Chorvatsko – otázka ze zeměpisu

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

 

   Otázka: Chorvatsko

   Předmět: Zeměpis

   Přidal(a): tereza

 

 

Je nástupnickým státem bývalé Jugoslávie. Leží v severozápadní části Balkánského poloostrova, jeho rozloha je 56 000 km2 a má přes 4 mil. Obyvatel. Sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou horou. Hlavní město je Záhřeb. Další větší města jsou Rieka (největší Chorvatský přístav), Split (přístav a mezinárodní letiště), Dubrovník. Úřední jazyk je Chorvatština. Měna je 1 Kuna = 5 Kč. Největšími ostrovy jsou Krk, Cres, Brač, Hvar, Pag, Korčula.

 

Povrch Chorvatska je většinou hornatý, hlavně v Z části, kde se od S až na S táhnou Dinárské hory  ( mají délku téměř 700km) s nejvyšším vrcholem Troglav (1 913 m n. m.). Nížiny se rozkládají ve V části území podél Dunaje. Nejdelší řeka je Sáva. Podnebí je mírně ovlivňované teplými proudy v Jaderském moři, na J má podnebí subtropické.

 

Řadí se mezi méně vyspělé země Evropy. Velké rozdíly mezi pobřežními oblastmi a vnitrozemím. V rámci zemědělství jednoznačně převažuje pěstování ovoce a vinné révy, dále pšenice, cukrová řepa, kukuřice, olivy a slunečnice. Z průmyslového odvětví: strojírenství, potravinářství, textilní, výroba léků a stavebního materiálu.

 

Chorvatsko je pro Čechy jedna z nejnavštěvovanějších zemí.

 

Rozdělení:

  • Istrijský poloostrov
  • Kvarnerský záliv
  • Severní, střední a jižní Dalmácie
  • Ostrov Korčula
  • Ostrov Krk

 

Istrijský poloostrov

Leží v S části Chorvatska a českými turisty je nejnavštěvovanější. Pláže jsou zde skalnaté, moře čisté a infrastruktura hodnocena stupněm 2. Hlavní letoviska jsou např. Poreč, Pula, Novigrad. Boty do vody jsou nutné po celém Chorvatsku.

Kvarnerský záliv

Je to lázeňská oblast, kde se léčí zejména onemocnění horních cest dýchacích, pohybového ústrojí a některá kožní onemocnění. Pláže skalnaté, moře čisté a infrastruktura hodnocena stupněm 2. Hlavní letoviska jsou Crikvenica, Baška.

V oblasti Kvarnerského zálivu mohou turisté navštívit 3 ze 7 NP a to:

  • Plitvická jezera – soustava jezer ve vápencové krajině, na seznamu UNESCO
  • NP Paklenica
  • NP Mljet

Kvarnerská riviéra – je úzká část pobřeží, pro svou polohu patří k vyhledáváným letoviskům s příjemným podnebím a bohatou středomořskou vegetací, je však limitována jen úzkým prahem pobřeží kde není příliš místa pro další novou výstavbu

 

Severní Dalmácie

Ze strany českých turistů je tato oblast navštěvovaná nejméně. Pláže skalnaté, moře čisté a infrastruktura hodnocena stupněm 3. Hlavní letoviska jsou Zadar a Vodica.

 

Střední Dalmácie

Turisticky nejatraktivnější je Diekleciánův palác ve Splitu (UNESCO). Pláže skalnaté, moře čisté a infrastruktura hodnocena stupněm 1-2. Letovisko Trogir, který byl původně postaven jako pevnost proti pirátům už v 6. st. před n. l. Turisté zde mohou navštívit největší a nejnavštěvovanější letovisko Makarská riviéra.

 

Jižní Dalmácie

Hlavním městským centrem této oblasti je město Dubrovník. Jsou zde písčité pláže, moře čisté a velmi slané, infrastruktura hodnocena stupněm 2. Letovisko Milini, leží nejJ.

 

Ostrov Krk

Nachází se v S části Chorvatska. Přezdíváme ho Smaragdový – zelený ostrov. A je spojen s pevninou mostem, který je zavěšen 60 m nad hladinou mořem.

 

Ostrov Korčula

Má písečné pláže, čisté a slané moře. Tento ostrov je spojen s narozením cestovatele Marca Pola. Je druhý nejlidnatější ostrov Chorvatského pobřeží. Zajímavostí je architektura města – ulice do tvaru rybí kostry, umožňuje přístup čerstvého vzduchu od moře