Turecko – maturitní otázka (referát)

 

   Otázka: Turecko

   Předmět: Zeměpis

   Přidal(a): ceskav

 

Turecko je stát ležící v Malé Asii a z menší části v jihovýchodní Evropě. Hlavní město je Ankara.

 

Poloha

Turecko hraničí na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, na jihovýchodě s Irákem a Sýrií. Z jihu hraničí s Středozemním mořem, ze západu s Egejským mořem. Na západě evropské části Turecka hraničí s Řeckem a Bulharskem. Na severu Turecka pak s Černým mořem. Turecko se nachází na území Asie a jihovýchodní Evropy. Asijská část ležící na poloostrově Malá Asie, která zabírá naprostou většinu území, je od té evropské oddělena Marmarským mořem a průlivy Bospor a Dardanely.

 

Povrch

Evropská část Turecka je nížinatá a jen mírně zvlněná. Opakem je asijská část Turecka, kterou vyplňuje rozsáhlá v průměru 900-1300m vysoká náhorní plošina zvaná Anatólie nacházející se v středozápadní části země. Nejvyšší hory se nacházejí na východě, kde leží i nejvyšší hora Turecka Ararat (5165 metrů) nacházející se v Arménské vysočině. Na severu leží Pontské hory, na jihu a jihovýchodě pohoří Taurus. Složitá geologická struktura Turecka je příčinou občasného vulkanismu a relativně častých zemětřesení. Nejčastějšími typy půdy v Turecku jsou travnaté stepi, které se nachází hlavně ve střední a jihovýchodní Anatolii, a lesy, které pokrývají zbytek země. Nejrozmanitější lesy leží na pobřeží Černého moře.

 

Vodstvo

Na východě země pramení velké řeky Eufrat, Tigris a Araks. Nejdelší řeky na tureckém území,Kızılırmak, Sakarya a Yeşilırmak, ústí do Černého moře. Nejdelší řeky ústící do Egejského moře jsou Velký Menderes a Gediz. Hranici mezi Řeckem a Tureckem tvoří řeka Marica. Největší jezera jsou Vanské jezero o rozloze 3714 km² a Tuz o rozloze zhruba 1550 km². Obě dvě tato jezera jsou slaná. Také se zde nachází úžina Bospor rozdělující evropskou a asijskou část Instanbulu a úžina Dardanely, obě úžiny spojují Černé a Středozemní moře. Spolu s Marmanským mořem rozdělují evropskou a asijskou část Turecka. V Turecku se vyskytují termální prameny, hlavně v Izmiru dále podél řeky V. Menderes a v okolí Adanu a Ceyhanu. Některé jsou využívány pro léčebné účinky.

 

Podnebí

Turecké klima je vzhledem k jeho rozloze a různé nadmořské výšce poměrně rozdílné. Podnebí je subtropické, silně ovlivněné nadm. výškou. Léto bývá horké, nejvyšší teploty šplhají v jižní Anatólii až k 45°C, na východě, v Thrákii a při pobřeží jsou teploty nižší. Zima je nejchladnější na východě a celkově v celé Anatólii, zatímco na západních mořských pobřežích je mírnější. Klimaticky lze zemi rozdělit do několika různých pásem.

 

Hospodářství a průmysl

Zemědělství: obiloviny, brambory,ovoce, zelenina, cukrová řepa, olejniny, kukuřice.

Turecko je největším světovým producentem lísk. oříšků a rozinek. Vyváží se tabák, čaj, rozinky, lísk. ořechy, olivy, bavlna.

Na jihu zelenina, u egejského moře ovoce, sever převážně obiloviny, brambory, olejniny, kukuřice, tabák hlavně v okolí Izmiru.

Průmysl: automobilový, cestovní ruch, těžební, strojírenský, chemický, textilní, potravinářský, papírenský

Automobilový p. hlavním zdrojem příjmů, těžební hlavně poblíž Ankary, Izmiru, chemický a strojírenský poblíž Istanbulu, Izmir, Sivasu a Ankary, textilní potravinářský – Izmir, Istanbul, Ankara, Adana, papírenský – Istanbul a Izmir

 

Základní informace

Měna: turecká lira (TRL)
Hlavníměsto: Ankara
Náboženství: Islám
Podnebí: Subtropický pás
Velká města: Istanbul,Izmír
Rozloha: 780.580 km2
Sousedi: Bulharsko, Řecko, Arménie, Gruzie, Írán, Írák, Sýrie
Počet obyvatel: 74 724 269
Správní rozdělení: 79 provincií
16. nejlidnatější země světa
Hustota zalidnění na km²: 88,3
Oficiální jazyk: Turečtina, aj, Něm
98 % obyvatelstva jsou Muslimové, Moře: Černé moře, Středozemní moře

 

Průmysl: automobilový, cestovní ruch, těžební, strojírenský, chemický, textilní, potravinářský, papírenský

Těží se: černé a hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, síra, uran,

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!