Kam dál po maturitě?

MATURITA – co s ní ? Absolvovali jste střední školu a teď hledáte směr kam dál? připravili jsme proto pro vás přehledně uspořádané možnosti.

 

A je to tady, studenti středních škol se začínají stresovat, stejně tak jejich rodiče a určitě i pes! Mladý nedospělý člověk se má rozhodovat o své budoucnosti…

Těžko se vlastně takového studenta uklidňuje, protože jsme byli nervózní všichni. Báli jsme se co přijde, co bude dál, co když se to nepodaří. Naneštěstí byste nebyli ani první ani poslední. Pro klid Vaší duše jsme sepsali pár řádků pro inspiraci. Hlavní myšlenkou článku je, že každá situace má své řešení.

 

Mám střední školu s maturitou, co teď?

Nabízí se několik možností, pokud jste studijní typ, nebo zkrátka víte, že na VŠ chcete, stačí si jen vybrat, jaký obor by vás bavil. Pokud si nejste jistí, existuje mnoho fakult, které nejsou přímo orientované a je možné se vyprofilovat až v průběhu studia. Další možností je studium na VOŠ, která je takovou druhou střední a má vysoký podíl praxí. V poslední řadě se také může stát, že školy máte už po krk a chcete jít pracovat. Všechny tyto situace jsme se Vám snažili v následujících řádcích přiblížit.

 

Státní nebo Veřejná vysoká škola

Z neplacených vysokých škol rozlišujeme ještě Státní a Veřejné vysoké školy. Začneme u Státních, zde to bude rychlé. Na území ČR se totiž nachází jen 2 školy tohoto typu – Policejní akademie České republiky v Praze a Univerzita obrany. Spravují je příslušná ministerstva – Policejní akademii Ministerstvo vnitra a Univerzitu obrany pochopitelně Ministerstvo obrany. Ze studia plyne mnoho výhod, například Univerzita obrany vyplácí svým studentům 10 000 Kč měsíčně, ale pouze za předpokladu, že si smluvně potvrdíte, že po vystudování budete pracovat jako profesionální voják. Existuje i varianta studia bez tohoto závazku – říká se ji civilní studium, ale zde také přicházíte i o výhody, které byste mohli běžně uplatnit. Neprohloupíte ani v případě, že se přihlásíte k přijímacímu řízení na Policejní akademii. I zde myslí na náročnost práce, kterou budou současní studenti odvádět, a proto svým studentům proplácí měsíčně část platu.

Nejčastější volbou bývají veřejné vysoké školy. Lákavá je jistě jejich bezplatnost (při řádném studiu) a široké možnosti výběru. Tyto školy mají své orgány, které dle svého zaměření řídí činnost škol, jejich působení a funkci vymezuje zákon. Záleží tedy jen na Vás, jaký směr Vás láká. Zde je tedy důležité si pohlídat termíny přihlášek a nepoceni jejich přípravu. Je jasné, že při dokončování střední školy je to obtížné, možná i proto spousta lidí volí školy, na které buďto přijímací řízení není (některé fakulty na ČZU, VŠCHT, UK atd.), nebo volí takové školy, na které se lze dostat pomocí Scio testů. Tedy na základě výsledků jednoho Scio testu vás mohou přijmout hned na několik desítek fakult. Jen v Praze se bavíme o několika školách, např. VŠE, ČVUT, VŠCHT nebo třeba také UK.

 

Soukromá VŠ

Jejich zrození ani zrušení není závislé na zákonu, ale je pro něj potřeba souhlas ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Většinou se jedná o společnosti s r. o., a.s. či o.p.s. Od státu je možné získat dotaci na provoz této školy, ale zvykem bývá spíše to, že náklady na provoz školy pokryjí poplatky za studium, které si zde studenti hradí sami. Hlavně kvůli tomu se často tyto typy škol stávají terčem zneucťování, v České republice se to zkrátka stále chápe trochu jako přežitek nebo tak, že si chce studium někdo zkrátka zaplatit. Většina soukromých škol ale bývá neméně náročná než řada škol veřejných. Výhodou určitě je, že na tyto školy se většinou nedělají přijímací zkoušky, o stres méně během maturit! Dá se také předpokládat, že na soukromých školách si budou učitelé více zakládat na individuálním přístupu a mohou být tedy také tolerantnější při souběžném vykonávání práce – toto ale není pravidlem. Vzhledem k pravděpodobně lepší finanční situaci škol se také může dostávat lepší vybavenosti škol. Škola také více pomáhá studentům s praxemi, které jistě ocení budoucí zaměstnavatel.

 

Vyšší odborná škola

Pro ty z vás, kterým byl středoškolský režim blízký, doporučujeme poohlédnout se po Vyšších odborných školách. Mimo to, že se hlásá, že jejich obtížnost je menší než u vysokých škol, je také obrovskou výhodou velký podíl praxí. To mohou ocenit především vaši budoucí zaměstnavatelé. Co se týká financí, tak je zde ve většině případech celkem nízké školné (u veřejné kolem 6 000 Kč/rok; soukromá VOŠ může být i 40 000 Kč/rok). V porovnání s vysokou školou je většinou VOŠ již specializovaná a není tolik příležitostí, jak se profilovat/směřovat jinam. Pokud se rozhodnete jít studovat VOŠ, je dobré ji volit také podle toho, zda se na ni dá navázat bakalářským studiem na vysoké škole (čtěte přímo na stránkách školy, které na tuto skutečnost informují). Faktem je, že pokud budete chtít po dokončení VOŠ pokračovat na VŠ, celý cyklus, který na VŠ řádně trvá jen 3 roky se může protáhnout až na 5. Dnes už ale některé školy nabízejí i zkrácení délky Bc. studia. Může se samozřejmě stát, že budete chtít na VŠ přestoupit už v průběhu studia. Přestup na VŠ v praxi funguje tak, že si standardně podáte přihlášku na požadovanou školu, v některých případech dokonce uznávají kredity z VOŠ, pokud se obor, který jste studovali alespoň trochu podobá tomu, na co se hlásíte.
Možnost studia na VOŠ volí spousta lidí, dnes žijeme v době, kdy praxe je to, po čem potencionální nadřízený prahne nejvíce. A pokud se vám navíc nepodaří maturita na první pokus, VOŠ vypisují 2. a 3. kola v polovině srpna.

 

Pomaturitní studium jazyků

Pokud chcete intenzivně zapracovat na jazyku/cích, je pomaturitní studium jazyků tou nejlepší volbou. Nejen, že ve škole strávíte cca 4 hodiny denně, takže máte dostatek času na brigádu/práci, či jakoukoliv jinou činnost, ale pokud nastoupíte ihned po maturitě, tak máte stále statut studenta. Což je výborná záležitost, pokud se nedostanete na vysněnou vysokou školu, nechcete plýtvat rok na vysoké škole, kam tak úplně nechcete, ale zároveň si přejete zůstat stále studentem. Výsledkem jazykové škole je mezinárodní jazyková zkouška. Výhodou také může být, že přijdete do kontaktu s českými i anglickými instruktory. Ceny jsou různé, ale průměrně se bavíme o 20 000 Kč za školní rok (září – červen).

 

Práce v ČR

Vzhledem k tomu, že trh s absolventy VŠ je nasycený, není (pozor neplatí u všech profesí!) VŠ v životopise už takovou prestiží. Proto určitě není ostudné jít po střední škole pracovat. Výhodou může být, že Vaši vrstevníci, kteří pokračovali ve studiu započnou pracovní život až o 3 – 5 let později než vy. Mít tedy například v 22 již 5 let pracovních zkušeností není určitě něco, za co byste se měli stydět. Možností je opravdu mnoho – od skladníků až po různé administrativní pozice. Pokud se skutečně rozhodnete se touto cestou vydat, je potřeba si uvědomit, že jsou i pozice, kde Vás bez tohoto vzdělání nevezmou. Pokud se budete ucházet o práci na Ministerstvu, v lékařství, či jiném specifickém odvětví, určitě budou požadovat patřičnou kvalifikaci. Jak je již v tomto článku několikrát zmiňováno, dnes je největší důraz kladen na zkušenosti, takže oslavujme mladé lidi, kteří se chtějí již tak brzy zapojit do pracovního života.

 

Práce v zahraničí

Na rozdíl od práce v ČR, práce v zahraničí je o něco složitější. Můžete si ji zařizovat buďto sami, nebo přes agenturu. Pokud budete chtít práci řešit sami, nezapomeňte na několik důležitých věcí. Například odhlášení z pojištění v ČR po dobu, kdy budete v zahraničí. Dále vyřízení si patřičných dokumentů pro práci v zahraničí. V rámci EU a Evropského hospodářského prostoru není potřeba pracovní povolení, je ale potřeba se registrovat na místním úřadě, aby o vás „věděli“. Hledat můžete na spoustě stránkách, například: http://jobs.goabroad.com, https://www.eurojobs.com či http://www.overseasjobs.com a mnoho dalších. Vyhledávat můžete samozřejmě i přímo na Google, případně na stránkách firem, u kterých byste chtěli o práci žádat. Zde je ale potřeba počítat s tím, že se Vám nemusí nikdo ozvat nebo to nějaký čas potrvá – tuto možnost je dobré volit, pokud někoho v dané firmě znáte. Pokud jste rozhodnuti vycestovat za prací, ale nelíbí se vám práce s hledáním nebo si nejste jistí, oslovte českou agenturu. Zde asi jako u všeho platí, že je dobré si nejdříve pročíst reference a různá fóra na agenturu, ať nejste v cizině překvapení. Dále je potřeba si samozřejmě pořádně pročíst smluvní podmínky a za co po Vás chce vlastně agentura platit. Výhodou určitě bývá to, že vám často zajistí ubytování a další potřebné služby. Můžete se obrátit i na zahraniční agentury, ale je potřeba si důkladně projít, co nabízejí, za jaké ceny a jak o nich mluví ostatní.

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.