Devět světů Yggdrasilu – referát

 

   Otázka: Devět světů Yggdrasilu

   Předmět: Společenské vědy

   Přidal(a): Tereza

 

 

První ze světů nese název Helheim a je říše mrtvých, zaujímá nejnižší místo v severské mytologii. Vládne mu Hel, žena napůl bílá, napůl černá, z poloviny bytost lidská, z poloviny příšera. Bránu do podsvětí uzavírá Thrymgjöll (též Helgrind – Pekelná mříž), neprostupná mříž, vyrobená třemi trpaslíky. Kdo by se ji pokusil vysadit, okamžitě ochrne. Bránu střeží pes Garm a celý tento pozoruje obr Hraegsvelg v podobě orla. Toto nehostinné místo nelze opustit, protože jej obklopuje řeka Gjöll, vytékající ze studánky Hvergelmi, která se nachází u kořene Yggdrasilu. Přes řeku vede most Gjallarbrú (doslova „most přes řeku Gjöll“). Dokonce ani bůh, jenž by jednou vstoupil do této říše, by neměl možnost odejít. Dostanou se tam ti, jenž zemřeli nemocí nebo stářím, zkrátka nehrdinskou smrtí.

 

Svartálfheim je v severské mytologii podzemní říše temných álfů (elfů) a trpaslíků. Tyto bytosti, které se vyznačují vlastnostmi jako proradnost, závist, lakomost a chtivost – ale také vysoká umělecká zručnost. Vládne zde Dain, který má svou choť Dón. Ta je personifikací noci a společně tvoří den a noc.

 

Vanaheim je říše světla, představuje sídlo božského rodu Vanů, ze kterého pocházejí například bohové Frey nebo Freya. Je to domov všeho organického, zemědělství a blahobytu. Své zastoupení tu mají plodivé síly přírody. Jeho obyvatelé se starají o to, aby tu panovala neustálá rovnováha. Mají tu sídlo pozitivní vlastnosti, neboť jde o svět přátelský a útulný.

 

Místem mrtvých je nazýván svět Niflheim. Existoval již před stvořením samotného světa a je to opak Múspellsheimu. Na tomto světě panuje neustálá temnota společně s krutými mrazy. Pánem této země je had Nidhöggem. Symbol a zdroj všeho zla na světě. Ovíjí se kolem stromu světa a neustále ohlodává jeho kořeny ve snaze ho co nejvíce ho poškodit. Toto ohlodávání vyvolává zemětřesení.

 

Múspellsheim představuje domov ohně, lávy a čiré energie. Na hranici tohoto světa stojí obr Surt a střeží ho s mečem. Dále tento svět pak obývají ohniví obři.

Z této země vychází teplo a světlo, je označována jako země zkázy a vůle k uskutečňování. Když vylétne z tohoto světa nějaká jiskra, je možné ji zahlédnout na obloze jako kometu nebo padající hvězdu. A ze všech jisker, které z tohoto světa vyletěly, bohové vytvořily hvězdy na obloze. A až nastane konec světa (ragnarök), bude tento svět stát na straně zla a nakonec Surt sežehne celý svět.

 

Jötunheim je země obývaná mrazivými (jinovatkovými) skalními obry. Pochází odsuď také jiná hrůzná stvoření, například bohem Lokim a obryní Angrbodou zplozené děti: Fenrir (obrovský vlk), Jörmungandr (mořský had) a Hel (vládkyně podsvětí). Jötunheim je od Ásgardu oddělen řekou Iving. Do tohoto světa sahá také jeden ze tří kořenů Yggdrasilu, jež vede ke studni moudrosti a vědění, kterou hlídá obr Mími. Tomuto kraji vládne král obrů Thrym. Její povrch je drsný, skalnatý a neustále tu vane silný vítr.

 

Vanaheim je sídlo božského rodu Vanů. (Druhý božský rod, Ásové, sídlil v Ásgardu.) Z Vanaheimu pochází bohové Njörd, Freya a Frey. Tato země je známá jako místo moudrosti, lásky, života a nádhery.

 

Nejvyšší ze všech světů je nazván Ásgard, označován jako severský ráj, jenž je královstvím Ásů, což jsou božští válečníci. Vládne mu nejstarší Ás – Ódin. Každý můj tu má svoji pevnost a ta Ódinova se jmenuje Valhalla. Je to svět, který přijde pr sprti pro ty, kteří umřeli hrdinskou smrtí. Tam odhází zejména bojovníci a představa je taková, že sedí u jednoho stolu s ódinem a tam hodují a pijí medovinu, což je ideální svět pro Seveřany.

 

Midgard se nachází uprostřed a proto se mu také někdy říká „středozem“. Je obýván lidmi a se světem bohů, Ásgardem, je spojen mostem Bifröstem (duha). Je to cesta, kudy se bohové dostávají do naší země.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!