Otázka: Postimpresionismus a začátek 20.století
Předmět: Dějiny umění
Přidal(a): budgie
Již se nesetkáváme se snahou co nejvěrněji zachytit přírodu. Umělci se s ní vyrovnávají. Konprontijí svůj vnitřní svět s realistou. Do hry vztupuje liský subjekt. Postimpresionisté ti co přišli po impresionistech. Není to název vystihující způsob malby, je to jen časová posloupnost. Patři sem všichni umělci, kteří se snažili překopat impresionistycký způsob malby.
Rysy postimpresionismu:
K malbě mají citovy vztah. Nebojí se používat svoje city a promítají je do obarazu. Nebojí se deformovat realitu, uplatňovat si jí podle sebe. Libovolně zacházejí s barvou. Používali jaké barvy chtěli. Barevná věrnost je tabu. Svobodněji se nakládalo s perspektivou. I tradiční zachycení světla se stalo historii.
Paule Cézanne
Maloval především krajiny. Vytváří velkolepé záběry krajiny, jako je obraz Pohled na horu Saint-Victorie, která vypadá jako záběr panorama kamerou. Když kreslil zátiší s pomeranči, jablky a hruškami na bílé látce, snažil se dobrat k základním geometrickým tvarům. v jeho díle nenajdeme souvislou linii. Jeho barevná výstavba obrazu je zcela nová. Je to barevná plocha, kde občas vynechával barvu, kde prosvítá platno. Nepoužíval modelaci světla a stínu. Portrétoval jen své přátele, nikoli na zakázku. Jako je například Chlapec v červené vestě. V podzimním období maloval figurální kompozice, které měli vliv na naše avantgardní umělce: Koupání, Kuřáci, Hráči karet.
Dílo:
Hráči karet, Chlapec v červené vestě, Koupání, Kuřáci, Pohled na horu, Zátiší s pomeranči…
Vincent Wiliem Van Gogh
Byl to holandský malíř. Chtěl studovat teologii, ale místo toho pracoval v uměleckém obchodě a učil se malovat. Všechno co měl tak rozdal a žil v bídných podmínkách. Po citové krizi hledal smysl života v kresbě. Ze začátku kreslil podle modelu a namaloval svoji první krajinu. Jeho první malby lidí a krajin jsou pochmurné, jsou obrazem jeho smutku. Nejvýznamnější dílo této doby jsou: Jedlíci brambor. Je to obraz zemědělců a vesnických žen, kteří jsou chudí a mají těžkou práci. Později žil Gogh v Antverdách, kde kreslil námořníky. Studoval japonsky dřevoryt a dílo Rebensovo a jeho díla se začala prosvětlovat. Po příchodu do Paříže za bratrem, se jeho obrazy konečně rozzářili barvami. Maloval hlavně Montmartre, kde bylo hodně mlýnů, vinic a hospůdek. Po odjezdu do Provenci dostala jeho paleta ještě zářivější barvy. Po velké hádce s Goghenem si v zápalu vzteku uřízl kus ucha. Léčil se v nemocnicích. Byl pod lékařským dohledem, ale nakones stejně spáchal sebevraždu. V mezidobích kdy byl částečně zdrav, vášnivě maloval. Většinu z 850 obrazů namaloval během 6 let. Maloval Provensálské krajiny, portréty nebo vybavení svého pokoje, židle, cibule a asi nejznámější dílo slunečnice, kde cítíme jeho deprese, neklid a zoufalství. Vrcholné dílo je cesta z Cipřišt, kde se slévá obloha a krajina v jeden pohyb nebo Obilné pole s havrany ozářené slunce ale s oblohou věštící katastrofu.
Dílo: Cesta z Cypřiši, Cibule, Jedlíci brambor, Montmartre, Obilné pole s havrany, Slunečnice
Paule Gaugvin
Od mlada měl neklidnou povahu. Lákalo ho sestovat. Chtěl být námořníkem, ale stal se bankovním makléřem. Ve třiceti opustil povolání a rodinu s pěti dětmi a věnoval se umění. Utel z civilizace a spořádaného života do Bretaně. Poslední dny života strávil na ostrově Dominique, kde také zemřel. Byl to první malíř, který vznesl do malířství prvky primitivních národů. Jeho plátna jsou ohraničena konturou. Nejznámější jeho dílo jsou obrazy Tahiťanek
Dílo: Obrazy tahiťanek
Závěr:
Především díky postimpresionismu se na počátku 20.století objevila pestrá tendence směrů. Umělci hledali nové směry, jak se vypořádat se světle, jak reagovat na zcela jiný rytmus života.