Téma: Teorie pořezu kulatiny
Předmět: Technologie – Nábytkářská a dřevařská výroba
Přidal(a): PetrPan
Obsah:
- Pilařské stroje, jejich popis a charakteristika.
- Způsoby pořezu – základní a speciální.
- Náčrty, výhody-nevýhody, druhy řeziva z jednotlivých způsobů pořezu, výtěž.
Řezivo vzniká podélným dělením kulatiny. Začíná krácením na výřezy (v lese nebo na pilnici), následuje odkornění. Výřezy se dále podélným řezáním zpracovávají na pilařských strojích.
Technologie pořezu závisí na volbě hlavního pilařského stroje. Kmenové rámové pily (katru), kmenové pásové pily nebo kmenové kotoučové pily. Tyto hlavní pilařské stroje jsou doplněny o zkracovací a omítací pily, které slouží k opracování a zhodnocení bočního řeziva. Výrobu doplňuje zpracování kusového odpadu štěpkovačkou. Jednotlivé stroje jsou propojeny dopravníky. Dle tvaru dopravovaného materiálu používáme dopravníky: kuželové, řetězové a to podélné a příčné, válečkové, šnekovací, šnekové, hrabicové a pásové.
Způsoby pořezy:
- Pořez na výtěž středového řeziva. Jeho šíře vychází z propočtu 0,7d čepového průměru. Jedná se o řezivo boční (bok), které se dále zhodnocuje krácením a omítáním. Boční řezivo je vždy tangenciální a to znamená, že se více bortí.
- Pořez na sortiment-z celého průřezu získáme řezivo radiální nebo tangenciální bez ohledu na celkovou výtěž.
Radiální řezivo je žádané pro svoji průřezovou stabilitu v rozsahu sesychání a husté letokruhy s pruhovou texturou. Jedná se o výrobu řeziva pro výrobu eurohranolů.
Tangenciální řezivo se naopak vyznačuje texturou fládrovou a proto se využívá v případě zvláštních estetických požadavků. Jeho sklon k borcení je třeba vzít v úvahu již při volbě konstrukce.
Řezivo dle příčného pořezu
- Deskové – prkna, fošny (omítané, neomítané)
- Hraněné – hranoly, hranolky, latě, lišty
- Polohraněné – trámy, polštáře, povaly
Pily
- Rámová pila – katr
-
- Skládá se z: bočnic, kmitavého rámu, podávacích válců (přední, zadní), separačních plechů, v podpilí je na betonových základech motor, převody, setrvačník, klikový mechanismus. Před katrem je zavážecí a pomocný vozík (mechanický nebo hydraulický).
- Stroj je vhodný na prizmovaný pořez a pořez naostro.
- Pásová pila
-
- Svislá – pohybuje se výřez, vodorovná – pohybuje se pila
- Řezný mechanismus obsahuje hnací kolo a hnané kolo – jsou na styčné ploše s pásem tvarovány a tím brání pásu před sklouznutím.
- Vyznačuje se čistým řezem, protože má pravidelnou rychlost a řezné ostří (zuby) se pohybují po přímce.
- Svislé pásové pily bývají vybaveny štěpkovačem, který při prvním řezu rozštěpkuje krajinovou část kmene. Kmenové pásové pily jsou náročné na údržbu pilových pásů. Ale vzhledem k jejich pracovní délce mají delší životnost.
- Kotoučová pila
-
- Nevýhodou uplatnění kmenových kotoučových pil v pilařské výrobě je požadovaná výška řezu. Velké průměry kotoučů mají s ohledem na svojí tloušťku a rozvod zubů velkou řeznou spáru. To vede k snižování výtěže. Z těchto důvodů se tyto stroje používají pro zpracování tenké kulatiny.
Zejména pro výrobu hranolů. - V pilařských provozech se používají kotoučové pily kmenové, krátící, hranolovací, rozmítací jednohřídelové a dvouhřídelové.
- Nevýhodou uplatnění kmenových kotoučových pil v pilařské výrobě je požadovaná výška řezu. Velké průměry kotoučů mají s ohledem na svojí tloušťku a rozvod zubů velkou řeznou spáru. To vede k snižování výtěže. Z těchto důvodů se tyto stroje používají pro zpracování tenké kulatiny.
Způsoby pořezu na výtěž
- Pořez naostro
- Prizmováním
- Agregátní
Způsoby pořezu na sortiment
- Segmentový
- Čtvrtkový
- Cantibay
- Moreau
- Kruhový
Výtěž řeziva
- 55 – 67 %, štěpky 20 – 22 %, piliny 10 – 15 %