Cestovní ruch

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

 

   Otázka: Cestovní ruch

   Předmět: Zeměpis

   Přidal(a): FilipMarley

 

 

Podle WTO (World tourism org.): Činnost osoby ve svém volném čase na přechodnou dobu v místě mimo trvalé bydliště za jiným účelem, než je vykonávání výdělečné činnosti v navštíveném místě.

 

Předpoklady:

1) Sociální: účastnící cestovního ruchu jsou většinou zaměstnaní lidé, pro které je turismus zdrojem načerpání nové energie J. Cestovní ruch také narostl díky trendu zkracování pracovní doby a prodlužování dovolených. Demografie – např. cestování lidí v produktivním věku x seniorská a mládežnická turistika

2) Ekologické: obyvatelé oblastí s poškozeným životním prostředím vyhledávají často formy cestovního ruchu, ať už formou individuální rekreace nebo lázeňských pobytů, ozdravných pobytů, škol v přírodě…

3) Ekonomické: cestovní ruch tvoří asi 25 až 30 % všech světových služeb a zaměstnává přes 100 milionů osob. Finančně lépe situované vrstvy zpravidla vyhledávají místa dražší a vzdálenější destinace cestovního ruchu.

 

Oblasti ve světě:

Mezi nejoblíbenější cíle rekreačních turistů patří v létě moře a v zimě vysoké hory. Poznávací turismus nejvíce přitahují oblasti bohaté na historické, umělecké a kulturní památky (Francie, Itálie, Řecko), přírodní rezervace, bohatý kulturní život a ovšem i mimořádné světové výstavy, festivaly, lidový folklor a podobně. Významnou složku tvoří sportovní turismus: olympiády, mistrovství, turnaje.

Nejoblíbenější destinace turismu: Francie, USA, Španělsko, Čína, Itálie

 

UNESCO:

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Zařazení památky do seznamu UNESCA má velký vliv na návštěvnost. Památky, města se mezinárodně zviditelní a tak i zdánlivě nenápadná místa si získají atraktivitu. V České Republice je těchto míst 10. Součástí světového kulturního dědictví je Praha, Český, Telč, Kutná Hora, atd…

 

ČR:

Silné stránky cestovního ruchu v ČR:

výhodná geografická poloha ČR; bohatství kulturních, historických památek a další kulturní a folklórní zajímavosti; tradice lázeňství; chráněné krajinné oblasti a národní parky; Praha a ostatní historická města – architektura, historie

Slabé stránky cestovního ruchu v ČR

nízká kvalita základních a doplňujících služeb cestovního ruchu; nedostatečná propagace republiky a regionů (zejména nedokonalý informační systém, doprava, spoje)

 

 

Cestovní ruch v Jižní Evropě:

Portugalsko:     

Centra cest. ruchu jsou např. Belémská věž v samotném hl. městě Lisabonu. Klášter Batalha, který leží na řece Tejo.Madeira je významná svými klimatickými lázněmi.

Španělsko:

Ke Španělsku patří mnoho ostrovů, které jsou jako stvořena pro turisty. Barcelona je známá díky chrámu Sagrada Familia, který začal stavět Gaudí.

Itálie:   

K Itálii patří ostrovy jako Sardinie a Sicílie. Na ostrově Sicílie je sopka Etna. Jako Španělsko i Itálie má spousty pláží a moře, ale také je významným střediskem pro lyžaře. Turisticky oblíbený je také Řím (Koloseum), Benátky, šikmá věž v Pisse.

Vatikán:             

Vatikán je centrem římskokatolické církve a vládne tu papež. Vatikánská bazilika sv. Petra je největším křesťanským chrámem na světě.

Řecko:

Četné ostrovy. Akropole – tvoří ji skalnatý kopec v centru Athén. Na Akropoli se nacházejí zbytky skvostných chrámů, jedním z nich je svatyň Parthenon.