Elektronické zobrazovací jednotky

elektronika

 

Téma: Elektronické zobrazovací jednotky

Předmět: Elektronika

Přidal(a): David Veselík

 

 

Klasickým vstupem počítače je klávesnice, klasickým výstupem je zobrazovací jednotka. Ta informuje uživatele o spuštěných programech a procesech, které na počítači probíhají a zobrazuje jejich výsledky. Jejímu výběru je nutné věnovat značnou pozornost hned z několika důvodů.

  • Prvním z nich je, že zobrazovací jednotka významnou měrou ovlivňuje kvalitu grafického výstupu systému.
  • Druhým důvodem je její vyšší cena, která je často podstatnou částí ceny celého systému počítače.
  • Dalším důvodem je hledisko uživatele. Kvalitní zobrazovací jednotka omezí únavu a zvýší produktivitu práce uživatele se systémem. Naopak špatná jednotka může tuto únavu rychle vyvolat a tím snížit produktivitu práce. Kvalita zobrazovací jednotky tedy vynikne nejen při náročných grafických aplikací (CAD, DTP), ale i při zobrazování normálních textových informací. Kvalita zobrazovací jednotky se často určuje z jejích parametrů a ze subjektivního dojmu uživatele.

 

Mezi klíčové parametry patří rozlišovací schopnost (počet bodů, které je zobrazovací jednotka schopna zobrazit), rozměry obrazovky (udávané nejčastěji v palcích), rozteč zobrazovaných bodů, počet zobrazitelných barev nebo stupňů šedi atd. Často opomíjeny jsou parametry jasu a kontrastu, které jsou též velmi důležité. Vždyť zobrazovaný obraz by měl být maximálně kontrastní s dostatečnou úrovní jasu. Stává se ale často, že tyto dva parametry se navzájem negativně ovlivňují. Některé jednotky dodají obraz kontrastnější ale s menším jasem.

 

Zobrazovací jednotka je zařízení sloužící k zobrazování textových a grafických informací.

Tato zařízení můžeme podle používaných technologií rozdělit do několika skupin:

  • monitory – princip katodové trubice (CRT – Cathod Ray Tube)
  • displeje s tekutými krystaly (LCD – Liquid Crystal Display)
  • plazmové monitory
💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy