Otázka: Vodní turbíny a vodní díla
Předmět: Stavba a provoz strojů
Přidal(a): VojbenCZ
Vodní turbíny
- Rotační lopatkové stroje, v nichž se využívá energie vody. Voda mění svou potenciální energii na kinetickou, která se ze stroje odvádí jako kroutící moment.
Každá vodní turbína má:
- Rozváděcí zařízení – tvořené buď tryskami, nebo natáčivými rozváděcími lopatkami
- Oběžné kolo – s pevnými či natáčivými lopatkami
Vodní turbína může mít hřídel svislý či vodorovný
Podle průběhu tlaku v rozváděcím a oběžném kole může být vodní turbína:
- Rovnotlaková (akční) – před oběžným kolem i za ním je stejný tlak
- Přetlaková (reakční) – před oběžným kolem je vyšší tlak než za ním
Užitečný spád
- Rovnotlaková turbína
- Měnná energie předaná oběžné lopatce: Y = 1/2*(c12 – c22)
- Neuvažujeme-li ztráty v přívodním potrubí, bude platit:
- Y = g*Huž
- ½*( c12 – c22) = g*Huž → Huž = ( c12 – c22)/(2*g)
- Velikost užitečného spádu u rovnotlakové vodní turbíny závisí tedy na rozdílu vstupní energie a výstupní ztráty.
- Přetlaková turbína
- Je nutno uvážit, že oběžné kolo pracuje s tlakovým rozdílem
- Měrná energie oběžné lopatky
- Y = g*Huž = (( c12 – c22)/(2)) + (( p1 – p2)/ρ)
- Velikost užitečného spádu u přetlakové vodní turbíny bude tedy záviset nejen na výstupní ztrátě, ale i na velikosti tlaku na konci oběžné lopatky. Větší užitečný spád se získá snížením tlaku , což se v praxi provede připojením sací trubky.
Druhy turbín:
- Peltonova turbína
- Francisova turbína
- Kaplanova turbína
- Dériazova turbína
Peltonova turbína
- Rovnotlakový vodní motor. Voda proudí na oběžné lopatky tvaru dvojité misky z jedné či více trysek (1 až 6). Oběžné kolo se otáčí v prostoru s konstantním tlakem.
- Vhodné pro velké spády (typický vodní motor pro vysokotlaká vodní díla).
Výkon je regulován průtokem vody dopadající na oběžné kolo. Průtok se mění posuvnou jehlou v ústí trysky.
Francisova turbína
- Je to univerzální turbína (pro nízko/středo/vysokotlaká vodní díla). Oběžné kolo má pevné lopatky tvarově složité. Geometrický tvar oběžného kola závisí na zákl. parametrech stroje (výkon, spád a provozní otáčky).
- Výkon turbíny je regulován změnou průtoku vody, který se řídí natáčivými rozváděcími lopatkami.
- Vysokotlakou Francisku je nutno zajistit proti tlakové vlně, ta vznikne při náhlém uzavření lopatek rozváděcího kola (náhlé odlehčení stroje).
Kaplanova turbína
- Patří mezi přetlakové vrtulové vodní motory. Rozváděcí i oběžné lopatky lze natáčet tak, že každé poloze rozváděcích lopatek odpovídá správná poloha nastavení oběžných lopatek vrtule. Lopatky oběžného kola jsou uloženy letmo.
- Rychloběžné Kaplanky mají pro potlačení kavitace oběžné kolo pod hladinou odpadního kanálu.
- Kaplanka musí být zabezpečena i proti nedovolenému zvýšení provozních otáček (přetočení stroje – velké odstředivé síly – nebezpečí utržení oběžné lopatky – vytržení čepu).
Dériazova turbína
- Je přetlakový vodní motor s diagonálním průtokem vody. Je v podstatě konstrukční variantou turbíny Kaplanovy. Je vhodná pro střední spády. Výhodou této turbíny je náboj velkého průměru, do něhož se lépe umístí větší počet oběžných natáčivých lopatek než u turbíny Kaplanovy.
- Regulace je podobná jako u Kaplanovy turbíny.
Vodní díla
- Hydrocentrála (hydroelektrárna) tvoří část vodního díla. Vodní dílo zahrnuje přívod vody kanálem, štolou nebo potrubím, zařízení na zvýšení hladiny, strojovnu, zařízení na čištění vody, potřebná uzavírací zařízení a odpadní kanál.
Podle spádu je dělíme na:
- Nízkotlaká (do spádu asi 15 m)
- Středotlaká (do spádu asi 60 m)
- Vysokotlaká (pro vyšší spády)
Nízkotlaké vodní dílo
Může být:
- derivační, které má strojovnu mimo vodní tok – v tzv. derivačním kanálu
- průtočné, kde strojovna je přímo ve vodním toku
Středotlaké vodní dílo
Je to akumulační nádrž s přehradní zdí. Voda se vede k turbínám kanálem (přivaděčem), který má dva uzávěry. První je přímo v ústí přivaděče v hrázi, druhý je před turbínou.
Vysokotlaké vodní dílo
Má přirozenou nebo umělou zásobní nádrž, položenou mnohem výš, než je strojovna. Z nádrže se přivádí voda k turbínám potrubím, které je uloženo na ocelobetonových blocích, buď v zemi, nebo častěji na povrchu.
Potrubí je vážně ohroženo při náhlém uzavření průtoku vody. Kinetická energie vody proudící potrubím se změní v tlakovou vlnu, která může způsobit roztržení dolní části přiváděcího potrubí. Toto lze ošetřit tzv. vyrovnávací nádrží (má volnou hladinu a tlaková vlna se v ní ztlumí). Opačným jevem je imploze potrubí, tj. zmáčknutí potrubí atmosférickým tlakem – nastane při rychlém otevření spodního uzávěru. Proti tomu je potrubí jištěno zavzdušňovacími ventily (při vzniku podtlaku vpustí do potrubí atmosférický vzduch).
Přečerpávací elektrárna
V noci odebírá elektřinu a přečerpává vodu ze spodní nádrže do horní. V době špiček, kdy je elektřiny nedostatek a dochází k přetěžování sítě, pracují jako špičkové energetické jednotky. Charakteristickým znakem přečerpávacích elektráren jsou dvě nádrže, mezi nimiž je umístěna strojovna.