu energie. V těžších aplikujeme 20-40% roztoku glukózy. Krmnou dávku pak musíme postupně obohacovat o glycidy (propylenglykol, glukokortikoidy a inokulace bachorové tekutiny zdravé krávy).

– Selhání odpovědi na léčbu v průběhu dvou dnů znamená, že někde může být další problém, který by měl být identifikován a léčen.

 

Ketotest

Je semikvantitativní test k indikaci vyššího obsahu ketonů. Je to malá nádobka s barevnou škálou, do které přidáme 0,5 až 0,6 ml vzorku (mléka), nádobka se uzavře a už po 15 minutách nám ukáže výsledek.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!