Divadlo Fórum – Dramatická výchova

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

 

   Otázka: Divadlo Fórum

   Předmět: Pedagogika, Dramatická výchova

   Přidal(a): vami

 

 

Divadlo Fórum

  • Je jednou z forem divadla utlačovaných
  • Divadlo utlačovaných= sociálně politické divadlo

 

1) divadlo Fórum

2) divadlo soch

  • nejvyšší možný gestikulační obraz, řešení jak vztahy uchopit jinak, snažíme se pomocí obrazů dojít k nejideálnějšímu řešení

3) neviditelné divadlo – využívají sociologové, zkoumají chování lidí,  jak se lidé zachovají když vidí nějakou osobu které je například ukradena kabelka, budou dělat jen mrtvého brouka??

 

Zakladatel – divadelník Augusto Boal

 

Základem této metody je krátký otevřený příběh, téma je silně problémové a má vzbudit negativní reakci. Po prvním sehrání příběhu joker rekapituluje spolu s účastníky příběh. O čem to bylo, jaké jsme viděli postavy, jací jsou, jaké kdo má motivace ke svému jednání, jak to celé dopadlo, kdo je hlavní hrdina, kdo utlačuje, kdo je utlačován apod. Poté následuje opětovné sehrání stejného příběhu, ovšem s tou výjimkou, že účastníci mohou kdykoli zastavit děj a navrhnout jiné řešení, jiné rozhodnutí hrdiny.

 

3 složky

1) Joker-  jedná se o důležitou postavu DF neboť plní funkci režiséra, pomocníka, vedoucího dílny, rozhodčího. Je spojovatelem mezi diváky a herci, má provokovat lidi k tomu aby si šli zkusit roli utlačovaného, měl by umět včas stopovat situace a udržovat svižné tempo

2) divák

3) herci – neměli by do této situace nějak zasahovat svým vlastním názorem protože vidí do dané situace lépe než divák. Divák by se pak mohl bát ukázat svůj názor.

 

Role agresora – nemělo by se vstupovat do role agresora protože,, agresor zůstane agresorem“

  • můžeme vstoupit do této role 1- 2 krát když chceme ukázat že i agresor je něčím utlačovaný

 

Divadlo Fórum se snaží lidi naučit to aby se nebáli agresora, různými řešeními se snaží ukázat jak by se daná situace dala řešit.

Další podobné materiály na webu: