Díla Ivy Hüttnerové – dějiny umění

dějiny

 

   Otázka: Díla Ivy Hüttnerové

   Předmět: Dějiny umění

   Přidal(a): Dita Sinaglova

 

 

 

Bábinky a dědové
Obrázky s babičkami a dědečky, jejichž milé tváře jsou zbrázděny vějířky vrásek maluje Iva Hüttnerová asi nejraději. Někteří jsou zachyceni doma s kočkou na klíně a hrnečkem kávy u nedělního stolu, čtoucí noviny nebo klimbající v nastávajícím podvečeru. Avšak některé babičky jsou vyšňořeny parádním kloboučkem a krajkovým parapletem a doprovázejí je elegantní dědečkové s motýlem pod krkem a vycházkovou holí.

 

Osamělé „čekanky“
Iva Hüttnerová má ráda ještě nedospělé slečny zasněně hledící do dálky. Vlastně teprve holky už ne děti ale ještě nedospělé, které si před zrcadlem malují pusu máminou rtěnkou a bez dovolení si zkoušejí střevíce na podpatku. V očích skrytých za kulatými brýlemi se jim zračí tajemství, které po večerech svěřují deníčku.

 

Zaniklé obchůdky
Paní Iva maluje také malé obchůdky, dávno zaniklé krámky s trpělivými prodavači, kteří už dávno vrostli do svého obchůdku a stali se tak jeho neoddělitelnou součástí. Přeplněné vetešnictví s opravdovými skvosty vedle laciných tretek, hodinářství a trafiky s novinami ze začátku století, hračkářství, umouněné pekařství, koloniál s uzenáči nebo babku zelinářku s šátkem na hlavě, ale také kasino a noční bary s unavenými dámami.

 

Klauni a divadelní společnost
Iva Hüttnerová je herečka, proto má velmi blízko k divadlu. Na svých obrázcích zachycuje klauny, kteří za veselou maskou skrývají tajemnou a smutnou duši, potulné kejklíře putující ode vsi ke vsi, slepé harmonikáře s mladinkou zpěvačkou nebo přeplněnou šatnu napudrované baletky.

 

Zajímaví lidé
Lidé, kteří Ivu Hüttnerovou něčím zaujali, jako třeba Božena Němcová, Vincent van Gogh s uříznutým uchem, Magradena Dobromila Rettigová se svými voňavými spisy, pokrčený Charlie Chaplin s bambusovou hůlkou, Bohumil Hrabal vznášející se nad pivovarem z Postřižin nebo robustní Ema Destinnová s notami.

 

Andělské bytosti
Iva Hüttnerová má ráda anděly, ale vidí je v jiné světle. Vidí je jako obyčejné lidi v bílém hábitu s křídly a v pozemských situacích jako třeba padlého anděla po flámu, žebrajícího anděla s houslemi nebo anděla na schůzce.

 

Pražské uličky
Paní Iva maluje obrázky s ponurými uličkami staré Prahy, s židovskými hřbitovy a opuštěnými nábřežími, které tu a tam oživuje líná kočka, zapomenutý kočárek, důstojný listonoš, rozsvícené okýnko v domě nebo samotná paní s liškou kolem krku venčící pejska.

 

Zimní krajiny s kostely
Často barvami zachycuje zimní náladu s čepicemi sněhové pokrývky na střechách domů a opuštěným kostelíčkem na obzoru. Okýnka domků žlutě září do bílé krajiny a sníh porušuje jenom pár stop vedoucích do tepla. Ale jsou to také veselé obrázky s partou vltavských otužilců nebo zamilovaným párem na bruslích.

 

Osud v kartách
Iva Hüttnerová ilustrovala věštecké karty a sama občas namátkou sáhne do balíčku a vytáhle z něho tři karty, aby jí řekly, co ji čeká. V její sbírce se nacházejí také obrázky s lidskými osudy, láskou a žárlivostí, souboji dámskými i pánskými, milým namlouváním nebo divokými večery povětrných dam a záletných pánů.

 

Výstavy
První výstava Ivy Hüttnerové proběhla v roce 1974 ve foyeru Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. A následovala řada dalších výstav i v ostatních městech, například v Praze (divadlo Rubín), Pardubicích, Třeboni, Českém Krumlově, Písku, Chebu … Mezi nejvýznamnější patřili pražské výstavy v divadle Semafor nebo Ungelt. Obrázky Ivy Hüttnerové jsou nastálo vystaveny v expozici naivního umění v Litoměřicích, Hamburku a Paříži. Dále její obrázky viděl New York nebo Stockholm.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!