Kožní choroby z poruch cévních – Kosmetika

kosmetika

 

   Otázka: Kožní choroby z poruch cévních

   Předmět: Kosmetika

   Přidal(a): Veronika

 

Před kosmetickým ošetřením je třeba vědět:

  • Jestli nemá klientka nemocné srdce
  • Vysoký krevní tlak
  • Nemoci cév
  • Nesmí se třeba provádět napářka

 

Nemoci srdce:

Příznaky – otoky a namodralá kůže při městnání krve, bledá kůže při nedostatečném prokrvení

 

Nemoci cév : (tepny a žíly)

Povrchové žíly – jsou uloženy pod kůží, někdy jsou vidět, odvádějí krev z podkožních oblastí

Hluboké žíly – jsou mezi svaly a odvádějí ze svalstva krev

  • Mezi těmito dvěma skupinami existují spojky
  • V žílách jsou chlopně, aby se krev nevracela

 

Onemocnění tepen

Arterioskleróza:

  • Tvrdnutí a kornatění tepen, tuk se ukládá v cévách, vzniká stárnutím. Ve stěnách tepen se ukládají tukovité látky, tepna se stává nepružnou, postupně se zužuje až se uzavře. Část organismu se nedokrvuje, může i odumřít. Nejnápadnější jsou tyto změny na věnčitých tepnách srdce, tepnách dolních končetin a tepnách mozkových. Jestli že se jedná o tepnu dolních končetin, může vzniknout bolest při chůzi, křeče, vředy. Pokud se jedná o věnčité tepny à infarkt myokardu. Pokud se jedná o mozek à mozková mrtvice. Arterioskleróza se podílí na více jak polovině úmrtí. Provádí se tzv. bypassy = přemístění postiženého místa jinou cévou, nejčastěji kousek žíly ze stehna. Tomuto onemocnění je třeba předcházet. Léky jsou ale minimální. Podávají se léky na cholesterol a správná výživa! K rizikovým faktorům patří vysoká hladina krevních tuků, vysoký krevní tlak, hypertenze, kouření, obezita, cukrovka, stres, nedostatek pohybu.

 

Burgerova nemoc:

  • Zánětlivé onemocnění cév které vede k jejich zúžení a k nedokrvení orgánů. Ucpávají se tepy dolních končetin. Někdy se nedokrvují také některé vnitřní orgány. Nemoc postihuje hlavně muže mezi 20-30 rokem = kuřáci. Nemoc se projevuje únavou a bolestí svalstva, kůže a kostí. V těžkých případech vede až ke gangréně = odumírání tkáně (končetina se amputuje). Při léčbě se podávají protizánětlivé léky, ATB musí se přestat kouřit.

 

Raymaudova nemoc = Kazoneuróza

  • Porucha cév, která se projevuje špatným prokrvením určitých částí těla např. rukou. Céva není chorobně změněná, jenom nadměrně reaguje na některé podněty, např. chladu výrazně zbělají prsty na rukou. Za nějaký čas mohou zmodrat, a nakonec opět zčervenají, citlivost se vrátí. Tato choroba někdy doprovází Burgerovu nemoc, nebo často vzniká u pracujících s pneumatickými kladivy, sbíječkami, jako důsledek vibrací. Často bývají postiženy i ženy vlivem chladu, psychiky, hormonální změny, kouření.

 

Onemocnění žil

Varixy (městky, křečové žíly):

  • Vakovitě rozšířená žíla a někdy je vidět jako uzel, noha se zdá být těžká, bývají bolesti. Někdy dochází k zarudnutí, může se objevit i mokvání a při neléčení bércový vřed. Mohou začít už během 20-30 rokem a víc jsou postiženy ženy. Většina varixu je dědičná, také způsobena dlouhým stáním, ortopedickou vadou, těhotenství, nošení těžkých břemen.

Prevence: střídat stání s chůzí, cvičení, vhodná obuv, bandáže s elastickým obinadlem, elastické punčochy. Někdy se odstraní chirurgicky nebo se zneprůchodňují.

