Varan stepní – chov cizokrajných zvířat

 

   Otázka: Varan stepní (varanus exanthematicus)

   Předmět: Chov cizokrajných zvířat

   Přidal(a): Matěj Bláha

 

Charakteristika

Varan stepní je samotářský druh, partnerku vyhledává pouze v období páření, můžeme je však chovat i v párech. Má rád velice vysluněné místa a vyhřáté kameny, kde celý den jen spí (pokud zrovna nejde lovit). Když se blíží období páření, tak se varani vyhledávají. V momentě, kdy samec spatří samici, vyleze na ní a začne ji drápy na zadních nohách škrábat po zadech a snaží se samici zvednout ocas tak, aby mohlo dojít k páření. Varani se živí drobnými obratlovci a hmyzem, případně i mršinami. Dorůstá se 150 až 200 cm, v zajetí většinou pouze okolo 1m.  Samec varan se pozná podle výstupků (hemipenisů) poblíž kloaky, u mladých jedinců pohlaví prakticky nelze určit.


Poddruhy

Varanus exanthematicus exanthematicus

Varanus exenthematicus angolensis

Varanus exenthematicus microstictus

Varanus exenthematicus albigularis- Tento poddruh má bílý krk, občas se dokonce řadí jako samostatý druh

Většina poddruhů se liší pouze postavením a počtem šupin.

 

Taxonomie

Říše Animalia živočichové
Kmen Chordata strunatci
Podkmen Vertebrata obratlovci
Třída Reptilia plazi
Řád Squamata šupinatí
Podřád Lacertilia ještěři
Čeleď Varanidae varanovití
Rod Varanus varan
Druh Varanus exanthematicus varan stepní

 

Výskyt

Varan stepní je tropický druh žijící v severní části rovníkové Afriky, na severu tvoří hranici jeho rozšíření sahara a na jihu tropické deštné pralesy (Mauritánie, Senegal, Gambie, Guinea Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Mali, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso, Ghana, Togo, Benin, Niger, Nigérie, Čad, Kamerun, Středoafrická republika, Súdan, Etiopie, Eritrea, Keňa, Uganda, sever Demokratické republiky Kongo (Zaire)- zdroj: http://www.jambas.cz/jestery/varan-stepni). V biotopu je vázán na společenstva savan a stepí. Žije v oblastech s poměrně dost odlišným ročním úhrnem srážek.

 

Podmínky chovu a ohrožený

Do roku 2010 se pro chov varana stepního vyžadovala registrace CITES a povolení pro chov nebezpečných druhů zvířat. Od roku 2010 platí novela zákona podle které nepodléhá varan stepní povinné registraci (viz. http://www.jambas.cz/index.php/component/content/article/106-novela-zakona ).

Varan se řadí do druhů málo dotčených (LC- last concern)

 

Chov

Udává se že terárium musí být minimálně 150x80x80 cm (délka x výška x hloubka), čím větší však terárium je, tím lepší má varan životní podmínky, proto je lepší, když je terárium velké 200x80x100 cm, v takovém teráriu už se mohou případně chovat i 2 varani najednou (v případě že se dobře snášejí). Takto velké terárium je vhodné dělat z OSB desek a ze skla udělat pouze přední stranu (dvířka), protože skleněná terária těchto rozměrů jsou křechká a náchylná na rozbití.

Jako podklad je víceméně nutný písek. Je vhodné aby v teráriu byly „palandy“, na které varani rádi šplhají, větší kameny a velkou větev pro spestření terária. Miska s vodou na pití nemusí být veliká, protože varani se nepotřebují koupat. Teplota v teráriu by přes den měla být mezi 25 a 30 °C, pod zdrojem se může vyšplhat i na 40 °C (měla by pro to stačit 100 wattová žárovka, případně se terárium může vybavit topným kamenem, místo 100 wattové žárovky se také může použít topná žárovka). V noci by teplota v teráriu měla pozvolna klesnout na 18-20 °C.

Je nutné zajistit UV záření či jinné zajištění vitamínu D (Je vhodné použít terarijní zářivku s podílem uv záření, která zároveň zajistí dostatek světla). Terárium je potřeba každý večer rosit pro udržení vhodné vzdušné vlhkosti.

Varan se může krmit hlodavci či hmyzem, mívá však sklony k obezitě, proto je vhodné případně zvážit krmení hmyzem.

 

Zdroje

http://www.jambas.cz/jestery/varan-stepni

http://www.herpetology.cz/clanky/teraristika/jesteri/varan-stepni–varanus-exanthematicus-.html

http://www.worldofreptil.com/?page_id=365

http://www.biolib.cz/

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!