Ahoj, v následujících řádcích se ti pokusím popsat, jak funguje život vysokoškoláka. Budu se snažit odpovědět na většinu otázek, které se ti možná právě honí hlavou. Co tedy dělat, když se přihlásíš na Strojní fakultu VUT?
Nejdřív si najdi dopis, který tě zve k přijímací zkoušce. (Měl by ti dojít poštou.) Najdeš zde důležité informace, které se tě týkají i pokud ti byla zkouška prominuta. Zejména je důležité:
- Datum zápisu
- pozor, je potřeba přijít na termín, který se tě týká. Jiný termín zápisu mají například studenti, kteří již na nějaké VŠ studovali.
- Začátkem června se podívej na stránky www.fme.vutbr.cz, kde najdeš definitivní termín s konkrétním časem a místem konání zápisu.
- Sebou si na zápis vezmi propisku, papír, občanku nebo pas, případně pasovou fotografii (pokud ji nemáš v digitální podobě)
- U zápisu se dozvíš většinu důležitých informací. I tak se neboj zeptat na všechno další, co chceš vědět.
- Přihlašovací údaje
- Je potřeba se zaregistrovat do školního systému https://www.vutbr.cz/ podle instrukcí v dopise (VUT login)
- Souhrn odkazů důležitých pro studium
- Rozřazovací test z anglického jazyka
- Nutné vyplnit online do 31. 8.
- Na test není potřeba se učit nebo jinak připravovat. Slouží jen k zařazení do skupiny.
- Veškeré informace se dočteš na stránce http://www.uj.fme.vutbr.cz/?id=103
- Ubytování
- Nutné podat přihlášku ve stanoveném termínu na adrese http://www.kam.vutbr.cz/
- Na této stránce najdeš pod jednotlivými odkazy vše o ubytování a stravování
- Na další dotazy ohledně ubytování se ptej na ubytovatelky@skm.vutbr.cz
- Průkaz studenta a fotografie
- V uvedeném termínu je nutné nahrát fotografii nebo ji donést „papírově“ podepsanou k zápisu
- Také jsi povinen objednat si průkaz studenta. Není nutné platit za ISIC, můžeš si zdarma objednat základní průkaz bez výhod.
- Více najdeš v popisu informačního systému v následující kapitole
Co dalšího tě čeká?
- Imatrikulace → Informace a termín konání imatrikulace se dozvíš u zápisu. Jde o slavnostní zahájení studia ve společenském oděvu.
- Pasování prváků → Týká se některých oborů. Jde o společenskou akci, kde se seznámíš jak se spolužáky, tak s učiteli. Více se dozvíš začátkem semestru.
Jak probíhá studium?
- První den ve škole → nečekej úvodní hodinu, na jaké jsi zvyklý ze střední školy. Na prvních přednáškách i cvičeních se sice dozvíš informace o průběhu semestru, ale to zabere prvních pár minut. Ve zbytku času se už normálně učí jako každý jiný den
- Přednáška → Jde o výklad látky. Často se ti bude zdát nudná a nezáživná. Jak je důležitá poznáš často až zkoušky. Doporučuji se už během přednášek na zkoušku připravovat.
- Cvičení → Jde o procvičení probírané látky. Nečekej, že se na cvičení něco naučíš. Naopak se uč na přednáškách, případně sám doma. Cvičení ti hlavně pomůže si danou látku zapamatovat a pochopit ji. Cvičení jsou povinná s kontrolovanou docházkou.
- Semestr → Jde o období (13 týdnů), kdy se chodí do školy podle rozvrhu. Semestr ukončíš získáním zápočtu ze všech předmětů. Zimní semestr trvá od konce září do vánoc, letní přibližně od února do května.
- Zápočet → Zápočet je jakési potvrzení, že jsi schopen se zúčastnit zkoušky. Na získání zápočtu je většinou potřeba mít určitý počet bodů z testů nebo vypracovat nějaký projekt. Pokud nedostaneš zápočet, nemůžeš jít ke zkoušce a předmět si zopakuješ v příštím roce.
- Zkouška
- Pamatuješ si na maturitu? Tak jedna průměrná zkouška je minimálně tak náročná jako celá maturita ze všech předmětů dohromady. ☺
- Zkouška může být písemná, ústní nebo kombinovaná
- Na zkoušku se dostav vždy včas. Lepší přijít o hodinu dřív než o deset minut později.
- Pokud nesložíš zkoušku, můžeš se přihlásit na opravný termín. Pokud nedáš ani opravný termín, můžeš jít na opravu ještě jednou. Na druhou opravu ale můžeš jít pouze dvakrát za celý rok (dva semestry).
- Opakování předmětu → Pokud nedostaneš zápočet nebo nesplníš zkoušku, musíš předmět opakovat v dalším roce. Není třeba ztrácet hlavu, stává se to hodně studentům. Pokud předmět nedokončíš podruhé, budeš vyloučen ze školy. To se ale většinou nestává.
Intraportál
V následující kapitole se ti pokusím popsat, jak vypadá informační systém VUT a jak jej budeš používat.
Když zadáš v prohlížeči adresu https://www.vutbr.cz/intra, budeš nejprve přesměrován na adresu pro přihlášení do celoškolního informačního systému. Zde použij svůj VUT login a heslo. Po přihlášení se dostaneš na hlavní stránku informačního systému, která vypadá zhruba takto:
Na této stránce najdeš zprávy nejen od vyučujících. Je tvojí povinností tyto zprávy pravidelně číst a reagovat na ně.
Nalevo máš menu, kterým se můžeš proklikat do různých zajímavých míst. Za zmínku stojí následující:
- Změna VUT hesla → Zde si můžeš změnit přístupové heslo do školního systému. Toto heslo použiješ i pro přihlášení se na školních počítačích a do online kurzů (e-learning)
- VUT Pin → zde najdeš heslo pro přihlášení se do školní Wi-Fi sítě
- VUT zprávy → Vrátí tě na hlavní stránku s e-maily
- VUT emaily → Zde najdeš nastavení týkající se e-mailů a jejich přeposílání například na Google nebo Microsoft účet
- Moje vizitka → Tady můžeš spravovat některé své údaje a určit, komu se mohou zobrazit
- Průkazy
- Zde si nahraj fotografii pasového formátu
- Následně si můžeš objednat průkaz ISIC. V takovém případě budeš muset převodem zaplatit poplatek. Pokud si ISIC neobjednáš, dostaneš základní průkaz a neplatíš nic
- Tento průkaz (základní nebo ISIC) mimo jiné slouží k otevírání dveří, k identifikaci na studijním oddělení nebo na zkouškách
- Průkaz funguje zároveň jako platební karta, třeba k placení obědů nebo v knihovně
- V případě ztráty nebo odcizení můžeš průkaz na této stránce zablokovat
- Ubytování a stavování → pod tímto odkazem se dostaneš na stránku, kde můžeš spravovat vše ohledně ubytovacích a stravovacích služeb. Mimo jiné tu najdeš, kolik máš peněz na kartě.
Nyní věnuj pozornost panelu záložek
Především tě budou zajímat tyto tři:
- Portál → To, co jsme si před chvílí popisovali. VUT zprávy, pin, osobní informace, průkazy, …
- Student → Zde najdeš vše o svém studiu. Zde si také registruješ předměty a zkoušky. To si rozebereme za chvíli.
- eLearning → Odkáže tě na stránku s elektronickými kurzy E-learning. Najdeš zde materiály k vybraným předmětům.
Záložka učitel se tě netýká. Pod záložkou wiki najdeš spoustu informací a manuálů jak z vedení školy, tak od studentů. Bohužel je většina informací zastaralých (ale často stále aktuálních). Poslední záložka (WWW) tě odkáže na hlavní stránku VUT.
StudIS
Do Studentského informačního systému se dostaneš kliknutím na kartu Student nebo přímo na adrese https://www.vutbr.cz/studis. Najdeš zde většinu věcí, které budeš při studiu potřebovat. Opět si rozebereme některé položky v menu. Pozor, menu nevypadá vždy stejně. Budou se ti zobrazovat ty položky, které se tě zrovna nějakým způsobem mohou týkat. Pokud se tvoje nabídka neshoduje s tou na obrázcích, neznamená to žádnou závadu. To, co zrovna potřebuješ, tam vždycky najdeš.
