Otázka: Gamblerství
Předmět: Společenské vědy
Přidal(a): Natasa
Obsah
- Úvod
- Závislost zvaná gamblerství
- Kdo jsou ohroženi
- Fáze gamblerství
- Uzdravování
- Dopady na zdraví
- Kde hledat pomoc
- Seznam použité literatury
Úvod
„Většinou to začíná nevinně, zajdete si přáteli do hospůdky, sedíte bavíte se. Projdete se kolem herních automatů cestou na WC, hodíte si jen tak 20 korun pro legraci. Najednou přijde výhra, za kterou pozvete přátele na pití. Tak to začalo i s kamarádkou Erikou, která se postupně stávala závislou na herních automatech. Do té doby veselá, společenská holka, se začala kamarádům odcizovat, už s nimi neseděla u stolu a nepovídala si s nimi. Zcela ji pohltila tato plíživá nemoc zvaná gamblerství. Čím dál víc času trávila hraním, kde dokázala dlouho do noci prohrávat peníze, nemohla spát, jediné, na co myslela bylo, kdy otevřou hospůdku, a kde sežene další peníze, aby mohla hrát a vyhrát a vrátit, to co si už předem napůjčovala. Začala navštěvovat hospodu častěji, zůstávala dlouho do noci, ze začátku hrála o malé částky, později je zvyšovala. Po každé další prohře říkala, že to přece musí už vyjít. Erika měla ale štěstí, že včas zasáhli kamarádi a pomohli ji z bludného kruhu ven. Dnes na tuto dobu vzpomíná už jen s letmým úsměvem na tváři a svým kamarádům je z celého srdce vděčná,“
Gamblerství je chorobná závislost na hazardních hrách. Řadí se do kategorie tzv. nelátkových závislostí. Je to patologická psychická závislost na rychlé výhře a nabytí velkého obnosu peněz čili zisku.
Americká psychiatrická asociace uznala patologické hráčství jako nemoc v roce 1980. U nás se diagnóza objevila až 1.1.1994.
Kdo jsou ohroženi:
závislost není vrozená vlastnost. Závislým z gamblerství se někdo prostě stane a druhý nikoli.
Nejvíce jsou ohroženi:
- děti a mladiství
- u nich vzniká závislost nejrychleji
- muži
- i když je prokázána závislost u žen, ale ne v takové míře jako u mužů
- profi hráči
- riziková zaměstnání
- jako jsou majitelé restaurací, barmani, lidé s vysokými příjmy
- nezaměstnaní
- kteří prahnou po velkém rychlém zisku
- hyperaktivní děti, či děti s poruchou pozornosti
- tyto se ale spíše uchylují k zábavným hrám
- další
- alkoholici, lidé v těžké životní situaci, citově strádající děti
U nás v ČR je více než 100 000 patologických hráčů. Dalších 400 000 je těch, kteří to mají takzvaně pod kontrolou, kterým to ještě život nestěžuje. Jsou mezi nimi podnikatele a lidé s vysokými příjmy.
Závislost na hraní neboli gambling má několik fází:
Stadium vyhrávání
Gambler v této fázi nevykazuje zatím žádnou závislost. Hraje s poklidem a lehkostí, má pocit, že vyhrává a že se nic neděje. Neštěstí přichází až když se dostaví první velká výhra. Hráč pak touží si výhru znovu zopakovat a vyhrát ještě větší obnos. Hraje s optimismem, zvyšuje sázky, chlubí se, že vyhrál, i když to nemusí být pravda. Postupně přechází od společenského hraní k hraní osamělému.
V této fázi si gambler musí přiznat problém a začít ho řešit, nebo pokračovat a přejít do dalšího stadia, které je ještě horší.
Stadium prohrávání
V této fázi má gambler už problém, stává se patologickým hráčem čili závislým. Stále více času tráví v hernách, zvyšuje sázky, půjčuje si peníze. Přestává a nedokáže dluhy způsobené hraním splácet, splátky oddaluje. Přestává o sebe dbát, o svůj zevnějšek. Je čím dál více podrážděný, uzavírá se do sebe. Přestává se chlubit a začíná svůj problém gamblerství tajit před rodinou a přáteli. Zanedbává povinnosti v zaměstnání. A dostává se do třetí fáze, nejhorší fáze, pokud nezačne svůj problém řešit.
Stadium zoufalství nebo ztráta kontroly
V tomto období dochází ke ztrátě sebekontroly. Nemoc přebírá otěže nad celým hráčovým životem. Je podrážděny, lituje se a obviňuje všechny okolo, že můžou za jeho problém. Následují krádeže, trestná činnost. Někteří řeší problém alkoholem, hrají ale pořád dál. Rozpadají se rodiny, přicházejí exekuce. Mnohdy toto stadium končí sebevraždami. Přichází panika.
A jak dlouho vše trvá, než se z někoho stane patologický hráč? Je to různé, u někoho se závislost vyvine za par dnů či týdnů a u někoho třeba až za pár let. Ale jedno mají společné, všichni si musí projít všemi třemi fázemi. Poté už ale musí přijít profesionální léčba.
Hazardní hraní má dopady i na zdraví člověka.
Mnozí hráči začnou trpět různými nemoci. Ničí si vysedáváním v hernách své zdraví.
- Srdečné nemoci způsobené stresem
- Vysoký krevní tlak
- Bolest očí, a zhoršení zraku
- Bolesti páteře
- Alkoholismus
- Kouření
- Nespavost
Uzdravování
Jsou tři fáze neboli stadia uzdravování. Aby byla léčba úspěšná, tak každá uzdravovací fáze trvá minimálně rok.
Stadium kritiky
Hráč začíná hledat pomoc, vidí vše jasně, sám přestává hrát. Vrací se zpět do zaměstnaní, začíná plni své pohledávky
Stadium tvoření
Vrací se mu sebeúcta. Vztahy v rodině se zlepšují, získává zpět důvěru. Plně si uvědomuje co způsobil, vrací dluhy. Hledá si nové zájmy a koníčky.
Fáze růstu
Nachází nový smysl života. Už přestal myslet na hraní, Vrací se zpět do normálního života a řeší všechny problémy, které mu život přináší.
Kde hledat pomoc:
Lze takového člověka uzdravit? Ano lze, ale gambler musí sám chtít a musí plně spolupracovat. Je mnoho míst, kde mohou hráči najít pomoc. Léčba je zdlouhavá a pomalá, ve většině případů je nutná hospitalizace. Existují instituce, které mohou pomoci.
- Psychologická poradna
- Psychiatrická léčebna
- Anonymní hráči
- Linka důvěry
- Telefonická pomoc
- Ambulantní pomoc
- Ústavní léčba
Na závěr bych uvedl pár hráčských bludů:
- rychlé zbohatnutí
- odreagování
- můžu přestat kdykoliv
- mám to pod kontrolou
- obelstění automatu
- hra je zajímavá
- nikdo se nic nedoví
- jsem pořád v plusu
8.Seznam použité literatury:
- www.cs.wikipedia.org/wiki/gamblerstvi
- www.drnespor.eu
- www.gamblerstvi-chci-prestat.cz
- www.sazej.cz
- www.casinoexpert.cz