 

Zánět žil :

  • Povrchových a hlubokých. Bývá to u lidí nad 40 let. Vzniká z různých příčin : zánět podkožního vaziva, úraz, zanesení choroboplodných zárodků, vlivem antikoncepce, transoceánské lety, kouření, těhotenství, obezita, infarkt. Vzniká krevní sraženina, která může žílu ucpat. Místo bolí, je zarudlé a zatvrdlé. Nesmíme masírovat, aby se zánět nerozšířil. Léčí lékař, protizánětlivé léky, bandáže

 

Bércový vřed:

  • Defekt povrchu kůže nebo sliznice. Velmi špatně se hojí, zasahuje do hlubších vrstev a často je tam zánět. Vřed je otevřený, hodně tím trpí diabetici. Léčí se mastí, krytím, elastická bandáž.

 

Hemoroidy:

  • Jsou to řitní žilní městky, je to rozšíření žil které jsou v okolí dolní části konečníku a řitního kanálku. Na jejich vznik mají vliv poruchy vyprazdňování. Přispívá k tomu dlouhodobé sezení, těhotenství. Projevuje se krvácením, někdy mohou způsobit bolestivé záněty. Existují vnitřní a vnější. Úprava stravy, vláknina, koupele, mastě, čípky, a ne anální sex.

 

LUPÉNKA:

Je jedním z častých závažných onemocnění. Dispozice k lupénce je dědičná. Ta je nepravidelná – ob generaci. Sklon k lupénce mají asi 4% lidí. Ale spíše se spouští provokační mechanismy: stres, chřipka, infekce horních cest dýchacích, streptokoková angína …V průběhu onemocnění se střídají období klidu a vzplanutí.

Charakteristika: Porucha rohovění kůže, postup buňky z vrstvy základní až po vrstvu rohovou. Podstatou lupénky je porucha keratinizace, v rohové vrstvě ještě přetrvávají jádra.

Predilekční lokalizace : vyskytuje se na čele, hlavě, za ušima, lokty, kolena, v křížové krajině. Pupínek červené barvy, na povrchu se stříbrnou až nažloutlou šupinou. Rychlé olupování. Pupínky splývají a tvoří se různě velká ložiska – mapy. Lupénka se může shojit a už se neobjevit, někdy po měsících, někdy letech, ale také zůstává na těle stále. Nejde vyléčit, jen zmírnit příznaky.

Léčba: vždy individuální podle místa postižení, rozsahu a stáří postiženého.

Zevní – masti, krémy, pasty, kortikoidy (na těžké případy), retinoidy, dehet, deriváty vit.D, salicyl napomáhá olupování, olejové koupele.

 

Fyzikální

  • UV záření – UVA lampa, SUP lampa
  • Laser – na samostatné ložisko
  • Tamesa metoda – pacient se namáčí do roztoku, který imituje mrtvé moře a současně na něj září slunce (náhrada pobytu u moře)

 

PEMPIGUS :

Autoagresivní choroba – příčinou je tvorba protilátek proti vlastní tkáni. Patří mezi choroby autoagresivní. Projevuje se puchýři všude po těle na nezanícené pokožce. Puchýře praskají, objevují se velké mokající obnažené plochy. Vypadá jako popálení 2.stupně.Španě se hojí. Je to závažné, dříve smrtelné onenocnění. Organismus ztrácí tekutiny, živin a minerální látky. Může pak proniknut infekce. Léčba vysokými dávkami kortikoidů.

 

LUPUS ERYTHEMATODES :

Autoprogresiní onemocnění, uplatňuje se zde alergie 3.typu. Protilátky jsou zaměřené proti škáře. Má dvě formy:

  • Akutní – orgánový. Je to životu ohrožující onemocnění. Léčba kortikoidy a léky proti rakovině.
  • Chronický – diskoidní. Je typické motýlovité zarudnutí v obličeji. Někdy je postižena vlasatá část hlavy. Na povrchu ložisek jsou lpící stříbrné šupinky. Výsledným stavem neléčení jsou až rakovina kůže. Toto onemocnění je značně fotosenzitivní – citlivé vůči sluníčku.

Prevence: vysoké UV faktory, vyhýbat se slunci

Léčba : hormonální masti (kortikoidy),celkově se užívá Delagil.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!