Systém vypadá přibližně takto:
- Úvodní informace → zde najdeš základní přehled svého studia a hlavně seznam posledních spuštěných modulů (nové položky v menu). Je zde také informace o změnách v harmonogramu.
- Studium → Zde najdeš veškeré informace o všech tvých studiích na VUT. Pokud studuješ více oborů zároveň, můžeš zde přepínat, jaké studium chceš spravovat.
- Harmonogram → Zde najdeš, kdy se co koná, zapisuje, registruje a podobně. Obecný harmonogram (od kdy do kdy trvá semestr, zkouškové, prázdniny…) najdeš na http://www.fme.vutbr.cz/studium/casplan.html
- Rozvrhy → Užitečná položka, můžeš zde vyhledat veškeré rozvrhy – jednotlivých předmětů, osob, studijních skupin a místností Také zde můžeš vyhledat informace o osobách nebo předmětech
- Individuální rozvrh → Zde najdeš svůj rozvrh podle toho, co máš zrovna zaregistrované. Tento rozvrh lze exportovat ve formátu iCal například do telefonu.
- Individuální plán → Zde najdeš seznam zapsaných předmětů a stav jejich registrace
- Jazykový rozřazovací test → Zde budeš vyplňovat rozřazovací test z angličtiny, příslušná úroveň ti bude automaticky zapsaná
- Volba studijní skupiny
- Zde se zapíšeš do studijní skupiny
- Studijní skupina je skupina spolužáků, se kterými budeš chodit na stejné přednášky a cvičení. Skupinu si vyber podle jejího rozvrhu i podle toho, kde máš třeba kamarády nebo podle toho, jací učitelé budou danou skupinu učit.
- Doporučuji si vybrat ještě před otevřením registrace a potom se registrovat co nejrychleji. Ty nejlepší skupiny se obsadí během prvních pár minut registrace
- Registrace předmětů
- Zde budeš mít možnost registrovat si konkrétní termíny v rozvrhu a vyučující nezávisle na studijní skupině
- Také si zde budeš registrovat například angličtinu
- Ne všechny předměty lze takto přeregistrovat. Překážkou může být i naplnění kapacity. Taky je potřeba dát pozor, aby ti nevycházelo více předmětů ve stejný čas.
- Registrace volitelných předmětů
- Tady si můžeš zaregistrovat nepovinné předměty
- Nepovinný předmět bude otevřen pouze, pokud o něj bude dostatečný zájem. V takovém případě se ti automaticky zapíše a přidá do rozvrhu.
- Volba úrovně jazyka → Tady si můžeš zapsat zkoušku z angličtiny. Pozor, tato zkouška se ti nezapisuje automaticky jako ostatní zkoušky.
- Registrace termínů
- Zde si budeš registrovat zkoušky
- Pozor, většina vyučujících nijak neoznamuje vypsání termínů. Proto je vhodné si hlídat, kdy se nové termíny objeví. Kapacita je omezená a často rychle zaplněná
- Na zkoušku máš dva pokusy. Za celý rok (2 semestry) máš u dvou libovolných předmětů povolen i třetí termín.
- Pokud si chceš změnit termín zkoušky, musíš se nejprve odhlásit.
- Odhlašování je možné pouze do stanoveného termínu (většinou den nebo dva předem). Pokud se neodhlásíš a nepřijdeš na zkoušku, označí se jako nesplněná a přijdeš tak o jeden pokus.
- Uznávání předmětů
- Zde je možné podat žádost o uznání předmětů z dřívějšího studia
- Uznávají se předměty ohodnoceny lepší známkou než D (C a vyšší)
- Vytvořenou žádost je potřeba vytisknout a donést na studijní oddělení
- Výsledky hodnocení předmětů → Na základě těchto výsledků můžeš odhadnout kvalitu vyučujících. Doporučuji před registrací.
- Stipendia a poplatky
- Zde se dozvíš, jaké jsou podmínky pro získání stipendia a jak si o něj zažádat
- Také se zde nastavuje účet pro vyplácení uznaného stipendia. Zadaný účet je potřeba potvrdit na studijním oddělení.
- Mezi nabízená stipendia patří například prospěchové, ubytovací nebo sociální. Určitě se podívej, zda některé z nich můžeš využít.
- Sport → Zde najdeš informace ohledně nabízených sportovních aktivit a popis, jak si je zaregistrovat. Pozor, nejžádanější sporty se zaplní v prvních minutách registrace.
Pokud kdekoliv v systému nebudeš vědět, co znamená daný symbol nebo slovo, často můžeš využít nápovědu. Ta se zobrazí, pokud na něj najedeš kurzorem myši.
Kreditový systém
Kreditový systém je mezinárodní forma ohodnocení studia. Pokud úspěšně dokončíš nějaký předmět, dostaneš určitý počet kreditů. Tento počet se přibližně rovná vynaloženému úsilí pro dokončení předmětu. To znamená, že podle počtu kreditů můžeš odhadnout, jak bude daný předmět náročný.
Veškeré informace nejen ke kreditovému systému najdeš ve Směrnici děkana č.9/2013 (https://www.fme.vutbr.cz/soubor.php?zid=35971) – Pravidla studijního plánu
Kreditový systém můžeme shrnout takto:
- Nepočítají se kredity za předměty uznané z dřívějšího studia.
- Pro 1. ročníky: pro pokračování po zimním semestru je nutné mít 1. ročníky 17 kreditů (pro přestup na profesní obor a průmyslový design stačí 12 kreditů a na základě schválené žádosti můžete přestoupit).
- pro pokračování pro 2. a 3. ročníky: podmínkou pro postup do LS je zakončení opakovaných předmětů.
- Pro NŘ studenty 2. a 3. roč., kteří nastoupili novým přijímacím řízením pro pokračování do LS stačí 10 kreditů.
(Pokud do počtu kreditů zbývá ke dni zápisu méně jak 25 kreditů za předměty ZS, podmínka se neaplikuje). - Pro postup do dalšího vyššího ročníku na konci akademického roku je potřeba 40 aktivních kreditů a splněny opakované předměty.
- pro 3. ročníky: Ke SZZ (státnice) je potřeba mít 180 kreditů a 4 semestry angličtiny (A3,4,5,6) + 1 zkouška, (nebo jen A5 a A6) + 1zkoušku z AJ nebo jen 7AZ.
- Pokud ti pro postup do dalšího semestru chybí jeden nebo dva kredity, je možné zažádat děkana fakulty o prominutí. (Obecná žádost ke stažení na https://www.fme.vutbr.cz/studium/formulare/index.html). Tuto žádost odevzdáš na studijním oddělení.
Pro zobrazení směrnic děkana, žádostí a dalších dokumentů na stránkách https://www.fme.vutbr.cz je potřeba se přihlásit. K tomu použij VUT login.
Technické informace a rady
- Mapa areálu → na stránce https://www.fme.vutbr.cz/planek/ najdeš mapu areálu FSI s označením jednotlivých budov
- Studijní oddělení
- Se všemi svými dotazy, žádostmi, formuláři, potvrzeními a podobně se obracej na svoji studijní referentku buď mailem, telefonicky nebo osobně
- Seznam referentek, kontakty a úřední hodiny najdeš na adrese https://www.fme.vutbr.cz/ustav.html?ustav=13903
- Knihovna
- Ve fakultní knihovně si můžeš vypůjčit knížky, skripta, využít školních počítačů tisknout, scanovat, …
- Veškeré informace se dozvíš v letním semestru v rámci předmětu „Informační gramotnost“ Pokud chceš něco vědět už teď, mrkni na adresu http://knihovna.fme.vutbr.cz/
- Wi-Fi
- Jako student VUT máš přístup do školní sítě vutbrno (i na jiných fakultách)
- Po připojení budeš přesměrován na přihlašovací stránku pro Wi-Fi. Zde zadej své VUT číslo (VUT login) a VUT Pin (ten najdeš na intraportálu).
