Právě prsty nás varují před nemocemi obvykle jako první. Jejich ojedinělá struktura nervů, cév, šlach a svalů zajišťuje jemné pohybové funkce a má vysokou citlivost. Pojďme si přiblížit co se vlastně s naším tělem děje, když nám mravenčí končetiny a kdy může být tento signál alarmující známkou onemocnění.
Jak se tihle mravenci dostanou do našeho těla?
Mravenčení se může objevit kdekoliv na těle, nejčastěji však postihuje končetiny. Nejmilejší příčinou je přeležení si končetin, v horším případě se jedná o příznak onemocnění. Když se na samotný jev mravenčení podíváme blíže, zjistíme, že se jedná o změnu citlivosti v okolí nervu – buďto podél jednoho, nebo u celého nervového svazku či symetricky na obou stranách těla. Reálně dochází k potlačení nervového vzruchu z mozku k cílovému orgánu, takže je na daný okamžik přerušena funkce orgánu.
Pozor, dej přednost jiné poloze!
Optimistická verze se Vašemu tělu snaží říct, že na dané končetině sedíte/ležíte/stojíte dlouhou dobu. Často je také ono mravenčení zapříčiněno nedostatkem hořčíku v těle. Zajímavostí určitě je, že jev může být způsobem i přemírou konkrétních prvků v těle (vápník, draslík, sodík). Mravenčit mohou také končetiny, na nichž došlo k omrznutí, dojde k omezení krevního zásobení.
Když nestačí změnit polohu končetiny
Tu pesimističtější možnost nepřejeme nikomu z vás. V krajních případech se totiž může jednat i o nádor, který utlačuje nerv či cévy. Onen nepříjemný pocit uvnitř našeho těla může také symbolizovat přicházející mrtvici. Zpozornit byste určitě měli, pokud tyto pocit přicházejí nemotivovaně a ani po chvilce není možné s končetinou hýbat. Nastat to může samozřejmě také uvnitř Vašeho těla a to se v těchto případech projevu například tak, že nemůžete ovládat vyprazdňování měchýře a střev. Neponechejte tyto pocity náhodě, ani pokud jste nedávno prodělali zranění hlavy či zad. Další onemocnění, které se zpočátku projevují mravenčním mohou být například ateroskleróza, karpální tunel, křečové žíly, cukrovka či například roztroušená skleróza a mnoho dalších.
Jak nad mravenci vyzrát?
Zde se samozřejmě řešení odvíjí od problému, na který nás mravenčení upozorňuje. Pokud jste si přeseděli nohu, postačí ji opatrně vyměnit za druhou nohu a ta „umravenčená“ se za okamžik umoudří. Karpálním tunelům lze předejít pravidelnými cviky a u cukrovky je potřeba si hlídat hladinu cukru. Jedná-li se o nedostatek/přebytek vitamínu, popř. nějaké jiné látky v těle, je potřeba sledovat tento stav, případně jej do těla doplnit či na chvíli vyřadit z jídelníčku. V ostatních, závažnější, případech je nutná konzultace s lékařem.