Viry – Kosmetika

 

   Otázka: Viry

   Předmět: Kosmetika

   Přidal(a): Veronika

 

  1. Nemoci celkové s projevy na kůži: spalničky, příušnice, plané neštovice, žloutenka
  2. Vlastní kožní nemoci způsobené viry: bradavice, opary, molucsa, kondyloma.

 

BRADAVICE PROSTÉ: Jsou poměrně časté, přenášejí se z člověka na člověka. Nejčastěji na nohou a rukou. Je to hrbolek, který má hrubý povrch. Na chodidlech bývá v úrovni nohu a bolí. Vidíme kořínky.

Léčba – tekutý dusík, vyříznutí

BRADAVICE PLOCHÉ: Nejčastěji na obličeji a hřbetu rukou. Jsou to červenožluté ploché pupínky, nemají kořeny, někdy se ztrácí sami a někdy se může použít olupující s roztok.

OPAR PROSTÝ: Původcem je herpes virus. Jsou to puchýřky s čirým obsahem. Jsou seskupené na zarudlé kůži. Opary popraskají a objeví se stroupky. Často se vyskytují v obličeji, lehce se přenáší. Při přenosu závisí na obranyschopnosti. Pokud má matka opar na rodidle, provádí se porod císařem. Virus se získá během prvním pár let života. Virus v těle zůstává a za nepříznivých podmínek reaguje.

OPAR PÁSOVÝ: Je způsoben stejným virem jako neštovice. V dětství se nakazíme vzdušnou cestou a buňka se usídlí v nervových buňkách našeho těla. Je to reaktivita planých neštovic. Nacházet se může po celém těle. Nejčastěji na hrudníku, zádech a v obličeji. Postihuje jen polovinu těla. Nebezpečný je v obličeji, protože může zasáhnout rohovku. Léčí se ATB.

MOLUSCA: Je způsobena virem prvých neštovic. Nejčastěji se objevuje u dětí ve školce, ale mohou se objevit i dospělí. Je vysoce nakažlivá. Je to pupínek barvy kůže a uprostřed je prohlubenina. Pupínek je vyplněn sírovitou hmotou s viry a při rozškrábání se dobře roznáší.

Léčba – mechanická: seškrabává se ostrou lžičkou

KONDYLOM: Onemocnění genitálií, u žen kolem pochvy děložního čípku, u mužů na žaludu. Nachází se na přechodu kůže a sliznice. Je to kožní výrůstek a vypadá jako bradavice. Často se přenáší pohlavním stykem.

Léčba – chirurgické ošetření: seškrabávání, tekutý dusík. Musí se léčit oba partneři. Po vyléčení by měli chodit na pravidelnou kontrolu.

HOUBY : Jsou to drobné vláknité mikroorganismy, nižší rostliny. Parazitují na kůži lidí a zvířat. Vyvolávají plísňová onemocnění. Nepříznivé podmínky jsou sucho a zima. Příznivé podmínky jsou vlhko a teplo. Dělíme je na dvě skupiny: dermatotyti: druh plísně, kvasinky: druh

Kandidóza: Nepotřebují keratin, takže mohou žít i na sliznicích.

Dermatomykóza: Přenos z člověka na člověka a ze zvířete na člověka. Vzácně i z půdy.

Hladké kůže: Jsou to nepravidelné okraje, vyvýšené nad povrch kůže. Na okraji se vyskytují pupínky. Zvláštní tvar je v tříslech. Patří sem: přenosné onemocnění od koček.

Vlasové části hlavy: FAVUZ: Zanedbaná plíseň hlavy, často probíhá nenápadně a vypadá jako lupy, také se projevuje kruhovým vypadáváním vlasů.

Rukou a nohou : První forma je mezi prsty, projevuje se olupováním, vlhnutím, svěděním, prasklinami. Druhá forma: chodidla a hrany, projevuje se suchým olupováním. Na rukou většinou na dlaních – bělavé šupinky.

Nehtů: Postižený nehet má růžovou barvu, nehtová ploténka bývá ztluštělá, někdy se i rozpadá, nehty se lámou. Plíseň začíná od volného okraje nehtu a šíří se k nehtovému valu. Neléčená plíseň na nohou přechází do nehtů.

Mykologická vyšetření: Potvrdí nebo vyloučí plíseň. Odebíráme šupinky z kůže. Materiál se pošle do laboratoře. Tam se provede vyšetření pod mikroskopem.

Léčba:

  • Antimykotika: místně (lihové roztoky, krémy), celkové (tablety).

Je důležité používat léky důsledně. Aplikovat ještě 2 týdny po zhojení. Vždy doplňujeme léčbu dezinfekcí obuvi a prádla.

Prevence: léčit co nejdříve, zbytečně nohy nemydlit, hodně oplachovat a vytírat, mít vlastní ručník. Dlouho nenosit uzavřenou obuv, vykoupat nohy v kyselém roztoku. Nechodit naboso, nepůjčovat si cizí obuv, používat spreje proti plísním.

KVASINKY: Žijí tam kde je teplo a vlhko. Nepotřebují keratin. Nachází se na sliznicích. Určité množství kvasinek má i zdravý člověk. Obranyschopnost snižuje cukrovka, dlouhá léčba ATB, jaterní onemocnění, stres, nádory a jejich léčba

Kandidóza v ústech: Tvoří bělavý povlak, je špatně sloupnutelný. Působí pocit pálení a pachuť v ústech.

Kandidóza genitálií: zarudnutí, bělavý povlak zevních genitálií, výtok z pochvy, svědění, pálení. Mají ho i muži na žaludu. Nakažlivost není velká.

Kandidóza hladké kůže: vyskytuje se v zavářkových místech, v podpaží, tříslech, mezi půlkami, pod břichem. Zarudnutí velké, puchýřky.

Kandidóza nehtových valů: projeví se zarudnutím a nehet je zduřelý. Vytéká žlutobílá hustá tekutina z podnehtového valu. Ta vytéká na ploténku a nehet bývá deformován.

Léčba:

Místní – roztoky, pasty proti kvasinkám

Celková – v nejtěžších případech

Prevence: omezit cukr, zvýšit hygienu, nenosit neprodyšné silikové prádlo, používat zásypy, podpořit obranyschopnost

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!