Téma: Elektronické zobrazovací jednotky
Předmět: Elektronika
Přidal(a): David Veselík
Klasickým vstupem počítače je klávesnice, klasickým výstupem je zobrazovací jednotka. Ta informuje uživatele o spuštěných programech a procesech, které na počítači probíhají a zobrazuje jejich výsledky. Jejímu výběru je nutné věnovat značnou pozornost hned z několika důvodů.
- Prvním z nich je, že zobrazovací jednotka významnou měrou ovlivňuje kvalitu grafického výstupu systému.
- Druhým důvodem je její vyšší cena, která je často podstatnou částí ceny celého systému počítače.
- Dalším důvodem je hledisko uživatele. Kvalitní zobrazovací jednotka omezí únavu a zvýší produktivitu práce uživatele se systémem. Naopak špatná jednotka může tuto únavu rychle vyvolat a tím snížit produktivitu práce. Kvalita zobrazovací jednotky tedy vynikne nejen při náročných grafických aplikací (CAD, DTP), ale i při zobrazování normálních textových informací. Kvalita zobrazovací jednotky se často určuje z jejích parametrů a ze subjektivního dojmu uživatele.
Mezi klíčové parametry patří rozlišovací schopnost (počet bodů, které je zobrazovací jednotka schopna zobrazit), rozměry obrazovky (udávané nejčastěji v palcích), rozteč zobrazovaných bodů, počet zobrazitelných barev nebo stupňů šedi atd. Často opomíjeny jsou parametry jasu a kontrastu, které jsou též velmi důležité. Vždyť zobrazovaný obraz by měl být maximálně kontrastní s dostatečnou úrovní jasu. Stává se ale často, že tyto dva parametry se navzájem negativně ovlivňují. Některé jednotky dodají obraz kontrastnější ale s menším jasem.
Zobrazovací jednotka je zařízení sloužící k zobrazování textových a grafických informací.
Tato zařízení můžeme podle používaných technologií rozdělit do několika skupin:
- monitory – princip katodové trubice (CRT – Cathod Ray Tube)
- displeje s tekutými krystaly (LCD – Liquid Crystal Display)
- plazmové monitory