- Stravování
- Přímo na fakultě se nachází několik automatů s nápoji, kávou, bagetami nebo cukrovinkami
- Ve spodním patře budovy s posluchárnami (spojnice mezi A1 a A4) najdeš bufet
- Nejbližší menza se nachází vedle auly Q. Další menzy jsou vypsané na adrese http://www.kam.vutbr.cz/?p=otdo. Zde najdeš i jejich lokalitu, otevírací doby a jídelníčky.
- Samozřejmě můžeš využívat kteroukoliv menzu VUT (včetně studentských slev)
- Neočekávej restaurační kvalitu či velikost porcí. (Vždy je lepší být mile překvapen, než naopak ☺.)
- Mezi kvalitnější menzy patří restaurace Rybkova u stavební fakulty, nebo pizzerie Mozzarella poblíž podnikatelské fakulty.
- Jak funguje výdej jídel
- Při vstupu do jídelny najdeš obrazovku s nabízeným jídlem. Z vypsaných cen se tě týká studentská (vlevo). Najdeš zde i seznam alergenů v daném jídle.
- Cena se týká pouze samotného hlavního jídla. Za vše další narůstá cena (příloha, polévka, salát, pití…)
- Dál půjdeš k výdejnímu pultu. Často je označeno, u kterého pultu se co vydává. Přílohu si můžeš vybrat.
- Pokračuj k nápojům. Zde si můžeš natočit, co chceš. Malý kelímek vody (2dl) máš zdarma.
- Nakonec půjdeš k pokladně, kde si načteš studentskou kartu (ISIC). Z karty se ti odečte částka, kterou jsi utratil. Můžeš zde na kartu vložit peníze v hotovosti (případně doplatit, pokud nemáš dostatek na zaplacení oběda)
- Skripta
- Nová skripta si můžeš koupit v prodejně skript (http://www.cerm.cz/text/prodejna-fsi)
- Pokud nepotřebuješ vlastní skripta, můžeš si mnohé půjčit ve fakultní knihovně
- Pokud si chceš skripta koupit, ale nevadí ti opotřebení, můžeš si je koupit od starších spolužáků (nebo prodat mladším). To je možné buď na fsi fóru nebo ve skupině na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/775297882527892/) Můžeš zde i prodat svoje skripta, která již nevyužiješ.
Studenti studentům
- Dříve či později vznikne na Facebooku skupina prváků pro daný rok. Doporučuji si takovou skupinu najít a přidat se. Můžeš si zde například nechat poradit od spolužáků nebo někomu s něčím pomoct. Zkus také najít skupinu pro tvůj obor nebo studijní skupinu.
- Dalším podobným médiem je FSI fórum http://www.fsiforum.cz/. Není sice tak aktivní, jako skupina na Facebooku, má však jednu obrovskou výhodu a tou je File manager. Také zde najdeš hodnocení učitelů, které se může hodit při výběru studijní skupiny.
- File manager
- Najdeš ho na adrese http://www.fsiforum.cz/upload
- Pravidla použití a návod na přihlášení najdeš na adrese http://www.fsiforum.cz/viewtopic.php?f=412&t=863&p=2341#p2341
- Nachází se zde materiály k jednotlivým předmětům nebo skripta
- Spoustu informací včetně přehledných map najdeš v Průvodci prváka. Tuto brožurku obdržíš při nástupu do studia
- Další užitečné informace i když často zastaralé najdeš na již zmiňované wiki: https://www.vutbr.cz/wiki/
Praktické rady a doporučení k úspěšnému studiu
- Nepodceňuj půlsemestrální testy. Zápočtové jsou často o dost náročnější.
- Snadný zápočet neznamená snadnou zkoušku! Nejlepší je začít se učit na zkoušku se začátkem semestru.
- Řiď se zásadou první a poslední přednášky. Právě na těchto přednáškách se dozvíš důležité informace o předmětu, z čeho se učit a jak bude probíhat zkouška. Proto je nevynechávej.
- Přestože jsou přednášky nepovinné, pro složení zkoušky jsou většinou nezbytné. Často zkoušející vyžaduje něco, co nebylo v žádných skriptech, ale bylo řečeno na přednášce. Někteří si také pamatují, kdo na přednášky chodí a na „nechodiče“ mají vyšší nároky.