Chystáš se na techniku? Do Prahy či do Kladna? Tak to sis vybral/a velmi dobře a aby byl tvůj nástup na školu jednodušší, bez problémů a bez úmorného tápání co kde a kdy zařídit, kam zajít, co kde potvrdit, podepsat apod., jsme pro tebe připravili takového jednoduchého průvodce tím, co tě čeká, abys nikdy nebyl zaskočen!
V první řadě gratuluji k tvému přijetí a zároveň apeluji, aby sis pečlivě schoval/a dopis o přijetí a vzal/a si ho s sebou k zápisu, budeš potřebovat zejména kód tvé přihlášky.
ZÁPIS
Při zápisu dostaneš pár dokumentů. Co budeš muset vyplnit a podepsat, ale ničeho se neboj, se vším ti pomůžou referentky studijního oddělení, které jsou u zápisů přítomny a jsou velice laskavé.
Pozn. Na zápis ke studiu nemusíš být společensky oblečen/a – můžeš přijít oblečen/a zcela neformálně tak, jak uznáš za vhodné.
Právě přímo na zápisu do 1.ročníku si budeš zapisovat předměty podle doporučeného studijního plánu. Jediné, co si budeš volit, je cizí jazyk. ČVUT nabízí celou škálu jazyků, ze které si určitě vybereš. V případě, že máš o jazyky velký zájem, můžeš si zapsat volitelný jazyk, klidně i dva, tři, kolik budeš chtít, ale o tom později.
Na zápisu mimo jiné dostaneš i potvrzení o studiu, které se ti také bude hodit a to nejen na školní záležitosti. Dále ti budou sděleny důležité termíny a data, podle kterých se budeš řídit.
STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM
První z dat je důležité pro získání hesla do studijního informačního systému Komponenta studium (IS KOS). Pro získání hesla je nutný právě kód přihlášky, který máš pečlivě schovaný. KOS slouží k zápisu předmětů, tvorbě osobního rozvrhu, přihlašování na zkoušky, kontrole počtu získaných kreditů, přihlašováním na mimořádné akce a mnoha dalším účelům.
Aby ses do KOSu mohl/a vůbec dostat, potřebuješ mít své vlastní přihlašovací údaje. V dopise o přijetí máš napsáno inicializační heslo, které použiješ pro vyplnění formuláře na příslušné stránce, kde vybereš fakultu, na kterou jdeš studovat a dozvíš se unikátní uživatelské jméno, které je platné pro celé ČVUT, a zadáš si heslo (pozor na velká a malá písmena).
Teď už tedy máš přihlašovací údaje a můžeš se jít přihlásit do KOSu. Najedeš na stránku www.kos.cvut.cz a zadáš do okének příslušné údaje. Po přihlášení se ti objeví úvodní stránka, kterou můžeš vidět na druhém obrázku.
A tady si již rozklikneš a uděláš, co bude potřeba.
Zápis předmětu – v prvním semestru to většinou nebudeš potřebovat, protože následuješ doporučený studijní plán, ale v následujících semestrech je to velmi důležité.
Rozklikneš záložku předměty→ zápis předmětu – pozor, období, kdy je možné si předměty zapisovat je časově omezeno, vše by ses měl/a dozvědět na webovkách své fakulty.
Můžeš si v podstatě zapsat jakýkoli předmět, budeš chtít, to je jen na tobě, ale stále platí to, že předměty z doporučeného studijního plánu splnit musíš.
↑ Vybereš příslušný semestr, fakultu a katedru, kde si najdeš předmět, který si chceš zapsat. Vidíš informace o předmětech – za kolik je kreditů, způsob zakončení (Z=zápočet, ZK= zkouška, KZ= klasifikovaný zápočet) a pak kapacitu a aktuální obsazenost. Vlevo si svůj vybraný předmět zaškrtneš a do kolonky „semestr“ napíšeš pořadové číslo semestru, do kterého ho chceš zapsat. Poznámka OMEZENÍ udává zejména předchozí návaznost předmětů, tzn. jaké předměty musíš mít splněné před tímto předmětem.
Osobní rozvrh – většinou jde tvořit svůj osobní rozvrh od druhého semestru studia, do té doby ti zapisuje a tvoří rozvrh studijní oddělení, takže tyto pokyny prozatím asi nepotřebuješ.
Rozklikneš záložku Rozvrh→ Osobní rozvrh pro nahlédnutí do svého rozvrhu, podle kterého se máš řídit. Nebo Rozvrh→ Tvorba osobního rozvrhu pro přesouvání předmětů, odhlašování předmětů a dalších přesunů. Do rozvrhu si můžeš přidat jen ten předmět, který jsi před tím odklikl/a v „předběžném zápise“ popsaném v předchozím bodě.
↓ Po rozkliknutí Tvorby osobního rozvrhu se ti zobrazí aktuálně zapsané předměty, do jaké přednáškové, cvičící a laboratorní paralelky patříš. Pokud to chceš změnit, klikneš na Zobrazit a klikneš na skupinu, kde chceš být (viz. druhý následující obrázek). Zeleně zabarvené jsou skupiny, kde se právě nacházíš. Jakmile si změníš skupinu cvičení, podle toho se ti automaticky změní i skupina přednášek.
↑Tady se ti zobrazí veškeré předměty, které máš v danou chvíli zapsané, pro přesunutí v rozvrhu klikneš na „Zobrazit“ ( ↓ ) a už si zapisuješ konkrétní časy, jak se ti to hodí.
Přihlášení na zkoušku a zápočty
Rozklikneš záložku Zápočty a zkoušky→ Termíny zápočtů a zkoušek a vybereš si předmět s příslušných semestrem, klikneš na Vybrat termín a u termínu, kdy bys chtěl být zkoušen, dáš Přihlásit. Pokud sis to rozmyslel/a, dáš Odhlásit, ale pozor na data uzávěrek, každý předmět a vyučující to má jinak. Vždy můžeš být přihlášen pouze na jeden termín zkoušky (pokud nejsi na žádný termín veden jako náhradník).
Většinou platí, že z daného předmětu můžeš jít na zkoušku pouze ke svému přednášejícímu. Radši se vždy ujisti, jak to daný předmět má. Většinou se ti v KOSu zobrazí právě termíny, na které můžeš jít, ale jak píši, je lepší si vše zjistit.
Kontrola studijních výsledků
Rozklikneš záložku Ostatní → Studijní výsledky a zobrazí se ti, jak jsi zatím na tom. Jelikož již neexistuje papírový index, doporučuji kontrolovat výsledky vždy, když získáš nějaký zápočet nebo zkoušku, aby ti to tam vyučující do 24h zapsal. V případě, že ne, je dobré mu/jí napsat email.
Na zápisu budeš požádán, abys do KOSu vložil své osobní údaje, zejména číslo účtu. Provedeš to tak, že rozklikneš Ostatní→ Osobní údaje a změníš nebo vložíš, co je potřeba.
TĚLESNÁ VÝCHOVA
Vraťme se zpět ke dni zápisu a důležitým datům. Další, které ti bude sděleno, je odkdy si můžeš vybrat sport u předmětu Tělesná výchova, který je povinný. Tělesnou výchovu zajištuje Ústav tělesné výchovy a sportu ČVUT a proto volbu konkrétního sportu uděláš na jejich webovkách www.utvs.cvut.cz v záložce Výuka (musíš znát heslo do KOSu). Tvoje volba sportu a jeho času se neprojeví v osobním rozvrhu v KOSu!
Na výběr je velké množství sportů a výuka je velmi dobrá, u některých je poznámka, zda lekce jsou třeba jen pro začátečníky nebo jen pro pokročilejší sportovce.
Aby sis mohl/a sport zapsat, musíš mít v KOSu předmět TV a tím pádem mít heslo do KOSu, které funguje i na stránkách ÚTVS.
Tělesná výchova je povinná v 1. ročníku studia na ČVUT, ale neboj, v dalších ročnících si ji můžeš zapsat také.
PRŮKAZY
Teď opět zpět k zápisu – dostal jsi potvrzení o studiu, které použiješ na různé kartičky na autobus, rodičům do práce se také bude hodit, ale především ke zřízení studentského průkazu. Máš dvě možnosti, buďto zařídit ISIC, který již možná znáš ze střední školy a po jehož zřízení můžeš čerpat slevy v různých obchodech, slevy na jízdné, na pojištění apod. (více na www.isic.cz). Druhou možností je průkaz s logem ČVUT. Oba dva typy průkazů zařídíš ve Studentském domě (Bechyňova 3, Praha 6), kam doporučuji se na začátku semestru objednat přes formulář na webových stránkách ČVUT.
Co se týče poplatků za zřízení průkazů, tak ČVUT průkaz je zdarma (jeho první vydání) a ISIC stojí 250Kč za zřízení a poté 150Kč za každý prodlužující rok. K jeho vydání budeš ještě potřebovat občanský průkaz, pasovou fotku, potvrzení o studiu.
Jestli ti je něco nejasné, zajdi se buď zeptat do Studentského domu nebo mrkni na http://intranet.cvut.cz//informace-pro-studenty/prukazy .
Průkaz ti bude sloužit ke vstupu do školy, do Národní technické knihovny, která je součástí kampusu v Dejvicích a především k placení svačinek a obědů v bufetech a menzách po předchozím nahrání peněz (provedeš u jakékoli pokladny stravovacího zařízení ČVUT), k tvojí identifikaci během testů a zkoušek, pro kopírování a tisk a dalším věcem.
Další tvou povinností je nahlásit své zdravotní pojišťovně, že jsi zahájil/a studium. Toto musíš provést do 10 dnů po zápise a přidat potvrzení o studiu (většinou stačí naskenovat).
KREDITOVÝ SYSTÉM
Jak vůbec funguje systém studia, co všechno musíš mít a co máš vše plnit?
V doporučeném studijním plánu máš vždy dotaci 30 kreditů na semestr z povinných předmětů, což znamená, že ty musíš udělat.
Předměty mají následující možnosti zakončení – zápočet, klasifikovaný zápočet a zkoušku. Předměty zakončené klasifikovaným zápočtem jsou zejména různé projekty, semináře, apod. Předměty zakončené pouze zápočtem jsou zejména praktičtěji založené předměty, které mají třeba nulovou dotaci přednášek, například výuka v nějakých specializovaných softwarech jako je AutoCAD, ArchiCAD, Základy technického kreslení, apod.
Většina předmětů je zakončena zkouškou, což znamená, že nejdříve musíš získat zápočet, který se většinou uděluje na základě docházky na cvičení, řádné vypracování domácích úloh a dostatečného počtu bodů v případě zápočtových testů. Až získáš zápočet, tak můžeš jít na zkoušku (už jsme si vysvětlili, jak se na zkoušku přihlásíš).
Zkouška je známkovaná písmeny, ne čísly jako na střední. Škála hodnocení je A až F, přičemž F je neuspěl. Od A do E jsi prošel, přičemž samozřejmě za A je nejlepší známka. V případě, že u zkoušky neuspěješ na první pokus, tak nezoufej, máš ještě jeden opravný pokus. Pokud ani ten ti nesedne, máš ještě tzv. balíček třetích (druhých opravných) termínů. Dostaneš jich tolik, kolik máš před sebou semestrů bakalářského studia( např. 4-letý bakalářský program= 8 třetích pokusů) a je pouze na tobě, kdy a na jaký předmět si třetí pokus vyčerpáš, klidně můžeš v prvním semestru využít třeba tři pokusy, jen počítej s tím, že v následujících ročnících je dobré si nechat nějakou tu „rezervu“.
Pokud ti to nesedne bohužel ani napotřetí, tak si můžeš předmět zapsat znovu, až bude fakultou vypsán (některé předměty se vypisují ve všech semestrech, některé pouze v letním, některé pouze v zimním – na to si dej pozor), ale v daném semestru, kdy se ti zkouška třikrát nepovedla, nezískáš za tento předmět kredity. Každý předmět si můžeš zapsat pouze dvakrát (tzn.jednou opakovat). Pokud neuspěješ ani při druhém zápisu předmětu, bude ti studium ukončeno – lidsky řečeno, vyhodí tě.
Takto to ale nemůžeš udělat se všemi předměty, některé musíš úspěšně absolvovat, aby ses probojoval/a do dalšího semestru. V 1.semestru musíš získat alespoň 15 kreditů a za 1.ročník minimálně 30 kreditů (z celkových 60), abys postoupil do 2.ročníku, nicméně jak už bylo řečeno, všechny předměty z doporučeného studijního plánu musíš úspěšně absolvovat. Za každý další rok studia musíš získat minimálně 40 kreditů, abys postoupil do dalšího ročníku.
Důležitá je také návaznost předmětů, ukažme si příklad. Na Fakultě stavební jsou vyučovány předměty Stavební mechanika 1 a Stavební mechanika 2. SM1 v 1.semestru a SM2 v 2.semestru. V případě, že neuspěješ v 1.semestru ze SM1, zapíšeš si ho znovu a zároveň budeš docházet do hodin SM2, protože ten je v semestru druhém. To není vůbec žádný problém. Jediný háček je, že musíš mít předmět SM1 řádně ukončen (složit zkoušku úspěšně) předtím, než jdeš na zkoušku ze SM2.
Co se týče nějakých časových období, tak semestr trvá vždy 13 týdnů. Zpravidla se začíná v říjnu a zkouškové v zimním semestru je přibližně do půlky února, na něj navazuje letní semestr, který má opět 13 týdnů a následuje zkouškové období, které zpravidla trvá do konce června. Od akademického roku 2016/2017 bude zkouškové období trvat 5 týdnů místo aktuálních 6.
Většinou se předměty skládají z přednášek a cvičení. Zatímco účast na cvičení je povinná (vyučující vždy řekne na začátku semestru, jakou absenci toleruje, apod.), tak přednášky povinné nejsou, nicméně jsou důrazně doporučeny. Podmínky získání zápočtu a rozsah znalostí a průběh zkoušky a dalších testů, apod. vždy určuje vyučující.
Když se ti tedy povede získat minimální počet kreditů a postoupit do dalšího semestru, tak před každým semestrem se zapisuješ v KOSu elektronicky. Konkrétní termíny a pokyny pro zápis jsou vždy umístěny na webovkách příslušné fakulty a většinou ti i přijde informační email. KOS ti automaticky nabídne skladbu předmětů (doporučený studijní plán), se kterou můžeš různě hýbat, nicméně jestliže jsi složil všechny předměty nebo alespoň ty, které nejsou svázány návazností, není to úplně doporučeno. Je dobré se řídit doporučeným studijním plánem, pak nebudeš mít problém s rozvrhem. Samozřejmě pokud to nejde (nedal jsi nějaký předmět, na který je velká návaznost,apod.), můžeš si pořadí a skladbu předmětů měnit, ale není zaručeno, že ti vše bude sedět do rozvrhu a nic se ti nebude krýt. Do každého předmětu je nutné se přes KOS elektronicky zapsat.
V případě, že nestihneš všechny předměty úspěšně absolvovat v řádné době studia, můžeš si studium bezplatně o rok prodloužit, resp. o rok v každém stupni studia (o rok na bakalářském a o rok na magisterském programu). Poté se již studium platí dle aktuální vyhlášky MŠMT a příslušných fakult.
PO ZÁPISE DO 1.ROČNÍKU
Po zápise do 1.ročníku tě škola s tvými spolužáky slavnostně přivítá v akademické obci obřadem zvaný imatrikulace. Většinou probíhá v nějaké kapli či jiném se školou spjatém místě(aule, apod.). Dostaneš pozvánku, kde a kdy máš být. Účast není povinná, ale je to velmi hezká akce. Je vyžadováno společenské oblečení!!
Když už jsme u toho oblečení, do školy můžeš chodit oblečený dle své libosti, není předepsán žádný dresscode, na zápočtové testy také, na většinu písemných zkoušek také. Co se týče ústních zkoušek, státnic, obhajoby bakalářské práce a i písemných zkoušek u některých vyučujících (radši si to vždy zjisti), tak tam je společenské oblečení požadováno.
Další takovou společenskou záležitostí je správné oslovování vyučujících. Jelikož se většina z nic pyšní množstvím titulů, o kterém se nám ani nezdá, je dobré si v tom udělat pořádek. Vždy oslovujeme tím nejvyšším. Zapomeň na oslovení všech vyučujících „pane profesore“ jako jsi byl zvyklý/á na střední!
STIPENDIA
Škola v některých případech přispívá na věci spojené se studiem jako je například ubytování.
Nárok na ubytovací stipendium mají všichni studenti, kteří nemají svoje bydliště na území obce, kde se škola nachází a zároveň jsou studenti prezenční formy studia. Výše finančního příspěvku je různá, ale pohybuje se to přibližně okolo 1800 Kč/ trimestr. O toto stipendium nemusíš žádat, údaje jsou vzaty z Matriky studentů.
Další možností je stipendium prospěchové, na které dosáhnou výjimeční studenti. Podmínky si každá fakulta určuje svoje a budou určitě zveřejněny na webových stránkách.
Třetí možností je stipendium sociální, které pomáhá studentům ze sociálně slabších rodin. Opět podmínky pro jeho získání najdeš na webovkách.
DALŠÍ RADY A TIPY
Studijní materiály
Pro tebe bude velmi důležité si včas obstarat veškeré studijní materiály. Buďto si můžeš koupit skripta – nová nebo již použitá, což je o dost výhodnější. Doporučuji buďto prodejnu IKAN Partner v přízemí Národní technické knihovny v Dejvicích nebo na webovém portále http://skripta.sh.cvut.cz/offer/index.php , kde můžeš poté svá skripta také prodat. Pokud je nechceš kupovat vůbec, můžeš zajít buďto do Národní technické knihovny nebo do Ústřední knihovny ČVUT, kde si skripta po své registraci, která zabere pouze několik málo minut, můžeš půjčit. Nicméně hodně podkladů a studijních materiály najdeš na internetu buďto na oficiálních zdrojích jako jsou stránky kateder a předmětů, tak třeba na portálu Mrkev www.cvut.mrkev.cz , kde seženeš i nějaké ty vypracované otázky, zadání z přechozích let, apod. Je také dobré sledovat Facebook – vždy má daný ročník svoji skupinu, kam studenti vzájemně sdílejí dotazy, podněty, zadání, výsledky příkladů apod.
Internet
Další důležitou věcí je připojení k internetu. Celé ČVUT jede na síti EDUORAM, kterou si nastavíš na svém zařízení podle návodu na http://intranet.cvut.cz/informace-pro-studenty/site/eduroam a dále jsou k dispozici dílčí Wi-fi sítě na jednotlivých fakultách.
Nezanedbatelnou věcí je také stravování. V kampusu v pražských Dejvicích je k dispozici hned několik stravovacích zařízení – Menza Studentský dům, Masarykova kolej (tam je jídlo velmi chutné), kavárna v Národní technické knihovně, BUFFAT na Fakultě stavební, apod. Ve všech těchto zařízení (kromě NTK) akceptují studentské průkazy s vloženou hotovostí, takže s sebou nemusíš mít ani žádné peníze, když je máš „nahrané“ na svém průkazu.
Ptáš se – už vím, kde budu jíst, jak budu studovat, ale kde budu bydlet, když už mi dají to stípko?
ČVUT samozřejmě zajišťuje mimopražským, resp. mimokladenským studentům ubytování na vysokoškolských kolejích. Za jejich chod odpovídá Správa účelových zařízení. www.suz.cvut.cz/koleje nebo www.suz.cvut.cz/rezr . Kolik takové ubytování stojí, se dozvíš na www.suz.cvut.cz/cenik. Jelikož jsi na ČVUT nový, budeš postupovat takto:
Pokud nemáš přidělené osobní číslo, platné uživatelské jméno a heslo, zadáš své příjmení a rodné číslo do tohoto odkazu web.suz.cvut.cz/BNLogin.aspx
Pokud máš přidělené osobní číslo, platné uživatelské jméno a heslo (mělo by být stejné jako do KOSu), zadáš platné uživatelské jméno a heslo do tohoto odkazu web.suz.cvut.cz
V případě nejasností ohledně ubytování, neváhej a napiš na ubytovani@suz.cvut.cz a vše se dozvíš.
Největší kolejí je Strahov (www.siliconhill.cz), kde najdeš nejčastěji dvoulůžkové pokoje a společné sociální zařízení na chodbě v každém patře, popř. buňkový systém s dvoulůžkovými pokoji (na bloku 8). Ze Strahova na Dejvickou jezdí přímá linka 143 a další linky k ostatním částem ČVUT, které se nenacházejí v dejvickém kampusu.
Když už máš studia po krk
Když už nemáš náladu se učit a chceš zažít něco jiného než psaní, čtení odborných textů, počítání a rýsování, ČVUT nabízí nepřeberné množství různých klubů, spolků a organizací, které se postarají o tvůj volný čas.
Takovou největší je právě ÚTVS, který zajišťuje veškeré sportovní vyžití formou povinné a volitelné tělesné výchovy, letních i zimních výcvikových kurzů, reprezentačních družstev ČVUT a dalších akcí, které organizuje. Když si chceš jít jen tak zahrát tenis nebo zaposilovat s kamarádem, který zrovna není studentem ČVUT, tak to nevadí, ty máš studentskou slevu na všech sportovištích ČVUT – Na Julisce, Na Kotlářce, apod., tak můžeš kámoše pozvat a máš i něj pivko na oplátku.
Jestliže nejsi zrovna sportovní typ a zajímáš se více o svůj intelektuální rozvoj, tak určitě rád zavítáš do Centra informačních a poradenských služeb ČVUT www.cips.cvut.cz kde ti poradí jak se studiem, tak i s dalšími věcmi, podpoří tě při řešení různých rodinných, právních či osobních problémů. Organizují velké množství seminářů a dílen, od divadelní, přes kreslící po duchovní. Vybere si opravdu každý!
Ještě než vůbec nastoupíš do školy, tak je pro tebe připravený seznamovací kurz MALTA (Malé Aklimatizační Letní Tmelení Akademiků), kde poznáš své spolužáky, ještě než spolu budete sedět v lavicích. Je to takový několikadenní tábor, kde se hrají různé hry, sportuje se, chodí se na výlety a hlavně poznáš vysokoškolskou atmosféru a lidi, se kterými budeš trávit následující roky. MALTA se organizuje jen pro nové studenty Fakulty stavební. http://malta.iaeste.cz/
Organizace IAESTE je mezinárodní sdružení mladých lidí po celém světě. Zajišťuje různá setkání mezinárodních studentů, aktivity, zahraniční stáže, výměnné programy, apod. Rozhodně stojí za to navštívit jejich webovky www.iaeste.cz popřípadě stránky přímo týmu IAESTE ČVUT, což e skupinka studentů z ČVUT, kteří se dobrovolně podílejí na realizaci různých mezinárodních a zahraničních projektů, učí se novým věcem, jazykům, kulturám apod. www.cvut.iaeste.cz.
Další kluby a sdružení většinou fungují při jednotlivých kolejí. Co se týče Strahova, tak velmi dobře funguje Klub stolních her STOH nebo Čajovna.
Teď rada pro studenty Fakulty stavební – po provedení elektronického zápisu do KOSu máte nárok na vyzvednutí diáře na studijním oddělení, ve kterém jsou vyznačeny významné dny týkající se školy, např. děkanské volno, přesuny výuky, zkouškové období, apod.
Ještě poslední rada na závěr – na ČVUT se snaž všechno dělat téměř ihned po zadání, ne den před termínem odevzdání, věř mi, že se to opravdu nevyplácí! Nedělej si s ničím vrásky, zejména v prvním ročníku. Hodně lidí se tě bude snažit vyplašit a vystresovat, je to velká změna po příchodu ze střední, ale dá se to zvládnout.
Pro lepší orientaci přikládám mapku dejvického kampusu (v angličtině) , která se většině „čvuťáků“ ze začátku vážně šikne.
Přeji hodně štěstí při životě na ČVUT!