Otázka: Autismus
Předmět: Psychologie (společenské vědy)
Přidal(a): lostakovapetra
Autismus
- vrozené vývojové mentální postižení, které naruší vývoj komunikace v nejranějším dětství a zanechá dítě neschopné vytvářet si normální mezilidské vtahy.
Triáda poškození (autistické spektrum):
- -sociální interakce
- -komunikace
- – představivost
Jde o neschopnost dobře se orientovat v prostředí a vzájemně se dorozumět. Jedinci často nechápou smysl a užití řeči, ani své či cizí emoce, neumí transformovat zkušenosti (dříve již naučené) do jiných situací, mohou mít ze změn (porušení stereotypu) úzkost, zmatek.
Značná část „autistů“ má závažné poruchy chování.
Poškození se manifestuje různými způsoby:
- Poškození sociální interakce – netečnost, zjevné stranění se, někdy nápadná spontánnost, častá afektovanost (typy: osamělý, pasivní, aktivní, formální apod.)
- Poškození sociální komunikace – mluví na ostatní, ale ne s nimi, obtížně chápou informace sdělené mimikou či gestem
- Poškozená představivost – nedostatek představivosti ve hře s dětmi, hračkami i dospělými, tendence věnovat pozornost nedůležitým či triviálním aspektům, někdy omezený repertoár aktivit (pokud hra, tak je strnulá a stereotypní), chybí chápání smyslu jakékoliv činnosti a chybí i motivace pro nějakou činnost.
Mezi variabilní rysy patří problémy s řečí, abnormality vizuálního sledování a očního kontaktu, problémy s napodobováním pohybů a kontrolou pohybů, neobvyklá reakce na smyslové podněty, někdy nepřiměřené emocionální reakce, zvláštní dovednosti, problémy schováním.
Aspergerův syndrom
- patří mezi poruchy autistického spektra (bývá diagnostikován v předškolním nebo mladším školním věku)
- Tzv. vysokofunkční autistimus = Asperg. syndrom
- řeč a intelekt jsou vyvinuté
- děti výrazně nadané (naučí se samy číst, hrají šachy, citují z encyklopedií, znají nazpaměť jízdní řády apod.)
Mívají ale problémy:
- v chápání sociální situace
- empatického charakteru
- v chápání myšlení jiných (názor…)
- bývají samotáři
- často velmi (mimořádně) neobratné
- s kontrolou emocí a vlastního chování
Při práci s dětmi je důležité:
- strukturovat činnosti (hru, práci, učení)
- strukturovat čas (v rámci režimu dne)
- řešit situace operativně (cenná je přítomnost kvalifikovaného asistenta)
- zabraňovat vzniku problému, analyzovat situace s dítětem
- využít metody „kognitivně behaviorální terapie“ = svým přístupem umožníme dítěti porozumět světu, trénovat komunikaci, pracovní i sociální chování = téměř 100% naděje na zlepšení stavu (náročné na trpělivost a hlavně znalost problému)
Rettův syndrom
– ze škály pervazivních vývojových poruch se vymyká
– je známa etiologie – vývojová porucha způsobená chromozómovou mutací – výskyt hlavně u dívek.
Projevy: mezi 7. – 18. měsícem dochází k zastavení vývoje, ztrátě naučených dovedností, zpomalení růstu hlavy, řeč postupně zaostává a vytrácí se.
Typický projev dívek s Rett. syndromem je stereotypní pohyby rukou – jako když se myje. Perspektiva velmi nepříznivá (regrese, i fyzické obtíže = skolióza, úpadek motorických schopností).
Kannerův autismus =klasicky raný infantilní (dětský) autismus- je přítomno opoždění nebo abnormality alespoň v jedné z následujících tří oblastí, se vznikem před třetím rokem věku dítěte: sociální interakce, řeč používaná v sociální komunikaci, symbolická či imaginativní hra (takzvaná triáda). U Aspergerova syndromu tato klinicky zjevná opoždění přítomná nejsou.