České hudební festivaly – seminární práce

 

   Otázka: České hudební festivaly

   Předmět: Seminář ze společenských věd

   Přidal(a): Adriana

 

                                                                                                                                        

České hudební festivaly

Myslím, že význam tohoto tématu vysvětlovat nemusím a každý ví, co si pod tímto pojmem představit. Ovšem né každý vidí potěšení v tom, se celý víkend prodírat v davech lidí, (ne)spát ve stanu, kde se po osmé ranní cítíte jako papriky ve skleníku, stravovat se výhradně čínskými nudlemi, nebo gyrosem a nechat na sebe působit litry piva v kombinaci se sluníčkem a ostatními již zmíněnými „nedostatky“. A to ani nemluvím o absenci hygieny. Takhle to ale zní, že na festivalech není nic pozitivního. Proč tam tedy potom jezdit? Musíte pro to mít geny a ta atmosféra vám musí vynahradit všechny ty drobné mouchy. Jak říkám já: „Láska k festivalům je jako smysl pro humor. Někdo ho má a někdo se prostě celý život nudí.“

Existuje samozřejmě nespočet druhů festivalů, ať už je rozdělujeme podle hudebních žánrů, nebo třeba doby trvání. Já se v téhle práci rozhodla zaměřit na festivaly, které patří k těm známějším. Budu zmiňovat jen ty, které jsem sama navštívila, nebo se tento rok navštívit chystám.

 

Majáles

Festival Majáles je jakousi formou studentských oslav. Koná se většinou koncem dubna/začátkem května v Praze, Brně a Hradci Králové (v tomto roce). Nevím jak v ostatních městech, ale v Praze začíná poslední den oslavy již v dopoledních hodinách majálesovým průvodem. Celé oslavy potom vyvrcholí v hodinách odpoledních velkým open-air hudebním festivalem v Letňanech. Festival má mnoho doprovodných programů jako je například volba krále, královny, prince a miss.

Já jsem se zúčastnila v roce 2014 a přílišné vzpomínky to ve mně nevyvolalo. Obecně mi festival přijde velmi komerční a přílišně propagovaný. Samozřejmě to je jen můj osobní názor a tisíce lidí by se se mnou neshodlo.

 

Votvírák

Letos se bude konat již desátý ročník festivalu Votvírák, který by se bez nějakých větších námitek dal považovat za jeden z nejnavštěvovanějších festivalů vůbec. Těžko říct, zda je na vině až směšně levná vstupenka, nebo fakt, že se jedná o jakési „otevření“ festivalové sezóny. Desetitisíce lidí se každý rok začátkem června chystají oslavit příchod léta a tím pádem i letních festivalů do Milovic nedaleko Prahy. Na této události potkáte snad úplně všechny! Od malých dětí po zasloužilé babičky. Od punkáčů, přes rockery, hiphopery, indie milovníky až po vyznavače pop music.

Festival jsem navštívila též v roce 2014, a jakožto můj první vícedenní festival ve mně zanechal samé dobré zážitky (nebo si možná ty špatné už jen nepamatuji). Když na to koukám zpětně, asi bych si už pro „své poprvé“ Votvírák nevybrala. Hygienické podmínky jsou tu tragické, lidi kam se podivám a všudypřítomné povalující se odpadky, v horším případě opilci člověku náladu zrovna nezlepší. Přesto mě to od festivalů neodradilo a naopak jsem si je zamilovala. A stejně jako s prvním klukem, vždy na něj rádi vzpomínáte, ale znovu už byste do toho nešli.

 

Rock for People

Troufnu si tvrdit, že hradecký Rock for People na začátku července patří k jednomu z nejoblíbenějších festivalů v Česku. Vypovídají o tom i jeho letošní úctyhodné 22. narozeniny. Jak už z názvu vyplívá, festival původně vznikl jako čistě rocková záležitost. V současné době se s úpadkem oblíbenosti klasického rocku snaží získat příznivce i z jiných, rocku příbuzných žánrů. Headlinery většinou tvoří, dalo by se říct už legendy. Zároveň ale ve snaze přilákat mladší generace tvoří velkou část interpretů i populární kapely současnosti.

Tento festival jsem ještě neměla štěstí navštívit. Doufám, že letos mi to konečně vyjde.

 

Hrady CZ

Hrady CZ je festival konající se v průběhu celého léta. Je rozdělen na dvě části: České hrady.CZ a Moravské hrady.CZ. 12. ročník tohoto projektu se uskuteční během léta 2016 na významných českých a moravských historických památkách, postupně v osmi různých krajích České republiky. Festival je také zaměřen na rozvoj turistického ruchu a zviditelnění krásných historických památek v regionech. V ceně vstupenky jsou zahrnuté i prohlídky stálých expozic hradů. Program festivalu je postaven na vystoupení špiček české a slovenské hudební scény.

V roce 2014 jsem navštívila jeden den festivalu v Rožmberku nad Vltavou. Atmosféra byla velmi příjemná, nicméně šplhat ten kopec už méně.

 

AIR festival

Hradecké bývalé vojenské letiště každoročně zhruba v půlce srpna hostuje také tento festival zaměřený na elektronickou hudbu a DJ´s.

Přesto, že tato hudba absolutně není můj šálek kávy, nechala jsem se přemluvit a v srpnu 2014 jsem si koupila až směšně levné vstupenky a místa ve VIP kempu. Tím pádem pohodlné zázemí, protože ve výsledku jsem tam stejně strávila víc času, než v samotném areálu. Naštěstí naši „sousedi“ si koupili lístky ze stejného důvodu jako já a tak to nakonec nebylo tak tragické, jak jsem se zpočátku obávala. Na náladě nám ani nepřidával vytrvalý déšť trvající celou dobu festivalu. Právě díky nepříznivému počasí se festival netěšil příliš hojné návštěvnosti. Nadcházející ročník už pravděpodobně tak poklidný nebude, neboť se festivalu podařilo dostat jako headlinera jedno z nejvýznamnějších jmen DJ´s scény současnosti.

