Liberecký kraj – maturitní otázka ze zeměpisu

 

   Otázka: Liberecký kraj

   Předmět: Zeměpis

   Přidal(a): Čardáš

 

 

 

Základní údaje:

Liberecký kraj leží na severu České republiky. Jeho severní hranici tvoří hranice s Německem a Polskem. Na západě sousedí s Ústeckým krajem, Na jihu se Středočeským krajem a na východě se krajem Královéhradeckým. Horizontální členitost kraje je vysoká, jedna z nejvyšších v České republice. Rozloha kraje činí 3 163 km² a je tak po Praze druhým nejmenším krajem v ČR. Počet obyvatel se pohybuje okolo 450 000. Region se dělí na 4 okresy- Semily, Liberec, Jablonec nad Nisou a Českou Lípu. Hlavním městem regionu je Liberec.

 

Fyzická geografie:

Geomorfologie:

Pohoří na území Libereckého kraje náleží k českému masivu. Mezi nejvyšší pohoří patří Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše (s nejvyšší horou regionu, Kotlem- 1435m.n.m) a Ještědsko-kozákovský hřbet (s Libereckou dominantou Ještědem).

Vodstvo:

V kraji se nachází hranice hlavního evropského rozvodí mezi Baltským a Severním mořem, Procházející od Krkonoš přes Jizerské hory až po Hrádek nad Nisou.  Největší řekou regionu je řeka Jizera, Která se následně vlévá do Labe. Dále pak , stejně jako Jizera patří k úmoří Severního moře následující řeky: Kamenice (přítok Jizery), Kamenice (přítok Labe) a Ploučnice. Řeky náležící úmoří baltského moře jsou Smědá a Bílý potok.

Na území Libereckého kraje se nachází spousta vodních nádrží. Největší vodní nádrží je nádrž Josefův Důl na pitnou vodu. Další nádrží plnící funkci zásobárny pitné vody je nádrž Souš. Mezi další nádrže patří Bedřichovská, Harcov (v Liberci), Mšeno (v Jablonci nad Nisou), Fojtka a Mlýnice. Mezi největší rybníky patří turisticky navštěvované Máchovo jezero, Holanské rybníky a Hamerský rybník.

Chráněná území:

Na území Libereckého kraje se nachází Krkonošský národní park a a 5 chráněných oblastí (Kokořínsko, Lužické hory, České středohoří, Jizerské hory a Český ráj). Dále se zde nachází 7 národních přírodních rezervací, 8 národních přírodních památek, 36 přírodních reservací a 68 přírodních památek.

 

Historie:

Liberecký kraj byl od průmyslové revoluce jedním z ekonomických center tehdejšího Rakousko-Uherska, zejména kvůli textilní a sklářské výrobě. Za druhé světové války byl téměř celý liberecký kraj připojen k Německu, jakožto součást Sudet. V celém Libereckém kraji převažovalo německé obyvatelstvo. Po 2. sv. v. Bylo německé obyvatelstvo vysídleno a zejména horské oblasti začaly chátrat. Komunistický režim po roce 1948 téměř zlikvidoval textilní i sklářský průmysl v kraji, když všechny malé podniky sloučil do velikých.

 

Hospodářství:

V Libereckém kraji je středně vysoká nezaměstnanost, okolo 10%. V dřívější době býval region velmi bohatý, zejména kvůli textilnímu a sklářskému průmyslu, který je dnes ale již na ústupu. Byl nahrazen zejména strojnickým a potravinářským průmyslem. V horských oblastech se pak nachází i dřevozpracující průmysl. Nelze opomenout ani pivovarnický průmysl, na území kraje se nachází několik významných pivovarů (např. Svijany či Vratislavice).

Nejvýznamnějšími zemědělskými plodinami jsou obiloviny, brambory, len a řepka olejná.

 

Doprava:

Liberecký kraj jako jediný kraj nemá elktrifikovanou železniční trať, navíc je většina ostatních tratí ve velmi špatném stavu. Silniční doprava je zde z důvodů horského terénu poměrně nízká. U Harrachova se nachází velmi frekventovaný hraniční přechod na Štětín, dalším důležitým přechodem je přechod u Trojmezí (ČR, PL, DE)

 

Turismus:

Liberecký kraj je co se týče cestovního ruchu velmi populární, a to zejména v zimě. Nachází se zde spousta lyžařských center, jako například Tanvaldský Špičák, Ještěd, Bedřichov, Harrachov, Horní mísečky atd. Dále je v jizerských horách celou zimu upravovaná běžkařská Jizerská magistrála, která nabízí okolo 200 Km běžkařských tratí, každoročně se zde koná běžkařský závod Jizerská 50, který je součástí mezinárodní série dálkových běhů worldloppet.

Dalšími turistickými zajímavostmi jsou například : Vysílač na Ještědu, Liberecká radnice, Nádherná krajina Jizerských hor a Krkonoš, Bozkovské dolomitové jeskyně, Rozhledny Jizerských hor, aquapark babylon v Liberci, Panská skála, meandry Ploučnice a další.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy