Otázka: Síťové služby
Předmět: Informační technologie
Přidal(a): Daniel Coats
Obsah
- 1. Proxy
-
- 1.1 Mitimproxy
- 1.1.1 Nastavení
- 1.1 Mitimproxy
- 2. Webový
-
- 2.1 Apache2
- 2.2 NginX
- 3. Doménový
-
- 3.1 BIND 9
- 3.1.1 Instalace Bind9
- 3.1 BIND 9
- 4. Souborový
-
- 4.1 SMB Shares (Samba)
- 4.2 Apache FTP Server
- 5. Databázový
-
- 5.1 MariaDB
- 5.2 PostgreSQL
- 6. Sdílení HW (SW)
-
- 6.1 Kubernetes
- 7. Autentizační
-
- 7.1 FreeIPA server
- 7.2 Nastavení přihlášení na Windows a Linux (FreeIPA
- 7.2.1 Windows
- 7.2.2 Linux
- 7.2 Nastavení přihlášení na Windows a Linux (FreeIPA
- 7.1 FreeIPA server
- 8. Aplikační
- 9. Print
-
- 9.1 CUPS – Open Printing
- 9.1.1 Nastavení CUPS printového serveru
- 9.1 CUPS – Open Printing
- 10. E-MAIL
-
- 10.1 Mail-In-A-Box
- 11. Herní
-
- 11.1 Minecraftový server
- 11.2 Terraria server
- 12. Media
-
- 12.1 Plex Media Server
- 13. Redakční
-
- 13.1 WordPress
- 14. Licenční
- 15. Datové centrum
-
- 15.1 OpenDCIM
- 16. Dedikovaný
- 17. Nededikovaný
- 18. Síťový
1. Proxy
Proxy server je jako mezibod mezi klientem a serverem skrývající adresu klienta před serverem. Toto má několik možných důvodů proč udělat jako například filtrování komunikace od jednoho bodu k prevenci infliltrace do systému.
1.1 Mitimproxy
Mitimproxy je open-sourcový proxy server, který je určený k přeposílání provozu HTTP/HTTPS. Má uživatelské rozhraní nejenom na příkazovém řádku ale má i webové uživatelské rozhraní. Umí interceptovat a modifikovat HTTP requesty v reálném čase.
1.1.1 Nastavení
- Nainstalujte mitimproxy přez nativní package manager na vaší linuxové distribuci nebo nainstalujte Dockerový kontejner.
- Spusťte webové rozhraní pomocí příkazu mitimweb.
- Nakonfigurujte (https://docs.mitmproxy.org/stable/overview-getting-started/)
2. Webový
Webový serverový software je takový serverový software který komunikuje s webovým klientem pomocí protokolu HTTP (Hyper text transfer protocol, na portu 80) nebo HTTPS (HTTP s certifikátem, na portu 443). Nejvíce používané webové serverové softwary jsou Apache2 a NginX.
2.1 Apache2
Apache2 (jinak nazývaný httpd protože umožňuje použití init systému systemd) je webový serverový software od organizace Apache. Je populární díky své dobré integrace s compilerem programovcího jazyku PHP. Software Apache2 má také podporu pro takzvaný load balancing (Proces pro distribuci requestů na serverový software na více fyzických nebo logických serverů.
Jak nastavit a nainstalovat Apache2:
- Nainstalujte package Apache2 z package manageru vašeho operačního systému (winget pro windows, apt pro debian a ubuntu, pacman pro Arch atd…
- Zapněte službu Apache2
- V případě linuxového systému založeném na Archlinuxu – použijte příkaz sudo systemctl enable httpd (pro aktivaci sysémové služby systemd)
- V případě distribuce založené na Ubuntu/Debian – sudo systemctl enable apache2
- V připadě systému Microsoft Windows – Spusťe správce služeb a zapněte službu httpd / apache2
- Server by měl v tuhle chvíli běžet.
2.2 NginX
NginX je take opensourcový webový serverový software s vestavěným load balancerem. Je populárni díky jeho dobré integrace se kontejnerizačním systémem Kubernetes. Je řízený for-profit společností ale jeho hlavní zdrojový kód je svobodný a veřejný na internetu. Společnost F5 poskytuje SaaS (Software as a service – Klient může platit za extra distribuci s podporou a navíc funkcema) verzi software NginX.
Nastavení a instalace NginX
- Nainstalujte NginX z package manageru vašeho operačního systému (Ubuntu – apt, Arch – pacman, Windows – winget) Nebo sestavte NginX ze zdrojového kódu.
- Spusťe službu NginX (sudo systemctl enable nginx)
- Konfigurujte (https://docs.nginx.com/nginx/admin-guide/installing-nginx/installing-nginx-open-source/)
3. Doménový
Doménový server / jmenný server / DNS server je server se softwarem který implementuje serverovou stranu protokolu DNS. Pomocí protokolu DNS si můžete do prohlížeče zadat pouze doménové jméno a je vyhledaná správná adresa která se musí kontaktovat. DNS servery máme autoritativní nebo rekurzivní, oba typy jsou implementovány stejným serverovým softwarem. Je nejpoužívanější UNIXový server BIND.
3.1 BIND 9
Nejpoužívanější serverový (i klientský) software pro DNS dnes je BIND (pro platformy založené na UNIXU nebo ty co se mu pobají). Je vyvýjeny a udržovaný organizací ISC (Internet Systems Consortium) která je složená z množství síťových a IT společností.
3.1.1 Instalace Bind9
- Použijte místní package manager na vašem UNIXovém systému pro intalaci packageů bind9 bind9-utils a bind9-docs
- Spusťte službu bind9 s příkazem sudo systemctl enable bind9
- Otevřete a modifikujte /etc/bind/named.conf.options
- V složce /etc/bind/zones lze vytvořit složky pro konfiguraci individuálních doménových jmen a jejich podmnožin pomocí konfiguračních souborů
- Postupujte pomocí konfigurační reference na tomuto webu: https://bind9.readthedocs.io/en/latest/reference.html
4. Souborový
Souborový server implementuje nejčastěji jeden z protokolů FTP, SMB nebo NFS. Poskytuje přístup klientům k souborům a složek (datům). Souborové systémy mají většinou i integraci s Autentizačnímy servery pro propojenější pracovní ekosystém.
4.1 SMB Shares (Samba)
Windows má integrovanou verzi Samba Shares která funguje dostatečně dobře. Lze nastavit stisknutím pravého tlačitka na složce a stisknutím nastavit sdílení se může změnit sdílení po síti. Sdílená složka je pak dostupná oprávněným uživatelům v sekci Network Discovery.
4.2 Apache FTP Server
Apache FTP Server je javová impelentace protokolu FTP pro Windows a Linux, funguje samostatně, i jako knihovna. Apache je nezisková organizace.
Jak ho nastavit
- Stáhněte tarball a extrahujte z oficiální stránky Apache FTP https://mina.apache.org/ftpserver-project/running_ftpserver_standalone.html
- Otevřete vnořenou složku bin a spusťte soubor určený pro vaší platformu
- Linux – ftpd.sh
- Windows – ftpd.bat
- Pro konfiguraci modifikujte res/conf/ftpd_typical.xml
5. Databázový
Databázový serverový serverový software pokytuje přístup k (malým většinou) datum pro aplikace. Drži většinou v sobě velké množství dat které jsou většinou k sobě relačně připojeny. Nejpoužívanějši jazyk pro operaci s databázovými servery je jazyk SQL který je standardizvaný mezi implementacemi, komunikační protokol ale není mezi nimi standardizovaný a proto se používají abstrakční vstvy jako PDO (PHP DATABASE OBJECT) které poskytují jednotý interface pro používání databází.
5.1 MariaDB
MariaDB je opensourcový project který navazuje na project MySQL a je s ním tak kompatibilní. Díky starým aplikacím zaleženým na programovacím jazyce PHP (kde je modul mysqli na komunikaci po protokolu MySQL a abstrakci standardně předinstalovaný) a díky tomu že v minulosti MySQL protokol byl standardem, se tento serverový software používá často.
Instalace MariaDB:
- Nejprve nainstalujte MariaDB pomocí místního package manageru operačního systému který používáte (Ubuntu apt, Arch pacman, Windows winget)
- Aktivujte systémovou službu pro MariaDB (systemd nebo windows service manager)
- Spusťte terminal MariaDB a spusťte příkaz CREATE DATABASE <nazev>; pro vytvoření nové databáze
- Používejte příkazy SQL pro další manipulaci
5.2 PostgreSQL
PostgreSQL je také opensourcový projekt který pohání spoustu velikých webových a jiných aplikacích jako je například aplikace kterou microsoft používá k zpracování uživatelských metrik svého operačního systému.
Instalace PostgreSQL
- Nejprve nainstalujte PosgreSQL pomocí místního package manageru operačního systému který používáte (Ubuntu apt, Arch pacman, Windows winget)
- Spusťte terminal PostgreSQL a spusťte příkaz createdb <nazev> pro vytvoření nové databáze
- Zadejte use <nazev> pro použití databáze
- Používejte příkazy SQL pro další manipulaci
- Pro změnu hesla nějakého PostgreSQL účtu použíte příkazový template ALTER USER <USERNAME> WITH PASSWORD ‚<HESLO>‘;
6. Sdílení HW (SW)
6.1 Kubernetes
Kubernetes je orchestrační system kontejnerů (to je izlolovaný, zčásti virtualizovný system který má svoji vlastní softwarovou výbavu a environmentové proměnné). Tyto kontenery jsou kopírovatelné, snadno zastavitelné a znova spustitelné a snadno se jim alokují a dealokují systémové zdroje pro škálovatelnost aplikace. Poskytuje také vlastní API pro komunikaci mezi nimi.
Jak nastavit Kubernetes na vlastním systému (tato implementace je pouze lokální):
- Nainstalujte minikube pomocí vašeho lokálního package manageru
- Spusťte minikube (minikube start)
- Nainstalujte kubectl pomocí package manageru na vašem systému (arch – pacman, ubuntu – apt, atd…)
- Potvrďte že je kubectl nainstalovaný spušťením příkazu kubectl –version client
- Nyní spusťe webové prostředí minikube – minikube dashboard – a navigujte pomocí prohlížeče na localhost
- Pro instalaci služby použijte příkazy:
-
- Vytvoři nový kontejner kontejnerovým obrazem kicbase/echo-server verze 1.0
- kubectl create deployment hello-minikube –image=kicbase/echo-server:1.0
- Přiřadí ho na port 8080 – Alternativní HTTP port
- kubectl expose deployment hello-minikube –type=NodePort –port=8080
- Nastavte aplikaci na skutečný port se kterým je do aplikace přístup
- kubectl port-forward service/hello-minikube 7080:8080
- Pro dalši konfigurační možnosti navštivte https://minikube.sigs.k8s.io/docs/start/
7. Autentizační
Autentizační server umožňuje používat jednotnou uživatelskou autentizaci s vice aplikacemi. Tento server implementuje většinou protokol Kerberos který podporuje operační systémy Linux, Windows (ale hlavně Windows Active Directory) a FreeBSD.
7.1 FreeIPA server
FreeIPA je open-sourcová implementace protokolu Kerberos (jako je Microsoft Active Directory) pomocí které se dá nastavit přihlášení jako do Windowsové a Linuxové domény. Jde také integrovat do souborového serveru SMB (Samba shares) pro integraci s ním (NAS se specifickými složkami pro jednotlivé uživatele).
Tento systém je vyvíjený a sponzorovaný společností Red Hat, proto je vyvýjený a převážně určený pro jejich linuxovou distribuci RHEL (Red Hat Enterprise Linux).
Instalace a konfigurace serveru FreeIPA:
- Budete potřebovat server s nainstalovaným platným licencovaným RHEL (Red Hat Enterprise Linux) nebo Fedora (testovací branch Red Hat). Doporučuje se minimálně 2GB RAM pro testovací server a víc pro produkční.
- Server potřebuje statický hostname nastavený v konfiuguraci DHCP serveru.
- FreeIPA server potřebuje správně nakonfigurovaný DNS server na stroji s hostnamem minimálně dvouúrovňovým (test.mydomain.local, etc…) Tento hostname musí ukazovat (pomocí record A nebo AAAA na statickou IP přiřazenou na server.
- Nainstalujte FreeIPA pomocí package manageru vašeho OS (nebo kontejner do kubernetes nebo Docker…) (dnf install freeipa-server | dnf install freeipa-dns pro RHEL)
- Povolte firewallové porty pomocí vestavěného profilu RHEL:
-
- # firewall-cmd –add-service=freeipa-4 –add-service=freeipa-ldaps
- # firewall-cmd –add-service=freeipa-4 –add-service=freeipa-ldaps –permanent
- Spusťe ipa-server-install a postupujte instalačním procesem (nakonfigurje se uživatel Directory Manager – To je nízkoúrovňový administrátor a uživatel Admin – je na vyšší úrovni)
- Pro vstup jako admin spusťe kinit admin a vyplňte heslo (nastaví se Kerberos token)
- Pro pomoc při nastavení nových nebo stávajících uživatelů použijte příkaz ipa help
- Pro přístup do webového rozhraní navštivte na webovém prohlížeči (na stroji se správným DNS) svoji adresu serveru a přihlašte se.
7.2 Nastavení přihlášení na Windows a Linux (FreeIPA)
7.2.1 Windows
POZOR – FreeIPA není určený pro přímé používání s Microsoft Windows – Možná je jenom základní autentifikace
Postup je následující:
(zdroj https://www.freeipa.org/page/Windows_authentication_against_FreeIPA)
- ksetup /setdomain [REALM NAME]„
- ksetup /addkdc [REALM NAME] [kdc DNS name]„
- ksetup /addkpasswd [REALM NAME] [kdc DNS name]„
- ksetup /setcomputerpassword [MACHINE_PASSWORD] (the one used above)„
- ksetup /mapuser * *„
- Spusť gpedit.msc (Windows + R) a vyber:
-
- „Network Security: Configure encryption types allowed for Kerberos”„
- Pod:
- Computer Configuration >> Windows Settings >> Security Settings >> Local Policies >> Security Options„
- A vypni všechno kromě RC4_HMAC_MD5„
- Restartuj
7.2.2 Linux
Tento postup také platí pro konfiguraci Microsoft Active Directory na Linuxu.
- Nainstalujte SSSD (System security services daemon) klientský software pro Linux pomocí package manageru vaší distribuce (Arch – pacman, Ubuntu – apt, Red Hat – dnf) (potřebné sssd-ad sssd-tools realmd adcli)
- Zkontrolujte zda je doména viditelná (sudo realm -v discover ad1.example.com)
- Připojte se do domény: (sudo realm join ad1.example.com) potřeba sudo (přidejte -v pro verbose)
- Zapněte automatické vytváření domovské složky pro síťové uživatele (sudo pam-auth-update –enable mkhomedir)
8. Aplikační
Aplikační serverový software je typ serverového softwaru který poskytuje klientskému stroji nějaký program (na klientském stroji běží tzv. thin client/tenký klient který poskytuje jen základní vykreslování apod.). Příkladem aplikačního serveru je server na kterém běží webový server s PHP aplikací – v tomto případě je tenký klient javascriptová aplikace / html webová stránka běžíci na webovém prohlížeči klientského počítače.
Aplikační servery outsourcují komputaci na server a který zpracovává data a výsledek posílá klientovi.
9. Print
Jsou dva typy serveru které se oba nazývají tiskové server. První typ běží jako lokální služba a dává aplikacím přístup k tiskovému API díky kterému mohou tisknout a vytvářet tiskové dialogy. Druhý typ je dostpuný zaheslovaný z veřejného internetu nebo většinou jenom dostupný přez podnikové VPN, dávíá přístup lokálnímu tiskovému serveru k tiskárnám které spravuje.
9.1 CUPS – Open Printing
CUPS je opensoucový projekt který poskytuje tiskový server pro lokální stroje běžici na linuxu. Poskytuje jednotné drivery pro využivání tisku v linuxových aplikacích. Má integrované webové rozhraní pro přidávání problémovějších připadů tiskáren.
9.1.1 Nastavení CUPS printového serveru
- Nainstalujte package CUPS z package manageru vaší linuxové distribuce (apt – ubuntu, pacman – arch, atd..)
- Spusťte službu cups s příkazem sudo systemct enable cups.service
- V listu aplikací můžete najít link na konfigurační web
10. E-MAIL
Emailový server implementuje protokoly (nebo využívá knihovny implementující protokoly) SMTP, a POP3 (Existují i jiné protokoly ale tyto jsou nejaktuálnější). Většinou emailový server take poskytuje uživatelské rozhraní přez HTTP a HTTPS pomocí dodatečného webového serveru.
10.1 Mail-In-A-Box
Je opensourcový mailový server pro Linux navržený pro jednoduchost nastavení a používání.
Mail in a box se nastavuje tak že se jednoduše spustí jejich předudělaný skript (curl -s https://mailinabox.email/setup.sh | sudo bash). Vytvoří a nakonfiguruje se automaticky webmail, ovládací panel, a webová kontaktová aplikace.
Obrázek 5: Logo MailInABox, zdroj https://repository-images.githubusercontent.com/12271469/121231e9-332a-4b3a-92dc-4640352023c6
11. Herní
Herní servery se hodně liší podle toho na kterou hru jsou. Některé herní servery implementují Client-Server model (to je většina). A některé slouží pouze jako spojovací server pro peer to peer system.
11.1 Minecraftový server
Pro instalaci Minecraftového serveru budete potřebovat alespoň server s 4 GB RAM. Také je potřeba processor s vysokým jednojádrovým benchmarkem protože Minecraft server nedokáže používat víc než jedno vlákno (synchronizace moc obtížná).
Postup instalace
- Nejprve stáhněte z oficální stránky Minecraft.net jar soubor (spusitelný java soubor) pro minecraft java server pro vanilla Minecraft (nebo ze stránky ForgeMC pro modovatelný Minecraft)
- Nainstalujte nejnovějši verzi Oracle Java JDK
- Spusťte spustitelný serverový soubor
- Serverový software automaticky vytvoři svět a spustí se
- CTRL-C pak změnte konfigurační soubor (config.txt) vytvořený podle automatické předlohy a komentářů
- Server bude dostupný na hostname na portu 25565
11.2 Terraria server
Hra Terraria je naprogramovaná v jazyce Csharp a v .NET framework od Microsoftu a tímapádem je těžší ho rozfunguvat na Linuxu. Terrariový server podporuje i FREEBSD.
Minimální požadvaky jsou cca 2GB RAM a slušný X86 Procesor.
12. Media
Media server je server který poskytuje klientským aplikacím (nebo poskytuje svoji vlastní klientskou aplikaci) které pak dávají přístup uživateli ke své knihovně médií (Filmy, hudba, seriály atd…).
12.1 Plex Media Server
Plex je klientský a serverový mediový software. Klientská část serveru je impelementována pomocí webového serveru a HTTP API pro mobilní aplikaci.
Instalační proces pro Plex media server je jednoduchý, stačí spustit instalační program dostupný na jejich webové stránce (pro windows a mac) nebo stáhnout a spustit službu v package manageru na linuxu (apt Ubuntu, pacman Arch). Po spuštění je plex media server dostupný z hostnamu localhost.
13. Redakční
Redakční serverový software je založený na webovým serverovým softwarem a dalšímy webovýmy serverovýmy komponenty
13.1 WordPress
WordPress je opensourcový software který je naprogramovaný v jazyce PHP a používá databázové API MySQL.
Instalace WordPressu
- Stáhněte zipový soubor z oficiální stránky WordPress (https://wordpress.org/) dle aktáuální instalační pozice
- Extrahujte soubory z tarballu do www složky httpd nebo NginX (většnou /etc/httpd nebo /etc/apache2) nakonfigurovaného s podporou jazykového interpreteru PHP
- Nainstalujte a nakonfigurujte databázový server MariaDB (viz v tomto souboru) a vytvořte databázi pro wordpress (CREATE DATABASE wordpress; USE wordpress;)
- Spusťte webový server a jděte na <hostname>/wp-admin/install.php a postupujte instalačním procesem vyplňujíc přístupové údaje do databáze atd…
14. Licenční
Licenční servery poskytují klientským aplikacím licenční klíče vzdáleně a popřipadě hlídají zda se nepřekračují podmíkny licence (kolik uživetelů najednou). Nejsou univerzální licenční servery v dneění době tímpádem nelze popsat instalaci a konfigureci jelikož se liší od jednoho softwaru k druhému. Většinou instalace a konfigurace spočívá v tom že se nastaví na místním síťovém DNS placeholder adresa na licencční server (statická), v koncovém softwaru se pak naství lokální doménové jméno jako licencční server.
15. Datové centrum
Serverový software pro správu datových center se nazývá zkráceně DCIM (Data center infrastructure monitoring software). Většina softwaru v této kategorii je placené a udržované komerční společnostmi takže mi nezbývá moc možností co popsat.
15.1 OpenDCIM
Je opensourcový Data center infrastructure management software. Je založený na webovém rozhraní a je llicencovaný pod GPLv3. Není určený jako náhrada pro komerční aplikace, slouží pouze pro zjednodušení práce opensourcovým vývojářům.Umožňuje sled inventáře hardwarového datových center, monitorování teploty pro individuální servery a export nazbíraných dat do jiných aplikací.
Demo dostupné zde: https://demo.opendcim.org/index.php
Pro instalaci extrahujte tarball ze sekce downloads a instalujte a konfigurujte podle README.MD souboru: https://www.opendcim.org/downloads.html
16. Dedikovaný
Dedikovaný server je prostě server který slouží pouze serverové službě, žádná speciální konfigurace na něj není kromě toho že by se měl používat serverový OS jako RHEL nebo Windows Server.
17. Nededikovaný
Nededikovaný server je server který není pouze určneý pro serverové činnosti. Nededikovaný linuxový server jde nastavit tak že nainstalujeme server do Dockerové kontejneru a tímpádem ho odizolujeme od plochy nebo jenom nainstalujeme k serverovému softwaru desktop environment a používáme ho tak že serverové aplikace běži pod jiným uživatelem kde uživatel co používá plochu nemá právo manipulovat s procesama serveru.
Docker můžete nainstalovat pomocí místního package manageru (apt – Ubuntu, pacman – Arch, winget – Windows). V dockeru serverové služby nejsou úplně virtualizovány a tímpádem běží líp.
18. Síťový
Síťový server a OpenWisp jsou klíčové nástroje pro správu a monitorování síťových zařízení v rozsáhlých sítích. Síťový server poskytuje centrální místo pro správu zařízení, konfiguraci a monitorování síťového provozu. OpenWisp, na druhou stranu, je open-source nástroj, který umožňuje správu sítě a konfiguraci zařízení pomocí webového rozhraní.
Síťový server je obvykle umístěn v centrálním datovém středisku a zajišťuje koordinaci a správu všech síťových zařízení, jako jsou směrovače, přepínače a přístupové body. Pomocí síťového serveru mohou správci provádět údržbu, aktualizace firmware, konfiguraci a sledování stavu zařízení v reálném čase.
OpenWisp přináší další vrstvu funkcí, které umožňují konfiguraci a správu sítě pomocí jednoduchého a intuitivního webového rozhraní. Umožňuje správcům síťí efektivně nakládat s velkým počtem zařízení a provádět úpravy konfigurace či sledování provozu pomocí přehledných grafů a reportů.
Díky kombinaci síťového serveru a OpenWisp mohou organizace snadno a efektivně spravovat své sítě, minimalizovat výpadky a optimalizovat výkon síťové infrastruktury. Tyto nástroje poskytují kompletní řešení pro správu moderních sítí v prostředích od malých podniků až po velké korporace.
19. Zdroje a citace
- Installing NginX [online]. 1 [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://nginx.org/en/docs/install.html
- Beginner’s Guide. NginX [online]. 1 [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://nginx.org/en/docs/beginners_guide.html
- F5. Advanced Load balancer, Web Server and Reverse Proxy – NGINX [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://www.nginx.com/
- MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY. Kerberos: The Network Authentication Protocol [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://web.mit.edu/kerberos/
- WORDPRESS.ORG. Blog Tool, Publishing Platform, and CMS [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://wordpress.org/
- BIND 9 – ISC [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://www.isc.org/bind/
- Application server – Wikipedia [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Application_server
- PosgreSQL [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://www.postgresql.org/
- Plex Quick Start [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://support.plex.tv/articles/200264746-quick-start-step-by-step-guides/
- PostgreSQL Installation Guide [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://www.postgresql.org/docs/current/tutorial-install.html
- SSSD Introduction [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://sssd.io/docs/introduction.html
- Proxy server – Wikipedia [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Proxy_server
- Mitimweb – Gettting Started [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://docs.mitmproxy.org/stable/overview-getting-started/
- Bind9 – Reference [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://bind9.readthedocs.io/en/latest/reference.html
- Running FTPServer Standalone – ApacheFTP [online]. [cit. 2024-02-11]. Dostupné z: https://mina.apache.org/ftpserver-project/running_ftpserver_standalone.html