 

JAM ROCK

Letos již devátý ročník festivalu láká stále více lidí nejen ze severovýchodních Čech, kde se na louce za Žamberkem akce koná, ale také ze širšího okolí. Line-up se skládá především z českých kapel a zpěváků, místy doplněn nějakým zahraničním interpretem.

V roce 2015 jsem navštívila festival poprvé. Vzhledem k tomu, že se festival koná kousek od místa, kde bydlím, vyloženě jsem si užívala odjezdy domů, teplou sprchu, pohodlnou postel, spaní do odpoledne a svěží návrat zpět na festival. I když ve stanu to prostě má své kouzlo, tomuhle to konkurovat nemůže. Vzhledem k tomu, že festival není tolik známý a tím pádem navštěvovaný, stává se z něj dokonalé místo pro vychutnání pravé letní pohody. Přátelská atmosféra a nepříliš drahé vstupenky získávají jen další plusové body.

 

Rock for Churchill

Festival, který se zrodil, jako benefiční akce na podporu kostela sv. Jakuba Velkého bude letos slavit již 16. narozeniny. Původně jednodenní akce s převážně lokálními rockovými kapelami se změnila na dvoudenní multižánrový festival hostující jména světového formátu. Na dvou pódiích si tu podávají ruce rock, taneční muzika, pop, reggae, ska, hiphop a další hudební styly. Každoročně se koná na stejném místě, v malebném přírodním areálu Myslivna v severočeském městečku Vroutek ke konci srpna – pro mě se tedy stává oficiálním zakončením festivalové sezóny.

Festival jsem navštívila v roce 2015 na popud mých neodbytných kamarádů, kteří se rozhodli na tuto 300km dlouhou cestu vypravit z naší vesničky celý autobus. Ubytování jsme měli zařízené na soukromé zahrádce našeho známého, hned vedle vchodu do areálu. Vlastní pípa, vlastní jídlo, lednice, elektřina a obecně úžasné zázemí s čistým potokem na osvěžení nám pomohly přežít extrémně teplé dny a festival si co nejvíce užít. Původní myšlenka festivalu, přátelská atmosféra a všudypřítomná příroda dodává festivalu úžasné kouzlo a troufám si říct, že jde o jeden z nejpříjemnějších a nejpohotovějších festivalů v Česku.

 

Colours of Ostrava

Oblíbený hudební festival Colours of Ostrava je podle mnohých jeden z nejlepších českých festivalů. Jedná se o multižánrovou hudební přehlídku, která si za svou pestrou nabídku interpretů a kvalitní organizaci opakovaně vysloužila cenu Anděl za Hudební událost roku. Centrem festivalového dění (pořádaného poprvé v roce 2002) se v polovině července stává areál na Černé louce a Slezkoostravském hradě. S kulturními doprovodnými akcemi se však v době konání festivalu můžeme potkat po celé slezské metropoli. Nechybí videoprojekce v Minikinokavárně, dramatická přestavení ve speciálním divadelním stanu či diskuze a poslechové seance v klubu Stará aréna. Návštěvníci festivalu se obzvláště mohou těšit na koncerty a vystoupení přibližně dvou stovek kapel a účinkujících, kteří rotují během několika červencových dnů na zhruba dvou desítkách scén.

Zatím se mi z nějakého důvodu nepoštěstilo festival navštívit, tak snad to letos napravím.

 

Pár dalších festivalů, které stojí za návštěvu:

Trutnov open air – letos již 24. ročník legendárního festivalu, který se původně jmenoval „Východočeský Woodstock“ a stojí na undergroundových základech.

Mezi ploty – festival, jehož cílem je bořit bariéry mezi běžnými lidmi a pacienty psychiatrických léčeben.

Sázava fest  – multižánrový a multikulturní festival s jarní, letní a podzimní částí, který pravidelně představuje nejlepší domácí i zahraniční interprety, ale dává prostor i mladým skupinám a projektům. Součástí jsou i divadelní představení, filmy, výstavy, autorská čtení a mnoho dalšího.

Mighty sounds – český letní hudební festival zaměřený převážně na hudební žánry jako punk, ska, hardcore, reggae, rock´n´roll a další

 

Myslím, že ani není v mých silách vyjmenovat všechny dobré hudební festivaly, protože v posledních letech úroveň stoupá a akce se stále vylepšují.

 

Námět na dokument

Dokument by se zaměřoval na jeden konkrétní multižánrový festival. Byla by popsána historie úplně od prvního nápadu založit festival. Obsahoval by první kroky k úspěchu/počátečnímu neúspěchu. Odhaloval by strategii jak nalákat návštěvníky, nebo naopak nějaké výrazné interprety. Popisoval by místo konání a zajímavá místa k návštěvě v okolí. Rozebíral by také rozmanitost návštěvníků a různé subkultury vyskytující se na akci.

 

Jak již bylo řečeno, někdo festivaly miluje a jiný neví jak si užít života. Já osobně už se nemůžu dočkat léta a nadcházející, zatím velmi dobře vyhlížející festivalové sezóny.

 

Zdroje:

Magazín MF Dnes

http://www.ceskehrady.cz/cs/festival/

http://www.czech.cz/cz/95156-letni-hudebni-festivaly

http://www.rfch.cz/info/

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Content is protected !!