Téma: Polovodičové součástky
Předmět: Elektronika
Přidal(a): David Veselík
S přechodem PN
- Součástky, jejíž základní funkční částí je polykrystalická (shluk krystalů), nebo monokrystalická (celý objem je tvořen jedním krystalem) destičky a polovodiče.
- Vlastní systém součástky je opatřen elektrodami, kterými je součástka zapojena do el. obvodu.
Druhy přechodů PN:
Přechody PN plní v polovodičových součástkách různé funkce. Technologie přípravy přechodů je proto pro různé součástky různá. Nejvíce se používají přechody:
- závěrné
- vstřikovací
- blokovací.
Druhy polovodičů s přechodem PN:
Dioda
- Je to nejjednodušší elektronka, má dvě elektrody, katodu a anodu, které jsou uloženy ve vakuované baňce. Katoda je přímo žhavená, nebo nepřímo žhavená. Má jeden přechod PN.
Druhy diod:
- Led-dioda, Katoda, Zenerova dioda, Germániova dioda, Tunelová dioda, hrotové, plošné, stabilizační, fotodiody.
Tranzistor:
- Má 2 přechody PN. Je to polovodičová součástka se třemi elektrodami, emitorem, bází, kolektorem.
- V destičce krystalu germánia, nebo křemíku jsou tři vrstvy s vodivostí P a N a to v uspořádání NPN nebo PNP.
Funkce tranzistoru:
- Mezi vrstvami jsou 2 přechody PN, označené J1 a J2. Z nich 1 (J1) je proveden jako vstřikový. Levá vrstva N1, je emitor E, prostřední vrstva P1 je báze B a pravá vrstva N2 je kolektor E.
Základní zapojení:
- Na tranzistoru zapojeném do obvodu rozeznáme vstup a výstup. Vstup je na 2 svorkách, kterými do tranzistoru vstupuje signál, který v něm má být zesílen.
- Tranzistor je tedy zapojen na 4 svorky.
Druhy tranzistorů:
- Bipolární – jsou řízeny tekoucím proudem do báze
- Unipolární – jsou řízeny napětím (elektrostatickým polem) na řídící elektrodě. Řídící elektroda je tovřena závěrně polarizovaným přechodem PN.
Tyristor:
Se 3 přechody PN. Je to polovodičová součástka se třemi elektrodami Anoda, Katoda a řídící elektrodou. V jedné destičce krystalu jsou 4 vodivostní vrstvy PNPN.
Vlastnosti tyristorů:
- Proud může procházet ve směru od anody ke katodě teprve po přivedení zapínacího proudu na řídící elektrodu. Proud nemůže procházet ve směru od katody k anodě.
Triak:
- Má 4 přechody PN. Je to polovodičový spínací prvek schopný vést elektrický proud oběma směry. Použit v regulaci domácího osvětlení, otáček praček, vrtaček a podobných nízko výkonových elektrických spotřebičů
- Hlavní výhodou je jednoduché zapojení do elektrických obvodů.
Diak
- Má dva přechody PN, je to zdvojená dioda bez řídící elektrody. Má stejně jako tranzistor 3 polovodičové vrstvy. Používá se nejčastěji jako řídící součástka pro spínání triaku v časovačích a relaxačních generátorech.
Integrované obvody
- Mají více přechodů PN. Jedná se o spojení mnoha jednoduchých součástek, které společně tvoří elektrický proud vykonávající nějakou složitější funkci.
- Druhy jsou analogové a digitální.